Gdynia Buduje

Nowe parki kieszonkowe w gdyńskich dzielnicach

Kolaż ze zrealizowanych parków kieszonkowych w Gdyni od prawej u góry: na Leszczynkach, na Grabówku, na Pustkach Cisowskich-Demptowie, na dole od prawej: na Dąbrowie, w Wielkim Kacku i na Pogórzu, fot. #dzielnicewGdyni

Kolaż ze zrealizowanych parków kieszonkowych w Gdyni od prawej u góry: na Leszczynkach, na Grabówku, na Pustkach Cisowskich-Demptowie, na dole od prawej: na Dąbrowie, w Wielkim Kacku i na Pogórzu, fot. #dzielnicewGdyni

12.01.2022 r.

Wydział Ogrodnika Miasta szuka wykonawcy pięciu parków kieszonkowych, które upiększą miasto. Zielona inwestycja to kontynuacja zwycięskiego projektu wybranego przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego Gdynia.

 
- Kolejne parki kieszonkowe o różnym charakterze, z bogatą roślinnością oraz zróżnicowaną małą architekturą pojawią się na mapie Gdyni jeszcze w tym roku. – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Te nietuzinkowe dzielnicowe przestrzenie to element zielonej strategii miasta, którą kontynuujemy od wielu lat. Mam nadzieję, że nowe miejsca odpoczynku w otulinie zieleni będą równie chętnie odwiedzane co już istniejące – podkreśla wiceprezydent.  
W przestrzeni miejskiej mamy już sześć różnorodnych parków zrealizowanych w ramach tego projektu, możemy korzystać z nich na terenie Dąbrowy, Pogórza, Pustek Cisowskich – Demptowa, Leszczynek, Grabówka oraz Wielkiego Kacka. Nowe tereny zielone pojawią się na Działkach Leśnych, w Chyloni oraz na Wzgórzu św. Maksymiliana. Co warto podkreślić, projekty powstają w ścisłej współpracy z osobami zaangażowanymi w działanie od samego początku.

- Zgodnie z wolą gdynian i gdynianek w naszych dzielnicach powstają parki kieszonkowe, które są doskonałym miejscem do relaksu i złapania chwili wytchnienia. Budżet Obywatelski to narzędzie dzięki któremu możemy realizować pomysły mieszkańców dla mieszkańców i już dziś zachęcam do składania wniosków, których nabór rusza 24 stycznia br., a w nim nowości m.in. zmiana terminu głosowania na wrzesień i Klimatyczny Budżet Obywatelski – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. Założeniem wnioskodawców było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do chwili odpoczynku w otulinie kojącej przyrody. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta.
 
- Parki kieszonkowe w Gdyni to wyjątkowe tereny zielone, których poszczególne koncepcje są bardzo indywidualne i charakterystyczne dla wybranej lokalizacji. W przestrzeniach stawiamy na różnorodną roślinność, ciekawe elementy małej architektury i nowoczesne rozwiązania m.in. rabaty deszczowe oraz nawierzchnie przepuszczalne . – mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta. - Ponadto mieszkańcy znajdą w nich morski symbol element łączący wszystkie parki, który w każdej lokalizacji przybiera inną formę. Do odszukania ich zachęcam odwiedzających – podkreśla naczelnik.
 
Parki, które zrealizowane zostaną po aktualnie prowadzonym postępowaniu przetargowym:

Działki Leśne ul. Nowogrodzka:

Głównym założeniem koncepcyjnym było uporządkowanie i nadanie atrakcyjności zieleńcowi o każdej porze roku. Ze względu na duże zacienienie terenu przez istniejące drzewa, zastosowano gatunki znoszące cień oraz półcień. Występują tu lipa drobnolistna, jarząb, jesion czy klon. W miejscu dużego przedeptu, którym liczni przechodni skracają sobie drogę z ulicy Warszawskiej, zaprojektowano ścieżkę z kruszywa mineralnego oraz ławkę, na której można odpocząć wśród otaczającej zieleni. Do tego służy również stół piknikowy oraz ławeczki w głębi parku. Dodatkowym atutem parku są rośliny przyjazne ptakom, karmnik oraz budki lęgowe. Na terenie zaplanowano także elementy dekoracyjne ze stali corten, tablicę informacyjną oraz kosz na śmieci.
 
Wzgórze św. Maksymiliana - u zbiegu ulic Ujejskiego i Franciszkańskiej:
Koncepcja została oparta na zgeometryzowanych kształtach nawierzchni oraz kompozycji nasadzeń zieleni. Przewidziano tu drzewa, trawy ozdobne, krzewy oraz rośliny cebulowe. W przestrzeni zaplanowano wydzieloną strefę wypoczynku, która ma zostać otoczona wielorodzajową roślinnością, stwarzając warunki do swobodnego relaksu. Główną dominantą w terenie będą nasadzenia drzew i wysokiego krzewu ozdobnego dających cień w upalne dni. Wczesnym latem zakwitną czosnki ozdobne. Lekkości całej kompozycji zieleni dodadzą nasadzenia traw ozdobnych, całość zabezpieczona zostanie ogrodzeniem.
 
Chylonia – przy skrzyżowaniu ul. Świeckiej 4 z ul. Pustki, w sąsiedztwie Biblioteki Chylonia:
Koncepcja została oparta na zgeometryzowanych kształtach z ukrytym symbolem morskim. W parku nasadzone zostaną rośliny i trawy ozdobne, krzewy oraz drzewa liściaste. Zaplanowano wydzieloną strefę wypoczynku oraz rekreacji wraz z przedłużeniem istniejącego chodnika od strony północnej. Projektowana strefa odpoczynku ma zostać otoczona wielorodzajową roślinnością, o odmiennej fakturze oraz kolorystyce listowia w zależności od występującej pory roku. Dodatkowo pojawia się tam trawy ozdobne, które mają uspokoić rysy otoczenia, a towarzystwem dla nich będą nasadzenia roślin ozdobnych takie jak kocimiętka czy rudbekia błyskotliwa. Pojawią się akcenty nasadzeń zimozielonych w postaci sosny kosodrzewiny. Dla urozmaicenia wysokości projektowanych założeń, wkomponowano eleganckie byliny sadźca plamistego. W przestrzeni znajdzie się również zimozielona, drobna krzewinka, barwinek pospolity, będąca wypełnieniem projektowanej ścieżki. W parku zamontowane zostaną także ławki, stół do gry w szachy, kosz na śmieci oraz tablica informacyjna.
 
Wzgórze św. Maksymiliana - u zbiegu ulic K. Ujejskiego i M. Reja:
Koncepcja została oparta na zgeometryzowanych kształtach nawierzchni oraz swobodnej naturalistycznej kompozycji nasadzeń zieleni. Na terenie „kieszonki” zastosowano nasadzenia roślin i traw ozdobnych krzewów oraz roślin cebulowych. Pojawia się tu kocimiętka, szałwia, werbena czy przetacznik, a także akcenty nasadzeń zimozielonych krzewinek w postaci trzmieliny Fortune'a 'Coloratus'. Dla urozmaicenia wysokości projektowanych założeń, wkomponowano eleganckie świdośliwy Lamarckie oraz nasadzenia roślin cebulowych takich jak narcyzy, tulipany, czosnki ozdobne oraz szachownice. Podobnie jak w pozostałych parkach zaplanowano wydzieloną strefę wypoczynku otoczona wielorodzajową roślinnością. W przestrzeni pojawi się mała architektura oraz dodatkowy ciąg pieszy od strony północnej.
 
Wzgórze św. Maksymiliana przy ul. Bp. Dominika – Kieszonka na książkę w sasiędztwie Biblioteki Gdynia:
Powstała koncepcja jest próbą nawiązania do otaczającej architektury i odnosi się do istniejących „przedeptów”, ze szczególnym uwzględnieniem omijania cennego drzewostanu. Sąsiedztwo biblioteki, wpłynęło tematycznie na koncepcję i wybór nazwy „Kieszonka na książkę”. Z uwagi na jej edukacyjny charakter zaproponowano opisanie nazwami znajdującej się tu roślinności. Liczne ławki, staną się miejscem dla odpoczynku i poczytania książki. Motyw łączący wszystkie parki ukryty zostanie w zagadce wygrawerowanej na ławce. Obecny drzewostan, silne zacienienie oraz pochyłość terenu i związana z nim erozja gruntu wpłynęły na zastosowanie niskiej roślinności okrywowej zimozielonej nawiązującej charakterem do runa leśnego jednocześnie zapobiegającej erozji skarpy przez cały rok, wzbogacona bylinami. Zastany drzewostan o wysokiej wartości przyrodniczej i krajobrazowej w skali miasta , rośnie tu 7 szt. drzew znacznych rozmiarów, których wiek najstarszych egzemplarzy oszacowano na ok. 120 lat, ich stan zdrowotny jest zadowalający i stanowią one dominantę w zagospodarowywanej przestrzeni. Park przystosowany zostanie dla osób z niepełnosprawnościami. Zastosowane zostaną rozwiązania, które umożliwią swobodne korzystanie z niego: nawierzchnię o spadku nie większym niż 5 %, bez głębokich rowków, płytki integracyjne czy ławki z podłokietnikami, jak również miejscami poszerzone ciągi komunikacyjne, gdzie można swobodnie zaparkować wózkiem inwalidzkim.
 
- Cieszę się, że mimo trudnego pandemicznego czasu, gdyński samorząd nie zapomina o zieleni i odpowiedzialności za klimat w naszym mieście, współpracując ze społecznikami, mieszkańcami, czego dowodem jest właśnie ten projekt. Już dzisiaj możemy spędzać czas w klimatycznych, zielonych przestrzeniach po sąsiedzku. Wiemy jak są ważne dla naszych mieszkańców, dlatego nie mogę doczekać się już nowych parków kieszonkowych w Gdyni - podkreśla Anna Myszka, radna miasta.  

Lokalizacja parków kieszonkowych w dzielnicach:
 
W trakcie postępowania przetargowego:
  • Chylonia - w sąsiedztwie  „Wymiennikowni” (ul. Świecka);
  • Wzgórze Św. Maksymiliana – (ul. Bp. Dominika, ul. K.Ujejskiego/Franciszkańska oraz ul. M.Reja/K.Ujejskiego);
  • Działki Leśne (ul. Nowogrodzka).
Zrealizowane:
  • Dąbrowa (skrzyżowanie ulic Miętowej i Tymiankowej);
  • Leszczynki (ul. Morska, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia);
  • Grabówek (ul. Kapitańska)
  • Pogórze (ul.kadm.W.B. Steyera);
  • Pustki Cisowskie-Demptowo - tuż obok pętli autobusowej (ul. Sakowicza);
  • Wielki Kack (ul. Starodworcowa).
 
Oferty należy złożyć za pomocą platformy zakupowej do 17 stycznia do godz. 9:00, szczegóły w  BIP.