DLA MIESZKAŃCÓW

Nowe izolatki i sprzęt do walki z koronawirusem #wGdyni

Czek dla UCMMiT w Gdyni // fot. pomorskie.pl

Czek dla UCMMiT w Gdyni // fot. pomorskie.pl

14.08.2020 r.

Ponad 3 miliony dodatkowych złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego otrzymało gdyńskie Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Pieniądze te zostaną przeznaczone na doposażenie szpitala w sprzęt niezbędny do walki z koronawirusem.
 
Uroczystość wręczenia symbolicznego czeku miała miejsce 13 sierpnia 2020 w UCMMiT przy ulicy Powstania Styczniowego w Gdyni. W podpisaniu umowy brał udział między innymi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, rektor GUMed profesor Marcin Gruchała i dyrektor UCMMiT profesor Marcin Renke.
 

Pomoc unijna

Gdyński szpital od początku epidemii w Polsce przyjmuje osoby chore na Covid-19. Samorząd województwa pomorskiego wspiera wszystkie szpitale na Pomorzu w walce z koronawirusem.­

My nie szukaliśmy rozwiązań, które miałyby różnicować szpitale ze względu na strukturę własności - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Środki finansowe na walkę z koronawirusem otrzymały więc nawet szpitale powiatowe, a także szpitale wojewódzkie, głównie te, które są i były na pierwszej linii frontu podczas batalii z Covid-19 i oczywiście szpitale, nazwijmy je rządowe, takie jak instytut, w którym się znajdujemy - wymienia marszałek.

Pieniądze na nowy sprzęt dla UCMMiT pochodzą ze specjalnej puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Zarząd Województwa Pomorskiego w marcu tego roku postanowił przesunąć środki w wysokości 50 mln zł na pomoc szpitalom z Pomorza w walce z epidemią.

- Ponadto z Europejskiego Funduszu Społecznego zabezpieczyliśmy nieco ponad 10 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla szpitali w województwie pomorskim - dodaje marszałek.

W sumie UCMMiT z unijnych funduszy otrzyma 3 099 500 zł, czyli 100% kosztów doposażenia szpitala.
 

Nowe wyposażenie szpitala

Za unijne pieniądze w izbie przyjęć UCMMiT powstaną trzy nowe izolatki wraz z rejestracją. Tam również pobierany będzie wymaz od osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

- Powstaną też izolatki w kolejnych klinikach Instytutu, po trzy na każdy oddział - mówi profesor Marcin Renke, dyrektor UCMMiT. - W ramach tych pieniędzy chcemy również wyremontować drugi gabinet endoskopowy kliniki, aby w razie potrzeby równolegle móc badać pacjentów, których podejrzewa się o infekcję Covid, jak i, po drugiej stronie, bezpiecznie tych, którzy tego podejrzenia nie mają - dodaje dyrektor.

Ze względu na pilną potrzebę, szpital zostanie wyremontowany niezwłocznie po uruchomieniu środków.

Bardzo dziękuję Zarządowi Województwa Pomorskiego za to istotne wsparcie na rzecz Instytutu Medycyny Morskiej i TropikalnejTo właśnie tu pacjenci po przeszczepie serca, którzy zostali zakażeni koronawirusem, mogli być w sposób bezpieczny otoczeni opieką i leczeni z bardzo dobrym efektem - informuje rektor GUMed profesor Marcin Gruchała.- Leczył się tu także pacjent po przeszczepie szpiku, który zachorował na Covid. Teraz jeszcze lepiej widzimy, że takie miejsce jest nam bardzo potrzebne z punktu widzenia systemowego. Myślę, że nareszcie wszyscy jesteśmy przekonani co do sensu istnienia tej jednostki.

Po podpisaniu umowy Mieczysław Struk wręczył na ręce dyrektora UCMMiT Marcina Renke oraz rektora GUMed symboliczny czek.


Źródło: pomorskie.eu