Gdynia Buduje

Rozbudowa ul. Chwarznieńskiej w Gdyni – umowa podpisana

Rozbudowa ul. Chwarznieńskiej w Gdyni – umowa podpisana fot. T.Kamiński

Rozbudowa ul. Chwarznieńskiej w Gdyni – umowa podpisana fot. T.Kamiński

Gdynia podpisała umowę na rozbudowę ulicy Chwarznieńskiej w obrębie dzielnicy Witomino oraz budowę drogi rowerowej w ulicy Rolniczej. Tą kompleksową inwestycję zrealizuje firma budowlano-drogowa MTM SA z Gdyni, a jej koszt wyniesie niemal 54 miliony złotych. Jest to jeden z największych w historii przetargów w naszym mieście w zakresie infrastruktury drogowej obejmujący jedną dzielnicę.


Roboty budowlane mają zacząć się wiosnę br. i zgodnie z umową całość prac z uzyskaniem pozwoleń i pracami odbiorowymi potrwa 14 miesięcy. Całkowite ich zakończenie przewidywane jest na wiosnę 2024 roku.

- Rozbudowa ulicy Chwarznieńskiej w obrębie dzielnicy Witomino oraz budowa drogi rowerowej w ulicy Rolniczej w Gdyni to bardzo wymagająca inwestycja. Jej skala sięga od kompleksowej przebudowy zarówno infrastruktury podziemnej, po powstanie zupełnie nowej przestrzeni dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego, w tym tworząc brakujący odcinek drogi dla rowerów przebiegający przez serce dzielnicy, poprawiającej tym samym jakość życia mieszkańców – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Zakres inwestycji to:
 • budowa ulicy Chwarznieńskiej od ulicy Małokackiej do ulicy Słonecznej,
 • przebudowa ulicy Sosnowej,
 • budowa skrzyżowania Chwarznieńska/Rolnicza/Małokokacka/Wielkokacka,
 • budowa drogi rowerowej w ulicy Chwarznieńskiej oraz odcinka drogi rowerowej w ulicy Rolniczej,
 • budowa odcinka ulicy Promiennej do ul. Słonecznej wraz ze skrzyżowaniem,
 • budowa odcinka ulicy Hodowlanej (od wyniesionego skrzyżowania z ulicą Słoneczną do ulicy Chwarznieńskiej),
 • budowa i przebudowa infrastruktury technicznej oraz usunięcie kolizji,
 • budowa małej architektury - ławki, kosze, przysiadaki, stojaki na rowery,
 • nasadzenia zieleni.

Po przebudowie ul. Chwarznieńska pozostanie drogą jednojezdniową o dwóch pasach ruchu, po jednym w każdym kierunku, od ul. Małokackiej do ul. Słonecznej.
W przestrzeni pojawią się nowe zatoki autobusowe oraz sygnalizacja świetlna, a droga dla rowerów umiejscowiona zostanie poza pasem jezdni. Wzdłuż ul. Chwarznieńskiej zostaną wykonane chodniki, nowe oświetlenie oraz odwodnienie.

- Inwestycja na Witominie to szeroko zakrojona przebudowa infrastruktury drogowej, która uwzględni szereg rozwiązań dla pieszych i rowerzystów. Zmianom ulegnie główny ciąg komunikacyjny w dzielnicy, a także całkowicie zmienią się ulice Sosnowa i Promienna. Powstanie bardzo oczekiwana droga dla rowerów, która będzie poprowadzona również w ciągu ul. Rolniczej – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. Rozwoju. - Czas realizacji to 14 miesięcy. Zdajemy sobie sprawę ze złożoności działania i będziemy reagować organizując punktowe zmiany organizacji ruchu i na bieżąco informować o utrudnieniach drogowych. Rozpoczynając prace na wiosnę chcemy wykorzystać korzystną pogodę, a także okres wakacji – o zmniejszonym natężeniu ruchu – podkreśla wiceprezydent.

W przetargu złożone zostały dwie oferty, po analizie wybrana została pierwsza z nich:

 • Firma Budowlano-Drogowa MTM SA – cena brutto: 53 971 117.13 zł,
 • Firma Kruszywo sp. z o.o. – cena brutto: 66 660 513.86 zł.
- Każde zadanie inwestycyjnie w tak wymagających czasach jest niezwykle ważne i cenne. Zgodnie z zapowiedziami ostatnie lata niosą wielką zmianę dla Witomina, a rok 2023 będzie kluczowym w obszarze najbardziej oczekiwanego etapu, czyli realizacji największej z inwestycji zmieniającej przestrzeń. Podobnie jak w przypadku ul. Hodowlanej to zmiana, która wpłynie zarówno dla całej dzielnicy, jak i rozwiąże wiele indywidualnych potrzeb mieszkańców – dodaje Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Inwestycja realizowana jest wspólnie z PEWIK GDYNIA SP Z O.O. Dokumentację projektową przygotowała firma Transprojekt Gdański.

Rozbudowa ulicy Chwarznieńskiej w obrębie dzielnicy Witomino oraz budowa drogi rowerowej w ulicy Rolniczej w Gdyni jest dofinansowana z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 30 milionów złotych
.

polskilad

 • ikonaOpublikowano: 21.03.2023 13:58
 • ikona

  Autor: Dorota Matejczyk-Waletko (d.matejczyk-waletko@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 21.03.2023 14:36
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona