Gdynia Innowacyjna

20 lat PPNT Gdynia

Fot. PPNT Gdynia

Fot. PPNT Gdynia

15.11.2021 r.

Syntezator mowy, kultowe lampy sceniczne, ściany informacyjne z papieru elektronicznego, drony ratujące ludzkie życie czy płetwy, z których korzystają jednostki specjalne na całym świecie! To tylko niektóre z wynalazków, jakie w ciągu ostatnich 20 lat powstały w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia i podbiły globalne rynki. Okrągły jubileusz tego największego w Polsce parku technologicznego stanie się przyczynkiem do rozmów o przyszłości technologii, która coraz wyraźniej zmienia nasze życie. W dyskusji na ten temat wezmą udział eksperci, m.in. Natalia Hatalska – badaczka trendów uznana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce oraz jeden z największych autorytetów polskiego biznesu. Czego jeszcze możemy spodziewać się po jubileuszowym panelu?

W tym roku jesteśmy świadkami wyjątkowego jubileuszu – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia kończy 20 lat! Przez ten czas placówka na dobre wpisała się w krajobraz miasta. Każdego dnia w przestrzeniach PPNT setki osób pracują nad projektami, które na dobre zmieniają rzeczywistość.

– Aż trudno uwierzyć, że to już 20 lat. Projekt Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego wymyśliliśmy jako jedni z pierwszych w Polsce, około 2000 roku. Wtedy to, z inspiracji pani profesor Jadwigi Podhajskiej, jako samorządowcy postanowiliśmy, że taki Park powinien w Gdyni powstać i przeznaczyliśmy na ten cel tereny po byłej zajezdni autobusowej przy al. Zwycięstwa. Wtedy była to zupełna innowacja. W budynku po byłej szkole – znajdującej się na tym terenie – a później w halach łukowych, dzięki wsparciu środków z przedakcesyjnego programu Phare 2003, udało się uruchomić pierwsze przestrzenie dla firm. Od tamtego czasu to miejsce ciągle się rozwija. Dziś to największy park naukowo-technologiczny w Polsce. Obecnie rezyduje w nim ponad 200 podmiotów gospodarczych. Wszystkie to firmy innowacyjne – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.Czy wkrótce wkroczymy w nową erę, w której, jak głosi Mark Zuckerberg, internet i wirtualna rzeczywistość połączy się w jedno metawersum? Jak wpłynie to na naszą codzienność? Czy nowe technologie będą naszymi sprzymierzeńcami, czy wymuszą poszukiwanie innych rozwiązań? Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy panelu „MIND the TECH. Rozmowa o przyszłości”, który odbędzie się 23 listopada. Tematyka powinna zaciekawić tych, których interesują trendy w obszarze rozwoju biznesu, a w szczególności wpływ, jaki mają na ten proces zmiany technologiczne.

– Te 20 lat bardzo szybko minęło. Był to dynamiczny i efektywny czas, bo dzisiaj na całym świecie funkcjonują albo projekty, które powstały w Parku, albo nasze firmy, które z Parku już wyfrunęły. Warto wspomnieć choćby o syntezatorze mowy Ivona, o dronach wykorzystywanych do celów poszukiwawczo-ratunkowych, rakietach suborbitalnych, które funkcjonują w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej, czy też lampach scenicznych, które goszczą na scenie u Stinga i Eda Sheerana. Tych wynalazków jest bardzo wiele, ale przy okazji tego jubileuszu pomyśleliśmy, że warto nie tylko powspominać, ale też porozmawiać o przyszłości innowacji. W związku z tym zapraszamy wszystkich na panel „MIND the TECH. Rozmowa o przyszłości”, który odbędzie się 23 listopada o godz. 11:00. Będzie on dostępny na kanale YouTube Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Będą w nim uczestniczyć m.in. nasi parkowicze – mówi Magdalena Malara-Świtońska z PPNT Gdynia.

Wśród zaproszonych gości będą m.in.: Łukasz Osowski – twórca słynnego syntezatora mowy Ivona, który obecnie pracuje nad aplikacją opartą na sztucznej inteligencji, której zadaniem ma być wspomaganie zdrowego trybu życia; Michał Wroczyński – rozwijający w parkowych murach aplikację do walki z hejtem w sieci oraz Piotr Kalwasiński – coworker i ekspert fin-tech oraz branży finansowej, współtwórca polskiej bankowości internetowej. O zarządzaniu innowacjami z punktu widzenia nowoczesnego miasta przyszłości będzie mówić wiceprezydent Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała. Z kolei Natalia Hatalska – analityczka trendów, autorka bloga hatalska.com i nowej książki „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?” oraz twórczyni instytutu badań nad przyszłością – Infuture Institute – pomoże zdefiniować najważniejsze trendy i wskaże konsekwencje, jakie mogą nas czekać w związku z rozwojem innowacyjnych technologii w kontekście gospodarki i życia społecznego. Spotkanie poprowadzi Sebastian Deditius – absolwent kanadyjskiego programu Executive MBA i mówca konferencji IdeaXchange. 

– Będziemy rozmawiać o zagrożeniach, jakie niesie technologia, ale też o szansach i o tym, jak te szanse wykorzystać na rzecz biznesu, społeczeństwa i gospodarki – tłumaczy Katarzyna Czapiewska, kierownik Działu Rozwoju i Komunikacji PPNT Gdynia.

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją pandemiczną rozmowę będzie można śledzić na żywo na kanale YouTube PPNT Gdynia. 

Kiedy: wtorek, 23.11.2021, godz. 11:00-12:30
Gdzie: transmisja online na YouTube PPNT Gdynia
Wstęp: wolny, LINK DO TRANSMISJI
___________
Panel jest częścią obchodów jubileuszu Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Ci, których interesuje historia tego miejsca, mogą prześledzić najważniejsze etapy jego powstawania oraz obejrzeć film poświęcony jego działalności. Materiały są dostępne na specjalnej stronie.