Aktualności

Sąsiedzki ogród w Orłowie

Kolaż zdjęć przedstawiający ogród sąsiedzki w Orłowie

Ogród sąsiedzki w Orłowie na zdjęciach z 2020 roku // fot.J.Gorski, ZDiZ

Ogród przy ulicy Źródlanej przechodzi metamorfozę. W ramach środków z Budżetu Obywatelskiego lokalna społeczność będzie mogła jeszcze aktywniej uprawiać owoce i warzywa w jego kameralnej przestrzeni. Zielone miejsce spotkań zyska też dodatkowe zagospodarowanie i potencjał na międzypokoleniową edukację.


Sąsiedzkie, społeczne ogródki to w Polsce wciąż mało popularne inicjatywy. Jednak trwająca pandemia spowodowała, że zainteresowanie taką formą aktywności wzrosło. Popularna działka z grządkami i trawnikiem to w czasie lockdownu wyjątkowa szansa na spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz możliwość uprawy owoców, warzyw czy kwiatów. Dla grupy sąsiadów z Orłowa takie przedsięwzięcie nie jest żadną nowością. Od wielu lat wspólnie troszczą się o ogródkową przestrzeń przy ulicy Źródlanej. Budżet Obywatelski da im szansę m.in. na rozszerzenie rodzaju upraw oraz promocji tej formy spędzania wolnego czasu.

– To fantastycznie, że środki w wysokości prawie 10 tysięcy złotych podniosą jakość tej społecznej inicjatywy. Orłowski ogród to nietypowy projekt w skali Gdyni. Jego użytkownicy mają bowiem dostęp do warzyw, owoców i kwiatów z własnej uprawy. Metamorfoza ogrodu umożliwi im szerszą integrację i zachęci nowych sąsiadów do wspólnych prac czy aktywności. Z niecierpliwością oczekuję na finalny efekt tej ekologicznej inwestycji – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Za realizację tego zadania z BO odpowiadają pracownicy Referatu Zieleni i Estetyzacji Miasta Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. To oni koordynują prace wykonawcy, który etapami wykonuje kolejne elementy projektu. Zgodnie z nim w ogrodzie powstanie całoroczna szklarnia z poliwęglanu. Pojawią się też dwa kompostowniki - każdy o pojemności 1200 litrów. Wykonawca - firma Garden Art - zadbała również o renowację 200 m2 trawnika, który będzie idealną strefą relaksu i zabaw, w szczególności dla najmłodszych gdynian.

– Mam ogromną nadzieję, że ogród przy ulicy Źródlanej otworzy szereg możliwości dla lokalnej społeczności w każdym wieku. W jego najbliższej okolicy mamy nie tylko szkoły podstawowe, ale też przedszkola. Jestem pewny, że współpraca na linii placówki edukacyjne–ogrodowy kolektyw sąsiedzki może przynieść wspaniałe efekty. Zielone lekcje w terenie czy np. warsztaty z sadzenia warzyw pomogą promować wśród uczniów i przedszkolaków aktywny tryb życia i wartościowe zasady żywienia – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W ramach umowy zakupione będą również:
  • 6 sztuk sadzonek drzewek owocowych (wiśnia, czereśnia, grusza, 2 gatunki śliwki, jabłoń papierówka),
  • 100 sztuk sadzonek warzywnych (pomidory, cukinia, ogórki, dynia, papryka),
  • nasiona warzyw sezonowych (pietruszka, koperek, marchew, rzodkiewka),
  • nasiona kwiatów sezonowych (goździk brodaty, słonecznik ozdobny, bratek ogrodowy, nagietek lekarski, maciejka, margerytka),
  • 30 sadzonek malin,
  • 100 m2 agrowłókniny.
Na terenie ogródka stanie też tablica ogłoszeniowa, na której będą się pojawiać najważniejsze informacje, zasady korzystania ze wspólnej przestrzeni, terminy i kontakty do osób zajmujących się m.in. terminarzem upraw. Zainteresowane osoby deklarują też udział w pracach na cały sezon, tworząc w ten sposób rodzaj spółdzielni.

– Jesteśmy grupą zaprzyjaźnionych ze sobą rodzin i od kilku lat dbamy o nasz sąsiedzki ogród. Warto jednak podkreślić, że użytkowanie tej przestrzeni to nie tylko benefity w postaci zdrowych warzyw czy pięknych kwiatów. Dzielimy się obowiązkami, bo trzeba czuwać nad uprawą roślin – podkreśla pan Jakub Gorski, autor tego projektu. - Budżet Obywatelski da nam z pewnością szansę na rozwój formuły naszego ogrodu. Jesteśmy otwarci na nowych mieszkańców chętnych do pomocy i korzystania z darów tej sąsiedzkiej przestrzeni. Mamy też wiele ciekawych pomysłów na ekowarsztaty dla dzieci, a w przyszłości myślimy o uruchomieniu tzw. jadłodzielni - wylicza wnioskodawca.

Warto podkreślić, że dostęp do ogrodu jest otwarty. Teren ma ogrodzenie oraz furtkę niezamykaną na klucz. Nikt nie blokuje dostępu do odwiedzin tego miejsca. Jego obecni gospodarze zgodnie dzielą zakres prac ogrodowych między sobą, ale są otwarci na kolejnych sąsiadów, którzy zadeklarowaliby odpowiedzialną pomoc przy uprawach grządek, rabat czy koszeniu trawnika.

Metamorfoza ogrodu zakończy się w kwietniu tego roku.

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2021 14:55
  • ikona

    Autor: Hanna Wyszyńska (h.wyszynska@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.04.2021 09:35
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona