DLA MIESZKAŃCÓW

Badanie z samochodu #wGdyni

Drive-thru, czyli mobilny punkt badań w IMMiT w Gdyni // fot. materiały prasowe GUMed

Drive-thru, czyli mobilny punkt badań w IMMiT w Gdyni // fot. materiały prasowe GUMed

14.04.2020 r.

Obawiasz się, że jesteś zarażony koronawirusem i chciałbyś to sprawdzić? Zadzwoń na specjalną infolinię, zakwalifikuj się do testu i bez wysiadania z samochodu zrób badanie w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstało centrum testowe COVID-19 drive-thru. Dzięki temu podczas badania pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie i ogranicza do minimum kontakty międzyludzkie.

Funkcjonowanie centrum jest możliwe dzięki wsparciu  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, a także władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i studentów GUMed, którzy jako wolontariusze pracują w punkcie pobierania wymazu i obsługują infolinię.

Z badania mogą skorzystać wyłącznie pacjenci, którzy wcześniej zostali zarejestrowani i zakwalifikowani do badania. Kwalifikacja odbywa się drogą telefoniczną pod numerem telefonu 58 349 18 88. Infolinia obsługiwana jest przez siedem dni w tygodniu w godzinach 9-15. Badanie zakwalifikowanego pacjenta jest bezpłatne.

Badanie bez wychodzenia z auta, fot. gdynia.pl
Badanie bez wychodzenia z auta

- Pacjent, który zaobserwował u siebie niepokojące objawy: podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 38 stopni), utratę węchu i smaku, kaszel i przypuszcza, że może być zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 powinien skontaktować się z infolinią - informuje dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed. - Podczas rozmowy operator zada kilka pytań i na ich podstawie zakwalifikuje do wykonania testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Osoba zakwalifikowana do badania przyjeżdża do Centrum, które znajduje się w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni przy ul. Powstania Styczniowego 9B (na parkingu przed wejściem głównym). Wjazd możliwy jest wyłącznie dla aut osobowych. Pacjenci, którzy zdecydują się na inną formę transportu (rower, komunikacja miejska, pieszo, itp.), nie zostaną dopuszczeni do badania.

Pojawiajac się w centrum trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL. Potem zostanie wykonany pomiar temperatury i pobrany wymaz z nosogardzieli, który jest bezpieczną, standardową procedurą medyczną. Pobrany i zabezpieczony materiał zostanie przekazany przez kuriera do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku celem wykonania badania molekularnego. Badanie metodą RT-PCR pozwala stwierdzić obecność materiału genetycznego wirusa w badanej próbie, co pozwala określić czy pacjent jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2.

Mobilny punkt przyjęć wspierają różne służby, fot. gdynia.pl
Mobilny punkt przyjęć wspierają różne służby

Po pobraniu wymazu, pacjent wraca do domu i czeka na wynik, który przekaże mu telefonicznie pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Inicjatywę utworzenia mobilnej izby przyjęć przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed bardzo pozytywnie ocenia oraz wspiera Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

- Takie rozwiązanie pozwoli na przyspieszenie poboru materiału do badań molekularnych oraz przyczyni się do zmniejszenia ryzyka zakażenia wśród innych pacjentów UCMMiT wirusem Sars-CoV-2. Przyjęte rozwiązanie pozwoli również znacząco odciążyć rutynową pracę izby przyjęć UCMMiT - wyjaśnia Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wraz z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed odpowiada za koordynację i wsparcie kwalifikacji pacjentów do badania, jak również za wykonywanie i koordynację samego procesu przeprowadzania badań molekularnych w laboratoriach COVID-19 województwa pomorskiego.

Czym jest centrum drive-thru?Centrum testowe COVID-19 drive-thru powstało z inicjatywy naukowców Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest wiodącą jednostką w kraju oraz Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie chorób pasożytniczych i tropikalnych. Instytut dysponuje wieloletnią tradycją i doświadczeniem, wysoce wykwalifikowaną kadrą oraz zapleczem, które umożliwiło utworzenie tak unikatowej na Pomorzu jednostki wspomagającej służby sanitarno-epidemiologiczne w walce z COVID-19.

Centrum składa się z całorocznej hali namiotowej o wymiarach 5×6 m (szerokość/długość) o powierzchni około 30 m2, wyposażonej w stoły, krzesła, sprzęt ochrony osobistej, system oświetleniowy i grzewczy, a także niezbędny sprzęt biurowy (laptop, drukarka, dwa tablety).

Funkcjonowanie Centrum możliwe jest dzięki zaangażowaniu studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierunków lekarskiego (IV, V i VI rok) oraz pielęgniarstwa (II rok), którzy w ramach wolontariatu w systemie zmianowym obsługują infolinię oraz punkt poboru materiału.

Pracę studentów koordynuje i nadzoruje dr Maciej Grzybek, pełnomocnik Rektora GUMed ds. strategii rozwoju IMMiT, przy wsparciu dyrektora UCMMiT prof. Marcina Renke oraz dyrektor IMMiT dr hab. Katarzyny Sikorskiej.


Źródło: strona gumed
  • Centrum testowe COVID-19 drive-thru w Gdyni, fot. Magdalena Czernek
  • Centrum testowe COVID-19 drive-thru w Gdyni, fot. Magdalena Czernek
  • Centrum testowe COVID-19 drive-thru w Gdyni, fot. Magdalena Czernek
  • Centrum testowe COVID-19 drive-thru w Gdyni, fot. Magdalena Czernek
  • Centrum testowe COVID-19 drive-thru w Gdyni, fot. Magdalena Czernek
  • Centrum testowe COVID-19 drive-thru w Gdyni, fot. Magdalena Czernek
  • Centrum testowe COVID-19 drive-thru w Gdyni, fot. Magdalena Czernek
  • Centrum testowe COVID-19 drive-thru w Gdyni, fot. Magdalena Czernek