Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
Gdynia Buduje

Nowa infrastruktura drogowa w Orłowie

Nowa infrastruktura drogowa w Orłowie, zakres inwestycji mat. #dzielnicewGdyni

Nowa infrastruktura drogowa w Orłowie, zakres inwestycji mat. #dzielnicewGdyni

02.04.2021 r.

Eurovia Polska S.A. wybuduje odcinek ul. Spółdzielczej. Prace będą połączone z rozbudową ul. Bernadowskiej w Orłowie. W ramach kompleksowej przebudowy infrastruktury drogowej powstaną także dwa zbiorniki retencyjne i kanalizacja deszczowa.


Inwestycja przewiduje rozbudowę układu drogowego. W jej ramach powstaną: fragment jezdni, chodniki i miejsca postojowe. Zostanie również wykonany przepust drogowy. Mieszkańcy zyskają także nowe oświetlenie uliczne wraz z elementami małej architektury. Będzie też więcej zieleni. Czas wykonania inwestycji to 35 tygodni od momentu przekazania placu budowy.

– Inwestycja w Orłowie to kompleksowe działanie związane zarówno z powstaniem nowego układu drogowego, jak i przebudową infrastruktury podziemnej, w tym kanalizacji deszczowej, wodociągowej i sanitarnej. W ramach inwestycji na terenie Orłowa wybudowane zostaną zbiorniki retencyjne, które zabezpieczą ten obszar przed podtopieniami. Co istotne, udało nam się uzyskać korzystny czas wykonania i o ponad 1,5 mln niższą cenę niż zakładaliśmy – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.  

To kolejna inwestycja w nadmorskiej dzielnicy. Niedawno został wyłoniony wykonawca budowy ul. Sterników i Szyprów oraz odtworzenia jezdni na ul. Nawigatorów, a także projektant parku realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego, zlokalizowanego pomiędzy ulicami Wrocławską, Źródlaną oraz Architektów.  

– Powstanie zbiorników retencyjnych w ramach inwestycji w Orłowie to kolejne działanie, po budowie zbiornika na Witominie i trwającym odtwarzaniu Potoku Wiczlińskiego, które zwiększy retencję, zagospodarowując wody opadowe i roztopowe bezpośrednio w danej lokalizacji. Od lat budujemy w Gdyni system miejskiego odwodnienia dróg, który jest ekonomiczny i przyjazny środowisku – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Eurovia Polska S.A. przebuduje również kanalizację deszczową oraz sieć wodociągową i kanalizację sanitarną. Pojawi się też przepompownia. Powstaną dwa otwarte zbiorniki retencyjno-chłonne oraz podziemny zbiornik retencyjny. Ich zadaniem będzie przejęcie wód opadowych z obszaru zlewni ul. Bernadowskiej i ul. Społdzielczej w Gdyni i odprowadzenia ich - po oczyszczeniu - do potoku Swelina. 

Inwestycja realizowana będzie wspólnie z firmą Invest Komfort z siedzibą w Gdyni oraz Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gdyni, finansującymi budowę i przebudowę sieci wodociągowej oraz budowę sieci kanalizacji sanitarnej. Koszt inwestycji to 15 587 262, 56 zł brutto. Nadzór autorski nad jej realizacją będzie sprawowało Biuro Obsługi Inwestycji Inwest-Wybrzeże.