Gdynia Buduje

Po torach do gdyńskiego portu

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

26.03.2020 r.

Trwają prace przy inwestycji związanej z poprawą dostępu kolei do gdyńskiego portu. Projekt - realizowany w porozumieniu między Gdynią a spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - przyczyni się m.in. do przeniesienia części transportu towarowego na tory i poprawy infrastruktury drogowej w kierunku północnych dzielnic. Na obecnym etapie prac, na stacji Gdynia Port trwają przygotowania do budowy nowych torów.

Na terenie inwestycji kolejowej w gdyńskim porcie praca wre. Projekt „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” realizowany jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy współpracy z miastem. Obecnie trwają prace przygotowawcze do budowy nowych torów do stacji Gdynia Port.

- Z radością obserwujemy postęp prac przy inwestycji kolejowej do gdyńskiego portu. To niezwykle ważny projekt, który usprawni przewóz ładunków koleją oraz przyczyni się do udrożnienia dojazdu do północnych dzielnic naszego miasta. Wpływ na to będzie miało nie tylko przeniesienie części transportu towarów na tory, ale także budowa niezwykle pożądanego wiaduktu nad ul. Pucką. Bardzo się ciesze, że taka inwestycja ma miejsce w naszym mieście i czekam na dalszy postęp prac – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

fot. materiały prasowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / archiwum

Obecny etap prac polega na odwodnianiu terenu, przy jednoczesnej budowie sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Ponadto demontowana jest stara sieć trakcyjna oraz urządzenia systemu sterowania ruchem kolejowym.

- Usunięto już ponad 54 km starych torów oraz prawie 100 rozjazdów, które zastąpi nowa infrastruktura. Nowe rozjazdy umożliwią sprawny przejazd składów z toru na tor – czytamy w informacji prasowej spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., która realizuje projekt.

Kolejny etap budowy zakłada położenie nowego torowiska. Na ten cel przygotowano ponad 150 tysięcy podkładów oraz ponad 10 km szyn.

W ramach projektu „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” przebudowanych zostanie 115 km torów, a dojazdy do bram portu zostaną całkowicie zelektryfikowane. Inwestycja zakłada również przebudowę 13 km dróg oraz powstanie mostu kolejowego, dwóch przejazdów kolejowo–drogowych i dwóch wiaduktów.

Prace przy modernizacji kolejowego dostępu do portu w Gdyni, mają na celu poprawę przepustowości i skrócenia czasu obsługi pociągów towarowych. Zwiększy się także ich maksymalna dopuszczalna długość i ciężar. Nowe systemy sterowania ruchem kolejowym zwiększą również bezpieczeństwo całego procesu. Zakończenie prac zaplanowane jest do końca 2021 roku.

fot. materiały prasowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / archiwum