Komunikaty dla mediów

Poznaj Park Centralny: część 1, czyli zmysły i rekreacja

Pierwszy etap Parku Centralnego w Gdyni, widoczne drzewa, rabaty i krzewy, ławki, urządzenia, parkowe ścieżki, w tle ulica, letni dzień

Pierwszy etap Parku Centralnego w Gdyni to m.in. ogród sensoryczny, wybieg dla psów, zewnętrzna siłownia czy zacienione miejsca do odpoczynku, fot. Kamil Złoch

Zapraszamy na spacer po Parku Centralnym, odkrywając go w odcinkach! Już wkrótce cały projekt zielonej oazy w centrum miasta domknie ostatni, trzeci etap, więc warto przypomnieć, co znajdziemy w poszczególnych częściach parku. Na początek zaglądamy do części pierwszej – przyglądając się niecodziennym gatunkom roślin, wybiegowi dla psów, ogrodowi sensorycznemu czy starym, okazałym drzewom.


Park Centralny to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w Gdyni. To trzy etapy prac, które zamieniły starszą, już częściowo zdegradowaną parkową przestrzeń w centrum Gdyni w zupełnie nową, pełną różnych funkcji zieloną atrakcję w samym sercu miasta.

Znajdziemy tu zarówno rabaty i grupy roślin, jak i altany, ławki, stoły, wybiegi, zewnętrzne siłownie, tory dla biegaczy czy place zabaw dla najmłodszych. Taki właśnie jest Park Centralny, który powstał z wizji architektów: dostosowany do potrzeb różnych grup mieszkańców, niezależnie od wieku, potrzeb i sprawności fizycznej. Dla relaksu i wytchnienia, ale też sportowego początku dnia czy aktywnego popołudnia w rodzinnym gronie.

Wizualizacja Parku Centralnego w Gdyni - ta wizja była podstawą do projektów poszczególnych części parku, Arch-Deco
Wstępna wizualizacja całego Parku Centralnego w Gdyni - ta wizja była podstawą do projektów poszczególnych części parku, mat. pracowni Arch-Deco

Lada moment, bo już 29 sierpnia oficjalnie otwieramy jego ostatni – trzeci – etap. To idealna okazja do zerknięcia wstecz i przypomnienia, co czeka na nas w poszczególnych częściach Parku Centralnego w Gdyni.

Etap pierwszy, czyli rekreacja, zieleń i zmysły


Zaglądamy po niemal dokładnie czterech latach do pierwszej części Parku Centralnego. Została otwarta pod koniec sierpnia 2019 roku, jako początek szerszej wizji na zieloną przystań w centrum miasta.

Gdzie znajdziemy pierwszy etap? Musimy udać się w okolice pętli autobusowej przy ulicy Tetmajera – w malowniczo położonej części dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, skąd rozciąga się widok na morski horyzont górujący nad bulwarem. To tutaj, na przestrzeni ciągnącej się wzdłuż alei Piłsudskiego, aż do przecznicy z ulicą Legionów znajduje się ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych Parku Centralnego.

Na wideo-spacer po pierwszym etapie zielonej inwestycji zabiera nas Hanna Niedźwiecka-Pasternak, zastępca naczelnika w gdyńskim Wydziale Ogrodnika Miasta – komórce urzędu, która na co dzień zajmuje się m.in. nasadzeniami i utrzymaniem publicznej zieleni.

- Jest to część dedykowana uspokojonemu wypoczynkowi. Zaprojektowano tutaj wiele miejsc wypoczynkowych, są również gatunki roślin, które urozmaicą właśnie taki wypoczynek – zachęca Hanna Niedźwiecka-Pasternak.
 


Zacznijmy od najważniejszych elementów, czyli instalacji, architektury, miejsc i przedmiotów, które możemy wykorzystać podczas wypoczynku w tej części parku:
  • plenerowe stoliki do gry w szachy;
  • wybieg dla psów z torem przeszków;
  • siłownia zewnętrzna z ośmioma zestawami do ćwiczeń;
  • ogród sensoryczny;
  • ogródek pod uprawy miejskie;
  • tor do gry w bule;
  • altana wypoczynkowa (tzw. ciennik) z pnączami;
  • skarpa z miejscami do siedzenia;
  • trzy podesty sceniczne;
  • ławki, fotele i stoły z naturalnego drewna;
  • ciągi spacerowe z przepuszczalną nawierzchnią;
  • kilkadziesiąt metrów kwadratowych ogrodów deszczowych;
  • stojaki rowerowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne.

Uspokojony wypoczynek – to słowo-klucz, które wyznacza sposób spędzania wolnego czasu w tym miejscu. Możemy tutaj śmiało wybrać się, aby posiedzieć w zacisznym cieniu drzew, na jednej z ławek lub przy jednym ze stolików. Jeśli dopisuje pogoda, możemy tu śmiało np. porozmawiać ze znajomymi, zjeść drugie śniadanie, wypić kawę czy nawet… popracować na przenośnym sprzęcie.

Jeśli chcemy być bardziej aktywni, możemy z kolei rozruszać się na urządzeniach do ćwiczeń (bez problemu poradzą sobie z nimi także seniorzy) lub poszaleć na bezpiecznym wybiegu razem z czworonogiem.

Wybieg dla psów, fot. Kamil Złoch
Jedna ze ścieżek spacerowych w pierwszej części Parku Centralnego, fot. Kamil Złoch
Zewnętrzna siłownia dla użytkowników w różnym wieku, fot. Kamil Złoch

Mnogość gatunków, czyli zieleń w pierwszym etapie


Czym byłby jednak park bez roślin? To one tworzą unikalny charakter pierwszego etapu. Projektanci poświęcili dużo uwagi odpowiedniemu doborowi gatunków – tak, aby zachwyciły swoją różnorodnością i kolorami.

Jeden z największych atutów Parku Centralnego (nie tylko w tej części) to jego wielosezonowość. Znajdziemy tu krzewy, drzewa, byliny czy kwiaty, które kwitną i owocują w różnych porach roku, wypełniając przestrzenie różnymi kolorami. Zmieniają się też zapachy – to w końcu jeden z elementów tzw. ogrodu sensorycznego, który, zgodnie z nazwą, pobudza jednocześnie siłami natury kilka z naszych zmysłów. W rabatach rosną m.in. aromatyczne zioła, których woń miesza się z kwiatowymi aromatami tulipanów czy róży. W ciepły, letni dzień doskonale poczujemy je, odpoczywając na jednej z ławek.

Sięgnijmy do liczb. Przy okazji powstawania pierwszego etapu Parku Centralnego w Gdyni posadzono:

  • 29 nowych drzew (oraz zachowano sporą część już rosnących, także w formie pomnika przyrody);
  • blisko 9 tysięcy różnych gatunków krzewów;
  • około 4 tysiące kwiatów.

Na jakie rośliny powinniśmy zwrócić uwagę, odwiedzając ten fragment parku? Jest ich wiele: już na samym wejściu od strony pętli autobusowej przywita nas dorodny tamaryszek drobnokwiatowy, który kwitnie w środku lata. Gdy wejdziemy nieco głębiej, poza często powtarzalnymi w publicznych miejscach nasadzeniami możemy też natrafić na przykład na… truskawki i poziomki. To element ogólnodostępnego ogródka, w którym rosną też aromatyczne zioła (m.in. kocanka włoska, szałwia) czy winorośl japońska.

Na miejscu rosną też różne odmiany róży, hortensji czy bardziej sezonowych tulipanów, które wręcz zachęcają, by powracać tu regularnie, o różnych porach roku. Znajdziemy też liliowce, tawułę, nietypowego buka w odmianie „płaczącej”, kilka odmian wiśni, czereśnię ptasią, klon tatarski i klon czerwony (piękne w szczycie jesieni), poznamy na żywo różnice między pigwą i pigwowcem, a także podejrzymy, jak rozwijają się i owocują m.in. jabłonie, brzoskwinie czy śliwy.

Park, który wrasta w miasto


Kiedy zobaczymy już wszystko, co ma do zaoferowania pierwszy etap, w zasadzie bez opuszczania zielonej enklawy płynnie przedostaniemy się do kolejnego etapu. Wystarczy przemieszczać się w górę, wzdłuż alei Piłsudskiego.

Pierwszy etap Parku Centralnego został wykonany przez wyłonioną w przetargu firmę ROKA Budownictwo. Prace były warte 7,6 miliona złotych, zainaugurowano je w październiku 2018 roku i potrwały do sierpnia 2019 roku. Za koncepcję architektoniczo-urbanistyczną była odpowiedzialna pracownia Arch-Deco z Gdyni.

Na poniższej mapie zaznaczono obszar pierwszego etapu Parku Centralnego w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 21.08.2023 16:18
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.08.2023 08:22
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także