Gdynia Buduje

Obwodnica Witomina coraz bliżej

Mapa inwestycji // mat. prasowe

Mapa inwestycji // mat. prasowe

30.03.2020 r.

65 tygodni to czas realizacji dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla obwodnicy Witomina. Opracuje ją firma Lafrentz Polska Sp. z o.o. z Poznania, która wykona także prace geodezyjne oraz będzie sprawowała nadzór autorski dla tej inwestycji. Obwodnica Witomina to strategiczny projekt drogowy, który odciąży ruch tranzytowy do centrum i usprawni ruch w zachodnich dzielnicach Gdyni.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni podpisał umowę z firmą Lafrentz Polska Sp. z o.o.. Opiewa ona na kwotę 1 973 842,50 zł brutto. Gdynia na ten cel w budżecie zarezerwowała 3 444 000 zł brutto. Postępowanie przetargowe cieszyło się dużym zainteresowanie wśród uznanych biur projektowych, przystąpiło do niego aż 7 oferentów. Analiza ofert, a następnie wybranie najlepszej z nich, pozwoliło zaoszczędzić w budżecie miasta prawie 1,5 mln zł.

- Obwodnica Witomina to jedna ze kluczowych inwestycji drogowych w naszym mieście. Ten strategiczny projekt ma na celu ograniczenie tranzytu przez Witomino oraz lepsze skomunikowanie stale rozwijających się zachodnich dzielnic Gdyni. Optymalne rozwiązanie oparte o wnikliwe analizy dla całego rejonu, pozwoliły przygotować koncepcję zmieniającą się w bardzo precyzyjny projekt, na bazie którego rozpoczniemy budowę – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Budowa obwodnicy Witomina pozwoli na przyjęcie nowych rozwiązań komunikacyjnych w oparciu o zrównoważony transport. Połączenie nowej arterii drogowej z istniejącą infrastrukturą rozłoży ruch, ułatwi przemieszczanie się nie tylko między Chwarznem-Wiczlinem oraz obwodnicą Trójmiasta a Śródmieściem, ale i innymi dzielnicami. Poza elementami związanymi z zapewnieniem nowych rozwiązań transportowych, kluczowe w planowaniu i realizacji tej inwestycji, jest także poszanowanie terenów leśnych.

 – Podpisanie umowy na dokumentację projektową to kolejny krok, który przybliża nas do realizacji tej istotnej inwestycji. Za 65 tygodni będziemy dysponowali gotowym projektem, co pozwoli na przygotowanie procedur przetargowych na wykonanie robót budowlanych. Cieszy fakt, iż wybrana oferta pozwoli zaoszczędzić w budżecie miasta prawie 1,5 miliona złotych - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Obwodnica Witomina to jedna z kluczowych inwestycji w tej części miasta, która usprawni ruch w dynamicznie rozwijającej się zachodniej części Gdyni. Jestem przekonany, że ta inwestycja wpłynie na jakość życia gdynian i pozwoli na rozwój nowych obszarów naszego miasta– podkreśla Marek Łucyk.Obwodnica Witomina – informacje technicznie:
  • Początek: odcinek leśny ul. Chwarznieńskiej (przed pętlą Sosnowa),
  • Koniec: ul. Kielecka za skrzyżowaniem z ul. Witomińską,
  • Długość: 2650 m,
  • Liczba pasów ruchu: 4 (po 2 w każdym kierunku),
  • Obiekty inżynieryjne: 4 (kładka, wiadukt oraz 2 przepusty),
  • Harmonogram realizacji: 24 miesiące (od momentu wyboru projektanta) na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz 18 miesięcy (od wyboru wykonawcy prac) na realizację.

Po niespełna trzech kwartałach od zaprezentowania koncepcji obwodnicy Witomina możemy cieszyć się z rozpoczęcia prac projektowych, które znacząco przybliżają nas do realizacji jednej ze strategicznych inwestycji. To droga, która w momencie powstania będzie uczęszczana prze tysiące gdynian, a jednocześnie da wytchnienie mieszkańcom Witomina – dzielnicy, która jest obecnie bardzo silnie obciążona przez ruch tranzytowy w kierunku Śródmieścia. Satysfakcjonuje także sprawne procedowanie przez Wydział Inwestycji. Warto przypomnieć, że w tym samym czasie trwa przebudowa ul. Hodowlanej będącej kluczowym elementem układu drogowego dzielnicy – dodaje Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta ds. dzielnic oraz radny miasta.

fot. Paweł Kukla