DLA MIESZKAŃCÓW

Od soboty wstrzymana sprzedaż biletów u kierowcy

Na pierwszym planie papierowy, jednorazowy bilet ZKM Gdynia. Bilet biało-błękitny z logotypem Gdyni oraz ceną 3,80zł. W drugim planie - rozmazany - trolejbus na przystanku.

Od soboty, 17 października, w pojazdach komunikacji miejskiej wstrzymana zostanie sprzedać biletów bezpośrednio u kierowców // fot. Przemysław Kozłowski

16.10.2020 r.

W związku z wprowadzeniem strefy czerwonej w Gdyni od soboty, 17 października w pojazdach komunikacji miejskiej w mieście wstrzymana zostanie możliwość zakupu biletów i karnetów bezpośrednio u kierowcy. Ponadto od poniedziałku, 19 października, w godzinach szczytowych pracownicy ZKM monitorować będą poziom zapełnienia pojazdów na najpopularniejszych przystankach w mieście.


Objęcie Gdyni czerwoną strefą oznacza m.in. zmiany w limitach pasażerów w pojazdach transportu publicznego. Od soboty w autobusach i trolejbusach ZKM Gdynia wynosić będą one 30% nominalnej liczby miejsc, przy zachowaniu co drugiego miejsca wolnego

- Wszystkie pojazdy kursujące w ramach sieci ZKM Gdynia zostaną odpowiednio oznaczone. Odtwarzana będzie również informacja dźwiękowa, przypominająca o tym fakcie, jak i o obowiązku zakrywania ust i nosa. W trosce o bezpieczeństwo kierujących, od soboty do odwołania wstrzymana zostanie możliwość zakupu biletów jednorazowych bezpośrednio w pojeździe. Taki bilet mieszkaniec kupić może tradycyjnie w kiosku czy wybranych sklepach. Zachęcamy jednak również do skorzystania z nowych technologii, a zatem rozmaitych aplikacji, które umożliwiają to w łatwy i przyjazny sposób - wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Bilety na przejazd można zakupić w 6. różnych aplikacjach mobilnych - GoPay, jakdojade.pl, moBiLET, mPay, SkyCash i zbiletem.pl.

Ograniczona liczba pasażerów w pojazdach kontrolowana będzie przez działającą całodobowo, we wszystkie dni tygodnia Centralę Ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Dodatkowo, od poniedziałku, 19 października, w godzinach szczytu w dni powszednie pracownicy ZKM Gdynia będą osobiście monitorować zapełnienie pojazdów na kluczowych przystankach w mieście. W razie potrzeby na ulice wyjeżdżać będą pojazdy rezerwowe na kursy bisowe, dublujące te przewidziane w rozkładach jazdy.

W wybranych kursach – do obsługi linii komunikacyjnych – pojazdy przegubowe zastąpią te o standardowej długości. Pojazdy te umożliwią bezpieczny i zgodny z ograniczeniami przewóz pasażerów.