Gdynia Buduje

Docelowa organizacja ruchu na ul. E. Kwiatkowskiego

Docelowa organizacja ruchu na ul. E.Kwiatkowskiego // mat. prasowe UM

Docelowa organizacja ruchu na ul. E.Kwiatkowskiego // mat. prasowe UM

Kompleksowa rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego rozpoczęła się w lutym tego roku. Prace na tym newraligicznym odcinku drogowym na północy Gdyni realizuje firma Strabag Sp. z o.o. a koszt inwestycji opiewa na kwotę ponad dwudziestu milionów złotych.

Poznaliśmy właśnie docelową organizację ruchu na tym odcinku
. W pierwszej połowie roku 2022 - ul. Kwiatkowskiego będzie miała dwa buspasy (po jednym w każdym kierunku jazdy), a także trzy pasy ruchu (dwa do góry, jeden na dół), obustronne chodniki i drogę dla rowerów.

Rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego jest kluczowym elementem rozwoju dróg związanych z poprawą dostępności do dzielnic północnych Gdyni. Już w najbliższym czasie, gdy prace w tym miejscu będą bliskie zakończenia, główny ciężar inwestycyjny przeniesie się w rejon ul. Puckiej, gdzie zostanie wybudowany wiadukt drogowy, a także na szereg działań dotyczących dróg lokalnych jak przebudowa ul. Arabskiej na Oksywiu – mówi Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.
Przypomnijmy, że w ramach inwestycji przebudowywane jest także skrzyżowanie z ul. Podgórską. Mieszkańcy zyskają chodniki, zmodernizowaną infrastrukturę przystankową oraz sygnalizację świetlną. Powstaje nowa kanalizacja deszczowa, a całość dopełni nowoczesne oświetlenie w technologii LED, nasadzenia zieleni i mała architektura. Amatorzy jednośladów pojadą kolejnym fragmentem drogi rowerowej, realizowanej w ramach międzynarodowej trasy R-10, który powstaje po jednej stronie i będzie połączony z oddanym w ubiegłym roku odcinkiem trasy biegnącym od ul. Andersa do ul. Kwiatkowskiego.

– Prace przy rozbudowie ul. E.Kwiatkowskiego idą pełną parą, stan zaawansowania prac to ponad 85% działania w zakresie inwestycji drogowych, pozostałe zadania w tym budowa linii oświetleniowej i przebudowa kanalizacji sanitarnej wykonana została na poziomie kolejno ok. 80% i 70%.- mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju - Z satysfakcją mogę powiedzieć, iż udało się nam wypracować finalny kształt organizacji ruchu, który zadowoli wszystkich użytkowników ruchu drogowego oraz usprawni przemieszczanie do północnych dzielnic miasta – podkreśla wiceprezydent.

Inwestycja na ul. E. Kwiatkowskiego trwa od niemal dziesięciu miesięcy. Pierwotny harmonogram został zmieniony ze względu na konieczne prace wykonywane przez OPEC. Na koniec listopada zrealizowano:

 • roboty konstrukcyjne: budowę zbiornika retencyjnego, komory spadowej oraz studni osadnikowej;
 • prace teletechniczne;
 • ponad 10000 m² jezdni, wykonano ponad 85% całości;
 • budowę linii kablowej oświetleniowej, wykonano w ok. 80 %;
 • chodniki po prawej stronie jezdni, wykonano w ponad 80 %;
 • przebudowę kanalizacji sanitarnej, wykonano w ok. 70%;
 • przebudowę kanalizacji deszczowej, wykonano w ok. 60%;
 • przebudowę sygnalizacji świetlnej, wykonano w ok. 50%;
 • konstrukcję ścieżki rowerowej do kruszywa włącznie, wykonano ok. 40 %.


Rozbudowa ul. E.Kwiatkowskiego - trwają prace // fot.M.Kowalski Rozbudowa ul. E.Kwiatkowskiego - trwają prace // fot.M.Kowalski


Do końca roku zaplanowane zostało wykonanie prac
tj.: rozbiórka pozostałej części jezdni bitumicznej, wykonanie całkowite chodnika, zakończenie prac przy kanalizacji deszczowej i przebudowie gazociągu. Ponadto zrealizowane mają zostać perony przystankowe, droga dla rowerów oraz częściowo wykonywanie konstrukcji nawierzchni drogi.

Nadzór inwestorski nad realizacją inwestycji oraz w okresie gwarancji pełni Biuro Obsługi Inwestycji „Inwest – Wybrzeże” Sp. z o.o. z Gdyni.

Droga rowerowa powstająca w ramach ww. inwestycji jest realizowana z projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego na lata 2014–2020.

ścieżka : logo Unii Europejskiej, Funduszu Europejskiego Program Regionalny i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

 • ikonaOpublikowano: 30.11.2021 15:30
 • ikona

  Autor: Dorota Matejczyk-Waletko (d.matejczyk-waletko@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 30.11.2021 16:00
 • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona