Gdynia Buduje

Portova nagrodzona

Gdyńska inwestycja Portova nagrodzona w konkursie

Gdyńska inwestycja Portova nagrodzona w konkursie "Budowa Roku 2020". Fot. Tom Kurek / www.kwadrat-gdynia.pl

Gdyńska inwestycja mieszkaniowo-usługowa Portova, która zmieniła oblicze północnej części Śródmieścia, została doceniona w ogólnopolskim konkursie „Budowa Roku 2020”. W tym roku odbyła się jego 31. edycja. Portova otrzymała nagrodę I stopnia w kategorii „Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 35 mln zł”.


Organizowany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) przy współudziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego konkurs „Budowa Roku” jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży budowlanej. To przegląd polskiego budownictwa, który na stałe wpisał się w kalendarz ważnych wydarzeń promujących branżę oraz osiągnięcia projektantów, inwestorów i wykonawców. Przedmiotem Konkursu są obiekty budowlane lub proces inwestycyjny (również modernizacyjny) ze wszystkich rodzajów budownictwa. Jak czytamy na stronie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa „zgłoszone do konkursu budowy wykorzystują najnowocześniejsze technologie, nowoczesną organizację procesu inwestycyjnego i każda z nich stanowi wzór do naśladowania dla całej branży”.

W 31. edycji konkursu przyznano nagrody w ośmiu kategoriach – 18 nagród I stopnia, 17 – II stopnia i 10 – III stopnia. W kategorii „Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne do 35 mln zł” nagrodę I stopnia otrzymał m.in. zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Portova przy ul. Węglowej 22, 24 w Gdyni.

To bardzo charakterystyczny, biały kompleks z wysoką na ponad 50 metrów (trzeci pod względem wysokości budynek mieszkalny w Gdyni) wieżą zamykającą kompozycyjnie oś ulic Świętojańskiej, placu Kaszubskiego i Portowej. Za projekt odpowiedzialne jest gdyńskie Studio Architektoniczne Kwadrat, a inwestorem jest gdyński deweloper Invest Komfort.

– Staraliśmy się nadać temu charakter, który nawiązuje w sposób twórczy do modernizmu gdyńskiego. W ścisłym centrum, w miejscu, gdzie Gdynia ma szanse rozpocząć nowe inwestycje. Staraliśmy się to zrobić w sposób nowoczesny, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki. Nigdy nie było możliwości spojrzenia na miasto z tej perspektywy, jaką daje Portova. To poczucie związku miasta, portu i zielonej przestrzeni rekreacyjnej z tego miejsca jest szczególnie widoczne – mówi Marek Droszcz, współzałożyciel studia Kwadrat.

W zespole znalazło się 271 mieszkań oraz usytuowane na parterze lokale usługowe. Na dachu mieszkańcy mają do dyspozycji taras, a na I piętrze odrestaurowanego budynku historycznego salę klubową, siłownię i klub fitness. Geometryczna forma zespołu wpisała się idealnie w modernistyczny charakter Śródmieścia.

– Budowa Portovej to niewątpliwie zdecydowany krok miasta na północ. Krok zapewniający wysoki miejski standard temu dołączonemu obszarowi - Śródmieściu przybył cały kwartał z mieszkaniami, usługami, ukrytymi parkingami i rekreacyjną zielenią. Bryła tego zespołu budynków o zróżnicowanej wysokości jest tak ukształtowana, że 18-kondygnacyjna dominanta nie wydaje się przygniatać okolicznej, znacznie niższej zabudowy. Cieszy zręczne wkomponowanie w ten zespół historycznej, modernistycznej elewacji dawnego budynku biurowego słynnej firmy spedycyjnej C.Hartwig – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.

Z pozostałymi nagrodzonymi realizacjami w 31. edycji konkursu „Budowa Roku” można zapoznać się na stronie konkursu.

  • ikonaOpublikowano: 30.09.2021 10:00
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.09.2021 16:12
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona