Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Gdynia Energetyczna

Młodzi strażnicy energii z Gdyni

Na scenie w PPNT wiceprezydent Marek Łucyk (siódmy od lewej) z tegorocznymi laureatami konkursu Strażnicy energii. Za plecami 14 uczestników gali, trwa prezentacja multimedialna (fot. Karol Stańczak)

Gala wręczenia nagród w konkursie „Strażnicy energii" // fot. Karol Stańczak

24.09.2020 r.

Program „Strażnicy energii”, współtworzony przez miasto i firmę Dalkia Polska, doskonale wpisuje się w walkę z globalnym ociepleniem. Uczniowie dziesięciu gdyńskich podstawówek nauczyli się oszczędzać energię i dzięki temu „zarobili” dla swoich placówek ponad 56 tys. złotych. A która szkoła została tegorocznym liderem wśród młodych strażników?


W czwartek, 24 września została rozstrzygnięta kolejna edycja programu „Strażnicy energii”. W konkursie wzięło udział kilkuset uczniów i nauczycieli z dziesięciu gdyńskich podstawówek. W ciągu ostatniego roku szkolnego uczniowie zaoszczędzili dla swoich szkół energię na poziomie 405 MWh, co w przeliczeniu dało 112 tys. złotych oszczędności.

Dla niektórych placówek to ponad 10% rocznego zużycia prądu. Program „Strażnicy energii” został zorganizowany przez Gdynię we współpracy z Dalkią Polska, firmą specjalizującą się w efektywnym zarządzaniu energią. Miasto od 2017 aktywnie działa w szkołach na rzecz zmniejszenia zużycia tego zasilania. W ciągu tego okresu uczniom z gdyńskich szkół udało się zaoszczędzić aż 310 tys. złotych. Teraz na konta szkół, biorącyh udział w konkursie, trafi ponad 56 tys. złotych.

- Za nami kolejna edycja znakomitego projektu „Strażnicy energii”. Już po raz trzeci przekazaliśmy do szkół środki zaoszczędzone dzięki wzorowej postawie ich uczniów. Ten projekt uczy najmłodszych gdynian dobrych nawyków, dzięki którym możemy dbać o nasze środowisko - informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Tegoroczni laureaci

Nagrodę za I miejsce w tegorocznym konkursie „Strażnicy energii" z rąk wiceprezydenta Marka Łucyka odebrała przedstawicielka Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni, fot. Karol Stańczak

Liderem programu w roku szkolnym 2019-2020 okazali się „Strażnicy energii” ze Szkoły Podstawowej nr 39, przy ulicy Unruga w Gdyni, którzy „zarobili" 15 245 złotych.

Na drugim miejscu znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40, przy ulicy Rozewskiej, z kwotą 11 361 złotych, a na trzecim - młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8, przy ulicy Orłowskiej - 8 195 złotych.

Jest nam niezwykle miło wyróżnić przedstawicieli dwunastu gdyńskich placówek oświatowych, a wśród nich dwie nowe szkoły w projekcie: Szkołę Podstawową nr 18 i nr 44. Jestem bardzo szczęśliwa, że placówką udało się wygenerować ponad 112 tysięcy złotych oszczędności. Niemal połowa tej sumy do nich wróci i zdecydują wtedy, na co ją wydadzą. Udało się osiągnąć naprawdę wspaniały wynik, bo o 30 tysięcy złotych wyższy niż w ubiegłym roku - podsumowuje Agnieszka Kotłowska, główny specjalista w referacie ds. energetyki i koordynatorka projektu.

 O programie „Strażnicy energii”


Celem programu „Strażnicy energii” jest szerzenie wiedzy o umiejętnym korzystaniu z prądu i jego oszczędzaniu w trzech kluczowych obszarach: ogrzewanie, oświetlenie i energia elektryczna. Dzięki mniejszemu zużyciu energii w trakcie roku szkolnego, placówki uczestniczące w programie otrzymują granty finansowe w wysokości połowy wyliczonych oszczędności, które potem mogą przeznaczyć na dowolny cel.

- Jest nam niezmiernie miło, że wspieramy Gdynię w realizacji programu „Strażnicy Energii". W naszym mniemaniu jest to niezwykle ważny projekt, który przede wszystkim ma na celu edukację uczniów. Grupa Dalkia od lat wspiera samorządy w walce z globalnym ociepleniem, a takie akcje jak ta w stu procentach wpisują się w naszą misję, którą jest ochrona środowiska - mówi Ewa Gałecka, główny specjalista ds. komunikacji w Dalkia Polska.
W projekcie „Strażnicy energii” wszyscy odnoszą korzyści - szkoły uzyskują dodatkowe środki finansowe, gmina ma mniejsze wydatki na energię, a klimat jest lepiej chroniony.

Uczniowie szkół, które zaangażują się w program „Strażnicy energii”, dzięki merytorycznemu wsparciu firmy Dalkia Polska, przeprowadzają ocenę energetyczną budynku oraz znajdują obszary wymagające poprawy. Na bieżąco monitorują szkołę dokonując pomiarów temperatury, natężenia oświetlenia oraz poboru prądu za pomocą specjalistycznych urządzeń, które zapewnia Dalkia, a następnie ustalają rozwiązania ograniczające zużycie energii i dbają o jej oszczędzanie. Uzyskane w ciągu roku szkolnego oszczędności obliczane są przez ekspertów na podstawie faktur za ciepło i prąd przy wykorzystaniu innowacyjnej platformy InvisoLite.

Program „Strażnicy energii”, współtworzony przez Gdynię i firmę Dalkia Polska, wpisuje się w walkę z globalnym ociepleniem, którą w grudniu 2018 rozpoczęła Unia Europejska uzgadniając szczegóły pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”. To największy w historii UE pakiet dyrektyw i rozporządzeń energetycznych oraz klimatycznych, który określa prawne ramy unii energetycznej, w tym zwiększanie efektywności energetycznej.
  • Wiceprezydent Marek Łucyk na scenie podczas gali wręczenia nagród w konkursie Strażnicy energii. Obok wiceprezydenta stoi przedstawicielka gdyńskiej SP nr 40 z dyplomem za zajęcie II miejsca (fot. Karol Stańczak)
  • Wiceprezydent Marek Łucyk na scenie podczas gali wręczenia nagród w konkursie Strażnicy energii. Obok wiceprezydenta stoi przedstawicielka gdyńskiej SP nr 8 z dyplomem za zajęcie III miejsca (fot. Karol Stańczak)
  • Sala w PPNT, na której odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie Strażnicy energii. Widok od strony widowni na scenę i prezentację multimedialną (fot. Karol Stańczak)
  • Trzy osoby siedzące na widowni podczas wręczania nagród w konkursie Strażnicy energii w sali PPNT w Gdyni (fot. Karol Stańczak)
  • Torebki firmy Dalkia z nagrodami i dyplomami dla laureatów konkursu Strażnicy energii (fot. Karol Stańczak)