DLA MIESZKAŃCÓW

Od soboty wracają obostrzenia - nie na Pomorzu

Nowe obostrzenia z Ministerstwa Zdrowia

Nowe obostrzenia z Ministerstwa Zdrowia

06.08.2020 r.

Od soboty w 19 powiatach w Polsce, w których odnotowano największy wzrost zakażeń, zostaną ponownie wprowadzone obostrzenia. Tam, gdzie odnotowano ich nieco mniej - rygory będą obowiązywać w mniejszym zakresie. Nowe wytyczne nie dotyczą Pomorza.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że obostrzenia obejmą powiaty, w których liczba nowych przypadków wciąż jest duża. Nie dotyczy to Pomorza czy Warmii i Mazur, w których mimo dużej ilości turystów, nie ma znaczącego wzrostu liczby zachorowań. Natomiast bardzo duże wzrosty odnotowano na południu Polski: na Śląsku, w Małopolsce czy ostatnio w Wielkopolsce i na Podkarpaciu.

Restrykcje powrócą w 19 powiatach, a Polska zostanie podzielona na strefy: czerwoną, żółtą i zieloną.


Obszary „czerwone”, gdzie jest najwięcej zakażeń to województwo wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, śląskie, podkarpackie.
W tej strefie noszenie maseczek będzie obowiązkowe. W pozostałych restrykcje będą łagodniejsze.

Szumowski zaznaczył, że „nie ma przeciwwskazań do niezakrywania ust i nosa, są przyłbice" i poinformował, że noszenie maseczek obowiązuje w całym kraju. Jeśli ktoś nie może nosić maski, musi posiadać zaświadczenie medyczne.

Poza tym obostrzenia dotyczą również targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

- Okazuje się, ze te największe wzrosty odnotowujemy w bardzo zlokalizowanych obszarach, to 19 powiatów w Polsce, na niemal 400 - mówił na konferencji Szumowski. - Tam chcemy wprowadzić pewne obostrzenia i rygory, a w powiatach, które mają nieco mniej zakażeń, te rygory będą w mniejszym zakresie.

Na razie decyzją rządu dzieci powinny rozpocząć rok szkolny 1 września.