Gdynia Buduje

Zniknie parking, by mógł powstać nowy

Parking przed Urzędem Miasta zostanie zlikwidowany, by mogły rozpocząć się prace nad parkingiem podziemnym. Fot. Przemysław Kozłowski

Parking przed Urzędem Miasta zostanie zlikwidowany, by mogły rozpocząć się prace nad parkingiem podziemnym. Fot. Przemysław Kozłowski

09.06.2022 r.

W poniedziałek, 13 czerwca w kolejną fazę wejdzie trzeci i ostatni etap budowy Parku Centralnego - zostanie zlikwidowany parking przed Urzędem Miasta, gdzie rozpoczną się prace związane z budową nowego parkingu podziemnego.


Zaplanowane od przyszłego poniedziałku zmiany obejmują likwidację miejsc postojowych zlokalizowanych wzdłuż Skweru Plymouth. Jezdnia w tym miejscu zostanie zwężona do jednego pasa, ale ruch samochodowy będzie się odbywać w tym samym kierunku co dotychczas. Teren parkingu zostanie ogrodzony już w najbliższy weekend, dlatego kierowcy proszeni są o usunięcie aut do tego czasu. Przesunięta zostanie także biegnąca pomiędzy dotychczasowym parkingiem a Skwerem Plymouth droga rowerowa. Z kolei wyjazd z budowy, który obecnie znajduje się przy parkingu, zostanie przesunięty w okolice skateparku znajdującego się za stadionem.

Przyczyną likwidacji miejsc parkingowych przed gmachem UM jest rozpoczęcie prac nad budową większego podziemnego parkingu na około 270 samochodów, który znajdzie się pod powierzchnią rozrastającego się Parku Centralnego - jego trzeci etap budowy trwa właśnie na terenie Skweru Plymouth, gdzie wykonawca - firma Budimex prowadzi prace ziemne.

Wyjście z podziemnego parkingu będzie prowadziło wprost do oazy zieleni w nowej części ciągnącego się przez blisko kilometr wzdłuż al. Piłsudskiego Parku Centralnego. Tu na wyłaniających się spod ziemi mieszkańców i turystów będzie czekać kilkadziesiąt drzew różnych gatunków oraz liczone w tysiącach krzewy, pnącza, kwiaty, ozdobne trawy i byliny, a także staw z fontanną, który zimą będzie zamieniał się w lodowisko, punkty gastronomiczne, polany piknikowe, na których będzie można zjeść własny prowiant z koszyka lub dania nabyte w owych punktach oraz boisko.

Zaplanowane zmiany w organizacji ruchu między Skwerem Plymouth a al. Piłsudskiego będą obowiązywać do 30 września br.