DLA MIESZKAŃCÓW

Dodatkowe łóżka w pomorskich szpitalach

Baza łóżek w szpitalach pomorskich dla pacjentów zakażonych koronawirusem powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią. Fot. Paweł Kukla

W pomorskich szpitalach pojawią się dodatkowe łóżka // fot. Paweł Kukla

29.10.2020 r.

W obliczu wzrastającej liczby zakażonych oraz hospitalizowanych z powodu COVID-19, Zarząd Województwa Pomorskiego wystąpił do wojewody z kolejną ofertą wsparcia rządu w walce z epidemią. Baza łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią.Specjalne pismo w tej sprawie zostało wysłane do wojewody 28 października. Tego dnia pomorski sanepid poinformował o kolejnych 901 potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS CoV-2 i 14 osobach zmarłych. Do tej pory w naszym regionie koronawirusem zaraziło się 17 209 osób.


- Sytuacja epidemiczna zmienia się niezwykle szybko i niestety wymknęła się rządowi spod kontroli. Chociaż Pomorze nie jest obecnie w najgorszej sytuacji, zawsze lepiej być krok przed epidemią, dlatego po raz kolejny chcemy wesprzeć administrację rządową. Oczywiście ważne w podejmowanych decyzjach jest znalezienie takich rozwiązań, aby z jednej strony zabezpieczyć leczenie chorych na COVID-19, ale żeby w jak najmniejszym stopniu odbywało się to kosztem chorych na inne schorzenia - informuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Gdzie będą dodatkowe łóżka dla pacjentów?


Dodatkowe łóżka dla pacjentów zarażonych COVID-19 będą dostępne w następujących szpitalach:

  • W ramach spółki Szpitale Pomorskie do 12 listopada w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie 50 łóżek II poziomu, do 16 listopada w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie - 50 łóżek II poziomu na Oddziale Laryngologii i Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej, natomiast do 28 listopada w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku - 50 dodatkowych łóżek II poziomu oraz 2 dodatkowe łóżka z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii.

  • W ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy do 12 listopada w Szpitalu św. Wojciecha utworzonych zostanie 10 dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii, a w tym samym terminie w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika - 30 łóżek II poziomu.

  • W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie do 2 listopada uruchomionych zostanie 5 dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii oraz 16 dodatkowych łóżek II poziomu, w tym 10 z tlenoterapią, w ramach Oddziału Reumatologicznego, z kolei do 16 listopada - 5 dodatkowych łóżek II poziomu w ramach Oddziału Reumatologicznego oraz 3 dodatkowe łóżka II poziomu w ramach Oddziału Neurologicznego.

Ponadto w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku do 12 listopada stworzone zostaną 22 dodatkowe łóżka II poziomu.Źródło: pomorskie.eu