Gdynia Buduje

Kto zaprojektuje park w Orłowie?

Tak obecnie wygląda teren Dzikiego Sadu w Orłowie // fot. ZDiZ

Tak obecnie wygląda teren Dzikiego Sadu w Orłowie // fot. ZDiZ

Jest oferta na przygotowanie dokumentacji projektowej parku, który ma powstać pomiędzy ulicami Wrocławską, Źródlaną oraz Architektów. Zagospodarowanie leśnego fragmentu Orłowa jest bardzo oczekiwane przez okolicznych mieszkańców, którzy kilka lat wcześniej samodzielnie wysprzątali ten teren. To kolejna „zielona” inwestycja, która powstanie w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Wniosek w Budżecie Obywatelskim 2019 na zagospodarowanie przestrzeni leśnej w Orłowie złożył, pan Krzysztof Hrynkiewicz, mieszkaniec Orłowa. Teren ten funkcjonuje pod nazwą Dziki Sad i sąsiaduje z przychodnią przy ul. Wrocławskiej. Dzięki wsparciu mieszkańców ta kilkuhektarowa powierzchnia zmieni się w przyrodniczą oazę spacerową dla starszych i młodszych.

- Cieszę się, że mieszkańcy widzą potencjał na rozwój swojego najbliższego otoczenia i chętnie wspierają takie inicjatywy w głosowaniach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki nim w Gdyni powstają dobrze zaprojektowane tereny zielone, parki kieszonkowe czy ogrody deszczowe. Umożliwiają one relaks w ciszy i otoczeniu przyrody. Każda taka zielona inwestycja buduje przyjazną przestrzeń, która zachęca mieszkańców do aktywności na świeżym powietrzu. Mam nadzieję, że uda się sprawnie wyłonić projektanta dokumentacji tej orłowskiej inwestycji, co umożliwi ogłoszenie przetargu na wykonanie przestrzeni parkowej – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Projekty, zakładające powstanie parków kieszonkowych, zieleńców oraz skwerów, konsekwentnie zyskują wsparcie gdynian podczas głosowań Budżetu Obywatelskiego. Przykładem jest m.in. projektowany właśnie park przy ul. Spokojnej (Mały Kack) czy chociażby zrealizowany w czerwcu tego roku park przy ul. Dantyszka (Leszczynki) i park kieszonkowy przy ul. Miętowej (Dąbrowa). To ważne dzielnicowe przestrzenie, które szybko zyskują popularność wśród mieszkańców - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Dokumentacja projektowa ma m.in. zawierać:
- 900 metrów mineralnych ścieżek parkowych o szerokości 1 metra
- altanę drewnianą z podłogą i wyposażeniem
- kosze na odpady
- ławki
- stojaki rowerowe
- dystrybutory woreczków na psie odchody

Jednak wszystkie te elementy będą mogły pojawić się dopiero po gruntownym oczyszczeniu terenu. Działania te będę polegały na wywiezieniu gruzu, kamieni, odpadów zmieszanych oraz odpadów zielonych. Przewidziano też demontaż siatki ogrodzeniowej, słupków betonowych i ogrodzeniowych. Rozebranie zdewastowanych altan drewnianych oraz usunięcie samosiewów. – Prace porządkowe i likwidacja starej infrastruktury będzie pierwszym krokiem do realizacji kolejnego etapu tego zadania. Elementy małej architektury w postaci ławek, koszy czy stojaków rowerowych oraz nowa altana pojawią się dopiero pod koniec realizacji tej inwestycji – tłumaczy Joanna Pawelczyk z Samodzielnego Referatu Zieleni i Estetyzacji Miasta w gdyńskim ZDiZ.
 
Do przetargu zgłosiła się jedna firma - Active Line Marcin Taczalski z Lublina. Zaoferowała ona przygotowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej na kwotę 36 039 złotych. Teraz oferta przejdzie standardową weryfikację, która doprowadzi do decyzji o jej przyjęciu lub powtórzeniu postępowania na wybór projektanta.

  • ikonaOpublikowano: 19.06.2020 11:52
  • ikona

    Autor: Hanna Wyszyńska (h.wyszynska@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.06.2020 14:37
  • ikonaZmodyfikował: Hanna Wyszyńska
ikona