Gdynia Energetyczna

#zostańwdomu i oszczędzaj energię

#zostańwdomu i oszczędzaj energię

#zostańwdomu i oszczędzaj energię

#zostańwdomu i oszczędzaj energię
 
W tym trudnym czasie musimy się wspólnie zmobilizować by pomimo pięknej aury  pozostać w domu. Ale to przecież nie pretekst by nie zacząć działać na rzecz poprawy efektywności energetycznej tym razem na mniejszą skalę, a przy okazji zadbać o środowisko i domowy budżet. Czas spędzony z najbliższymi we własnym domu jest dodatkową okazją aby nauczyć czegoś pożytecznego siebie samych oraz małych i dużych domowych uparciuchów.

Zachęcamy gorąco do zapoznania się z zestawem 10 porad doradców energetycznych, które każdy może zacząć stosować w domu:
 
1.      Wiosna za oknem – niech w środku nie będzie zimy. Coraz wyższa temperatura na zewnątrz sprawia, że w ciągu dnia śmiało możemy skręcić kaloryfery żeby obniżyć zużycie energii i wykorzystać promienie słoneczne, by nie obniżyć temperatury wewnątrz pomieszczeń.
2.      Poczuj powiew wiosny bez wychodzenia z domu. W miarę możliwości staraj się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia – po 15 minut przy zakręconych kaloryferach i szeroko otwartych oknach. W ten sposób wymienisz zużyte powietrze, co usprawni wentylację oraz poprawi komfort domowników.
3.      Światło dzienne najlepsze dla naszych oczu i zdrowia. Podczas wykonywanych czynności staraj się jak najwięcej korzystać ze światła dziennego, które ma korzystny wpływ dla naszych oczu i zdrowia (promienie słoneczne przyczyniają się do produkcji witaminy D w naszym organizmie).
4.      Włącz myślenie – wyłącz … nieużywane urządzenia (komputer, telewizor, radio …), zbędne oświetlenie oraz odłącz ładowarkę od gniazdka. Jeśli nikt z domowników nie ogląda akurat telewizora, po co w takim razie jest on włączony?
5.      Don’t „stand-by” me. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania „stand-by” – kiedy dioda na urządzeniu się świeci, to nadal pobiera i zużywa ono energię.
6.      Gotuj z głową ... i pokrywką. Podczas gotowania posiłków dostosuj garnki i patelnie do wielkości palników na kuchence oraz staraj się nakładać na nie pokrywki – w ten sposób energia jest optymalnie wykorzystywana i się nie marnuje. Podczas gotowania wody w czajniku, wlej tylko tyle wody ile aktualnie potrzebujesz.
7.      Zimno – tylko w lodówce. Nie warto otwierać lodówki bez potrzeby – im dłużej jest ona otwarta, tym więcej będzie potrzebowała energii aby ponownie obniżyć temperaturę wewnątrz. Dlatego należy wkładać do lodówki tylko chłodne potrawy. Pamiętaj, że utrzymywanie czystości w lodówce oraz regularne jej rozmrażanie to podstawa obniżania jej energochłonności.
8.      Tanie pranie – aby oszczędzić energię podczas prania spróbuj zrezygnować z prania w wysokich temperaturach oraz prania wstępnego, a pralkę włączaj tylko wtedy, kiedy jest pełna.
9.      Oszczędzanie wody opłaca się podwójnie. Podczas kąpieli wybieraj prysznic zamiast wanny – w ten sposób zużyta zostanie mniejsza ilość wody, a przez to mniej energii zostanie wykorzystane do jej podgrzania. Pamiętaj przy tym o dokładnym zakręcaniu kranów po użyciu.
10.  Podziel się tą wiedzą z domownikami!
 

trawka


- Chciałbym aby przypomnienie Państwu tych kilka porad stało się kolejną szansą na wspólne działania w domowym zaciszu, bez konieczności wychodzenia z domu. Jednocześnie pragnę życzyć Państwu w imieniu swoim oraz doradców energetycznych Wesołych Świąt Wielkanocnych. Niech te Święta upłyną Państwu w zdrowiu i radościMarek Łucyk – wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Jest to tylko kilka porad doradców energetycznych. Zapoznaj się że wszystkimi poradami w Poradniku oszczędzania energii.

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2020 12:18
  • ikona

    Autor: Hanna Górecka-Banasik (ref.energetyki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.04.2020 12:40
  • ikonaZmodyfikował: Hanna Górecka-Banasik
ikona