Gdynia Buduje

Psia atrakcja w Małym Kacku

Na zdj. opiekunka z podopiecznymi ze schroniska Ciapkowo // fot. H.Pałgan

Na zdj. opiekunka z podopiecznymi ze schroniska Ciapkowo // fot. H.Pałgan

19.07.2021 r.

W ramach Budżetu Obywatelskiego, na działce gminnej przy ulicy Halickiej powstał wybieg dla psów. Tym samym Gdynia zyskała kolejną specjalnie zaprojektowaną przestrzeń dla czworonogów. Lokalizacja wybiegu będzie dogodna nie tylko dla mieszkańców, ale też osób wyprowadzających podopiecznych pobliskiego Schroniska Ciapkowo.

Wybieg  o powierzchni prawie 4 000 m2 zlokalizowany jest na działce leśnej pomiędzy torami PKM a ul. Halicką. Zgodnie z intencją wnioskodawczyni, pani Halina Pałgan, został wyposażony w małą architekturę oraz specjalne urządzenia do zabawy i treningów sprawnościowych dla psów.
Oddajemy kolejną plenerową atrakcję dla gdyńskich czworonogów. W naszym mieście funkcjonuje już kilka takich miejsc, które doceniają właśnie właściciele psów. Każdy z wybiegów ma nie tylko tor przeszkód, ale też m.in. wygodne ławki dla opiekunów oraz bezpieczne ogrodzenie. Zagospodarowanie tego niewykorzystanego terenu podniesie zarówno walory estetyczne dzielnicowej przestrzeni, ale będzie też stanowić ważny punkt codziennych spacerów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Wybieg dysponuje 3 furtkami wejściowymi - od przejścia pieszego przez ul. Halicką, od strony ścieżki biegnącej wzdłuż torów, z kierunku „Ciapkowa” oraz od ścieżki biegnącej wzdłuż ul. Olkuskiej. Teren został wyposażony w urządzenia agility dla psów w postaci murka z tunelem oraz pochylni dwuspadowej z tunelem. Kolejnym ciekawym elementem jest wiata ze świerku skandynawskiego, ławki z oparciami i podłokietnikami oraz ławki z bali z oparciami. Na terenie nie zabrakło koszy na odpady.


Na zdj. opiekunki z podopiecznymi z Ciapkowa // fot. H.Pałgan.JPG
Mały Kack zyskał kolejną sprofilowaną przestrzeń rekreacji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wnioskodawczyni, mieszkańców oraz organizacji pozarządowych w przygotowanie tego projektu oraz późniejszą promocję powstał wybieg dla psów na leśnym terenie. Pomysł ten poparli licznie mieszkańcy w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego. Jestem przekonany, że wybieg szybko zyska popularność nie tylko wśród okolicznych właścicieli psów i ich pupili – podkreśla Sebastian Jędrzejewski, radny Gdyni.
Urządzenia zostały wykonane z bezpiecznych i trwałych materiałów odpornych na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Zgodnie z zaleceniami Wydziału Ogrodnika Miasta wszelkie prace były prowadzone w sposób ograniczający do minimum ingerencję w runo leśne i istniejącą ściółkę. Jedynie z uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami strefa wejściowa od ul. Halickiej została utwardzona.

Nadzór nad budową wybiegu sprawowali inżynierowie z referatu ds. Małej Architektury Miejskiej w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Koszt realizacji tej inwestycji to ok. 190 tys. zł.

Przypomnijmy, że w lipcu br. otwarto również wybieg dla psów na Dąbrowie. Ta psia atrakcja zlokalizowana jest u zbiegu ulic Kameliowej i Rdestowej.