Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
DLA MIESZKAŃCÓW

Depesza literacka - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

02.04.2020 r.

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, święto ustanowione w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Biblioteka Gdynia proponuje więc dziś lektury i zabawy dla dzieci.
 
Hans Christian Andersen. fot. wikipedia.org
Zaczynamy od bajki dzisiejszego jubilata. "U króla Olch" H.A. Andersena w wersji bezpłatnego ebooka ze strony wolnelektury.pl.
Król Olch urządza wielką ucztę, podczas której zamierza wyswatać swoje córki i zaprasza na nią wszystkich: Kruka-Ducha ze skrzydłem przestrzelonym, starego kobolda z Dovre z synami, licha z ogonami, chochliki, kościelnego karła, upiora-konia, upiora-świnię, czarodziejów i Was, drodzy czytelnicy. Skorzystajcie z okazji, by poznać zwyczaje zaręczynowe ludu zamieszkującego pagórki, podziwiać talenty królewskich córek, spróbować bajecznych potraw z sęków i wysłuchać cudownych baśni. Prędko, bo gdy nastanie świt, goście się rozpierzchną.
Na baśniach Hansa Christiana Andersena wychowały się całe pokolenia, a przecież niewiele brakowało, by wcale nie powstały - marzeniem młodego Andersena była kariera aktorska. Był niespokojnym duchem, wiele podróżował, utrzymywał kontakty m.in. z Kierkegaardem i Dickensem. Baśnie, których uzbierało się kilka tomów, nie są jego jedynym dziełem, choć z pewnością najbardziej znanym. Sam podkreślał, że są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. (opis wolnelektury.pl)
Hans Christian Andersen "U Króla Olch"
 
Cirque du Soleil
Specjalny pokaz od Cirque du Soleil, czyli kompilacja przedstawień najlepszej grupy cyrkowej na świecie. Cyrk Słońca to kanadyjska firma rozrywkowa określająca się jako „niezwykłe połączenie sztuki cyrkowej i ulicznej”. Założona w Baie-Saint-Paul w 1984 przez byłych artystów ulicznych: Guya Laliberté i Gilles'a Ste-Croix. (wikipedia.org)
Cirque du Soleil
 
Miś Uszatek. źródło: Ninateka
Kultowe animacje dla dzieci od Ninateki. Dziś dzieci oglądają głównie animacje z globalnej wioski wyprodukowane przez medialnych światowych gigantów. Warto jednak pokazać im i naszych, lokalnych bohaterów - Agatkę, rycerza Szaławiła, kota Filemona czy nieśmiertelnego Misia Uszatka.
Animacje Ninateki
 
Wydawnictwo Dwie Siostry
Jeszcze więcej prezentów od Wydawnictwa Dwie Siostry, czyli kolorowanki, audiobooki i karty pracy.
Wydawnictwo Dwie Siostry
 
Pocztówka ilustratorki książek dla dzieci - Marianny Sztymy. Źródło: czasdzieci.pl
Konkurs plastyczny na kartkę pocztową "Pozdrowienia z domu". Do udziału w konkursie zaprasza portal czasdzieci.pl. Jako że dzieci przebywają obecnie w domach, a nie nad morzem, jeziorem czy w górach, w ramach konkursu mają nadesłać pozdrowienia z domu na własnoręcznie przygotowanej pocztówce. Prace wysyłamy online do 9 kwietnia.
Konkurs "Pozdrowienia z domu"
 
Wirtualny spacer po wystawie "Gdynia - dzieło otwarte"
Nie zapominamy jednak o dzieciach, które już dorosły i również spędzają czas w domu. Jako że spacery po mieście nie są obecnie wskazane Gdynia Kulturalna zaprasza na wirtualny spacer historyczny. Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. Dzisiaj o historii Gdyni opowie Jacek Friedrich, oprowadzając po wystawie stałej Muzeum Miasta Gdyni - "Gdynia - dzieło otwarte". Start 18.00.
Gdynia Kulturalna