Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

DLA MIESZKAŃCÓW

Majówkowy konkurs foto rozstrzygnięty

Konkurs fotograficzny

Konkurs fotograficzny "Człowiek w maseczce ochronnej w gdyńskiej przestrzeni miejskiej"

05.05.2020 r.

Pogoda w długi weekend majowy bardziej zachęcała do lektury w fotelu z kubkiem herbaty niż spaceru po mieście. Ale że ruchu na świeżym powietrzu po długim okresie izolacji nam brakuje, przysłaliście do nas ciekawe zdjęcia ludzi uzbrojonych w maseczki ochronne korzystających z okienka pogodowego.
 
Taki był cel naszego konkursu – pokazać, że gdynianie mimo niedogodności, jakie sprawia noszenie maseczek i wyczuwalnego zmęczenia izolacją oraz rozprężenia po łagodzeniu ograniczeń, nie bagatelizują stanu pandemii.
Mogliście na konkurs nadesłać fotograficzny portret, autoportret lub scenę z życia ulicy (street photo) w gdyńskiej przestrzeni miejskiej.
 
Chcielibyśmy pokazać i nagrodzić więcej Waszych fotografii, ale zgodnie z regulaminem konkursu prezentujemy w kolejności alfabetycznej pięć, które najbardziej przykuły uwagę jurorów – pracowników Referatu Relacji z Mediami Urzędu Miasta Gdyni.

Fot. Wojciech Dobraszczyk 
Fot. Wojciech Dobraszczyk
Fotografowi udało się uchwycić policjanta na służbie i jego uważny wzrok lustrujący znad maseczki bulwar Nadmorski. Wyraźnie widać, że coś właśnie przyciągnęło oko funkcjonariusza. To bardzo ważne w fotografii ulicznej – złapać ten decydujący moment. Podwójna czujność – fotografa i policjanta. Dzięki długiej ogniskowej obiektywu statki w tle są rozmyte i nie odciągają uwagi od głównego bohatera fotografii.

Fot. Tomasz Gierszewski 
Fot. Tomasz Gierszewski
Na zdjęciu wyraźnie widać jaka była pogoda w majówkę – brak słońca, przeciwdeszczowe kurtki i stalowe kolory nabrzeży Pomorskiego i Prezydenta. Tę nostalgiczną atmosferę przełamują, i tak naprawdę tworzą ze zwykłego selfie fotografię, roześmiane oczy partnerki fotografa i żywe barwy przez nią noszone – chusta, maseczka i włosy – wszystko w odcieniach czerwieni. Dodatkowo akcenty te ciekawie korespondują z biało czerwoną banderę na „Błyskawicy”.

Fot. Lucyna Lewandowska 

Fot. Lucyna Lewandowska

Świetnie zakomponowany autoportret z nowoczesną architekturą waterfrontu i deszczowymi chmurami w tle. Dzięki żabiej perspektywie widać majestat otaczających autorkę budynków. I podobnie jak w poprzedniej fotografii pewne akcenty - czerwony kolor kaptura oraz wesoła maseczka w krowie plamy ożywiają szaro-niebieską scenografię.

Fot. Monika Michałek 
Fot. Monika Michałek
Bardzo ciekawy kadr z miejskiej plaży. Autorka nie zadowoliła się portretem na piasku z wodą w tle. To wieloplanowy obraz podzielony na wiele mniejszych kadrów, które wyznaczają ramy okien zamkniętej wciąż knajpki na bulwarze Nadmorskim. Mamy więc w jednym bardzo dobrze zakomponowanym zdjęciu rodzinę autorki oraz dodatkowe zdjęcia – samego mężczyzny, samego dziecka, osoby siedzącej na plaży… I te symboliczne samotne stoliki na pierwszym planie czekające cierpliwie aż zapełnią je ludzie.

Fot. Wilow92 
Fot. Wojciech Szlejter
Interesująca scena z życia bulwaru Nadmorskiego. Pozornie w kadrze niewiele się dzieje, ale uważne oko spostrzeże, że para siedząca na ławce jest pogrążona w rozmowie – mimo że ich usta zakrywają maseczki, interakcję sugerują skierowane ku sobie twarze. Pozornie mężczyzna na drugiej ławce jest samotny, ale znów uważne oko dostrzeże towarzystwo samego marszałka Piłsudskiego zamrożonego na filmie wyświetlanym na ledowym ekranie. To ceniona w fotografii ulicznej odrobina szczęścia i humoru.
 
Życzymy szczęścia i humoru podczas kolejnych plenerów fotograficznych i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólna zabawę. Nagrodzonym gratulujemy.