Co nowego

Spotkajmy się w Parku Centralnym

Jedna z atrakcji pierwszej części Parku Centralnego, stoliki do gry w szachy, fot. Kamil Złoch

Jedna z atrakcji pierwszej części Parku Centralnego, stoliki do gry w szachy, fot. Kamil Złoch

Tysiące nowych kwiatów, drzew, krzewów, tor do gry w bule, stoliki do gry w szachy, wybieg dla psów, siłownia, ogródki społeczne i ogród sensoryczny – wszystko czego trzeba do spokojnej rekreacji, znajdziemy w pierwszej oddanej do użytku mieszkańcom części Parku Centralnego.

Zupełnie nowy kształt zyskała przestrzeń pomiędzy ulicami Legionów, Tetmajera i aleją Marszałka Piłsudskiego.

- Bardzo zależało nam, by oddać mieszkańcom do użytkowania  właśnie ten teren jako pierwszy, ponieważ podczas konsultacji społecznych poprzedzających budowę Parku Centralnego, gdynianie wnioskowali o poszerzenie inwestycji tak, by obejmowała również obszar sięgający od ul. Legionów do ul. Tetmajera - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Dedykujemy tę przestrzeń spokojnej rekreacji. Mam nadzieję, jestem przekonany, że spodoba się mieszkańcom. Naszą intencją jest, by stał się on miejscem spotkań, odpoczynku, wspólnych rodzinnych zabaw, spacerów i aktywności, które pozwalają się wyciszyć w miejskim zgiełku.



Dziś otwieramy pierwszą część parku, strefę spokojnej rekreacji. To powierzchnia ponad 11 tys. m. kw. Znalazły się tu trzy stoliki do gry w szachy, wybieg dla psów z małym torem przeszkód, siłownia z ośmioma zestawami do ćwiczeń, ogród sensoryczny o powierzchni ponad 200 m. kw., miejsce pod własne uprawy, tor do gry w bule. Wszystko w całkowicie nowej aranżacji, na którą składa się mała architektura, nowe nawierzchnie, trzy podesty sceniczne, zagospodarowana skarpa i oczywiście rośliny. To drzewa, krzewy i kwiaty wyciszające teren parku. 

Posadzono 29 nowych drzew, prawie 9 tysięcy krzewów i  4 tysiące kwiatów, w tym aż 2 i pół tysiąca tulipanów. Osią spacerową jest promenada, mająca w tej chwili ćwierć kilometra długości, a po zakończeniu wszystkich prac będzie to ciąg spacerowy o długości prawie 750 km metrów.

Teren jest przez całą dobę monitorowany przez 8 kamer. Światło zapewnia aż 55 punktów świetlnych, w tym jest 10 tradycyjnych lamp wysokich, 12 niskich lamp o wysokości 80 cm i podświetlenia umieszczone w poziomie gruntu – 23, z których cztery dają kierunkowy snop światła na wybrane okazałe drzewa. Nawierzchnia promenady przepuszcza wodę, dodatkowo powstały też ogrody deszczowe, zajmujące powierzchnię 46 metrów kwadratowych.

Wszystko po to, by wzmocnić podstawową funkcję terenów zielonych, jaką jest właśnie retencja wód deszczowych. Całość uzupełniają różnego typu ławki, jest ich 37, 2 stojaki rowerowe, 13 koszy na śmieci, w tym dwa dla właścicieli piesków. Trawniki zajmują ponad 7,5 tysiąca m.kw.
 
Wykonawcą zakończonego etapu inwestycji była ROKA Budownictwo. wartość przedmiotu zamówienia to 7 mln 600 tys. złotych.

- Fenomenem tego parku jest to, że każdy znajdzie tam dla siebie przestrzeń i aktywności, dające wytchnienie i odpoczynek. Naszym zamierzeniem było stworzenie miejsca atrakcyjnego krajobrazowo oraz funkcjonalnie dla wszystkich grup wiekowych i jestem przekonany, że się udało – dodaje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Wszystko, co tu widzimy, zostało przemyślane i zaprojektowane w taki sposób, by było dostępne dla każdego. Nawierzchnie są wyposażone w fakturowanie dla osób niewidzących, ławki są wyposażone w podłokietniki, ułatwiające osobom starszym wstawanie, osoba na wózku może bez przeszkód korzystać ze stołu szachowego, osoby uprawiające rośliny w ogrodzie społecznym mają dostęp do kranu z wodą, ustawiliśmy dwa źródełka z wodą pitną i poidełko dla zwierząt.



Cała inwestycja zlokalizowana pomiędzy al. Marszałka Piłsudskiego, ul. Świętojańską i Tetmajera zostanie zrealizowana w ciągu trzech lat.

Oprócz parku miejskiego z nową atrakcyjną zielenią powstaną spory staw, ścieżki dla biegaczy i rolkarzy, punkty gastronomiczne, zaś zimą czynna będzie ślizgawka. W parku zostaną wydzielone strefy: ciszy, wypoczynku i rekreacji. Ważną część projektu stanowić będzie parking podziemny na 270 samochodów z wjazdem od ul. Partyzantów.

W ramach projektu zostanie przebudowany także sąsiadujący z parkiem układ drogowy. Zostanie zlikwidowany parking przed Urzędem Miasta. W jego miejscu powstanie przyjazny dla oka i spacerów teren zielony z wysokimi drzewami, tak by rośliny oddzielały wizualnie i akustycznie park od al. Marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej, oraz zbiornik wodny wraz z fontannami. Niecka zbiornika w okresie zimowym pełnić będzie funkcję ogólnodostępnego lodowiska.

Nowy wielkomiejski park stanie się miejscem odpoczynku dla całych rodzin, w tym również miłośników aktywniejszych form spędzania wolnego czasu.

Prace budowlane inwestycji są podzielone na trzy etapy. Pierwszy, właśnie zakończony, obejmuje obszar pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera, drugi,  którego budowa rozpocznie się we wrześniu br. obejmie obszar między ul. Legionów a pawilonem przy istniejącym skateparku i trzeci – pomiędzy pawilonem, a ul. Świętojańską.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.08.2019 13:30
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.08.2019 14:09
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze