Gdynia Buduje

Przedłużenie buspasa na ul. Małokackiej gotowe

Znak pionowy informujący o buspasie na ul. Małokackiej // fot. #dzielnicewGdyni

Znak pionowy informujący o buspasie na ul. Małokackiej // fot. #dzielnicewGdyni

14.04.2021 r.

Zakończyły się prace na buspasie na ul. Małokackiej. Przedłużenie obejmuje fragment od lewoskrętu przy stacji paliw do skrzyżowania ul. Małokackiej z ul. Wielkokacką, Chwarznieńską i Rolniczą. Teraz autobusy mogą szybciej i sprawniej przejechać tę część trasy, mając do dyspozycji prawie 1,5-kilometrowy buspas.


Przypomnijmy, że prawie kilometrowy buspas na ul. Małkokackiej został uruchomiony w 2017 roku. Jego początek znajduje się na wysokości schroniska dla zwierząt, a koniec przy zwężeniu jezdni przy stacji benzynowej "Pod Żaglami". Jego wydłużenie pociągnęło za sobą zmiany w programie sygnalizacji. Dzięki nowemu odcinkowi autobusy skręcające w kierunku ul. Rolniczej oraz jadące na wprost, w ulicę Chwarznieńską, pojadą szybciej.

– Mamy gotowe kolejne, ważne usprawnienie dla pasażerów gdyńskiej komunikacji zbiorowej. Ulica Małokacka jest bardzo obciążona, szczególnie w popołudniowych godzinach szczytu. Dlatego znaleźliśmy optymalne rozwiązanie i wykorzystaliśmy istniejącą infrastrukturę drogową. Beneficjentami będą podróżujący m.in. do dzielnic Witomino, Chwarzno- Wiczlino, a nawet pasażerowie korzystający z linii pośpiesznej „W”. Dzięki wydłużonemu buspasowi zyskają cenne, czasowe oszczędności w podróży – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Co zostało wykonane podczas realizacji przedłużenia buspasa:

- na ul. Małokackiej zlikwidowano lewoskręt do stacji paliw,
- zostało przesunięte przejście z azylem,
- wykonano oznakowanie w postaci linii ciągłej na całym odcinku buspasa,
- zamontowano znaki pionowe informujące o funkcjonowaniu buspasa na całej długości ul. Małokackiej.

– W ramach tej modernizacji przedłużyliśmy i dowiązaliśmy funkcjonujący buspas do głównego skrzyżowania ul. Małokackiej z ul. Wielkokacką, Chwarznieńską, Rolniczą. To bardzo pozytywne informacje dla  pasażerów, którzy na co dzień poruszają się na tej trasie. Dodatkowe pół kilometra buspasa poprawi płynność i czas dojazdu do domu, szkoły czy miejsca pracy. Liczymy, że tego typu udogodnienia transportowe zachęcą mieszkańców do korzystania z naszej gdyńskiej floty autobusowej – wskazuje prof. Marcin Wołek, radny i wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Wydłużenie buspasa na ul. Małokackiej koordynowali inżynierowie z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. W realizację tego zadania byli zaangażowani pracownicy zajmujący się robotami drogowymi, sygnalizacją świetlną oraz oznakowaniem pionowym i poziomym.

Obecnie łączna długość wszystkich gdyńskich buspasów wynosi 8,8 km.