Gdynia Innowacyjna

Cały transport #wGdyni - jedna aplikacja

Vooom trafił do Gdyni // mat. prasowe

Vooom trafił do Gdyni // mat. prasowe

Szybkie i sprawne przemieszczanie się po mieście? Jedna mapa, a na niej wszystkie środki transportu? Gdynia razem z Vooom tworzy miasto przyszłości. Ta aplikacja to przełom dla transportu publicznego i mobilności miejskiej w całym kraju.

 
W piątek, 11 grudnia wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz podpisał list intencyjny ze startupem Vooom. Ten dokument to potwierdzenie współpracy w celu promocji nowoczesnej mobilności miejskiej i idei pojazdów współdzielonych.
 
Gdynia od lat przeciera w Polsce technologiczne szlaki, stawiając na inteligentne wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań typu „smart city” w przestrzeni miejskiej. Realizując takie projekty jak karta mieszkańca czy wielofunkcyjna aplikacja Gdynia.pl, nasze miasto dało się poznać jako świetny inkubator nowoczesnych narzędzi nie tylko w kraju, ale także w całej Europie. Do tego dochodzą aktywne działania na rzecz środowiska, dialogi społeczne, debaty i promowanie projektów proekologicznych - na przykład zakup bezemisyjnych trolejbusów. 

Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz podpisał list intencyjny z Vooom. Na zdj. (od lewej): Piotr Wiśniewski, kierownik GCK, wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz i Włodzimierz Łoziński, CEO Vooom. Fot. Kamil Złoch
Na zdj. (od lewej): Piotr Wiśniewski, kierownik GCK, wiceprezydent Gdyni Bartosz BartoszewiczWłodzimierz Łoziński, CEO Vooom. Fot. Kamil Złoch. 

Współpraca strategiczna z Vooom - startupem z branży mobility, który kieruje się interesem społecznym oraz promuje do niedawna zupełnie nieznaną w Polsce ideę zielonego transportu multimodalnego - jest przełomowym wydarzeniem w naszym kraju. Firma dostarczy Gdyni technologię Planera Multimodalnego opartego na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Zaimplementowanie jej w aplikacji Gdynia.pl pozwoli mieszkańcom na wyznaczanie optymalnych tras podróży - dowolnie łącząc ze sobą środki transportu współdzielonego: bezemisyjne samochody na minuty, hulajnogi, skutery i komunikację miejską.
 
- Najwygodniejsza trasa łącząca dwa punkty z wykorzystaniem różnorodnych środków transportu? Wymuszenie przestrzegania ograniczeń w parkowaniu hulajnóg? Uwzględnienie natężenia ruchu pojazdów? Promocja aktywności fizycznej? To wszystko już teraz, dzięki naszemu rozwiązaniu, będzie dostępne dla mieszkańców Gdyni, a to dopiero początek - informuje Radosław Nielek dyrektor B&R Vooom, członek Rady Stowarzyszenia Mobilne Miasto.
 
Powstanie jeden wspólny miejski ekosystem, który pomoże przekonać mieszkańców Gdyni, aby zostawili samochód w garażu albo w ogóle zrezygnowali z jego posiadania.
 

Aplikacja Gdynia.pl


Aplikacja Gdynia.pl to jedna z pierwszych i najbardziej zaawansowanych tego typu incjatyw w Polsce. Oferuje mieszkańcom między innymi: dostęp do elektronicznego dziennika, zarządzanie nieobecnościami dzieci w przedszkolach publicznych, kartę mieszkańca, prognozę pogody, aktualności, nadchodzące wydarzenia, monitorowanie utrudnień w ruchu czy umówienie się online do urzędu. Do tej funkcjonalności dołączy teraz sekcja transport implementująca Planer Multimodalny i komunikację miejską oraz dostarczająca wszystkich potrzebnych informacji do wygodnej i intuicyjnej podróży.

- Idea Smart City wyznacza cyfrowe ambicje naszego miasta i już dziś Gdynia jest wskazywana jako wzór jej realizacji, nie tylko w Polsce. Nieustannie pracujemy nad podnoszeniem jakości usług oferowanych gdynianom. Celem jest przybliżenie miasta jego mieszkańcom w wielu obszarach ich codziennego życia - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Działania Vooom i naszego miasta świetnie wpisują się w ogłoszoną kilka dni temu przez Unię Europejską „Strategię na rzecz inteligentnej i zrównoważonej mobilności”. W dokumencie Komisja Europejska zobowiązuje się do wspierania rozwoju technologii MaaS (Mobility-as-a-Service) i transportu multimodalnego, które w niedalekiej przyszłości mają przyczynić się do spadku ilości emitowanych spalin oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Dla UE te dwa oraz pozostałe rozwiązania to przyszłość transportu w Europie. Unijne plany są rozłożone na kilka następnych lat, a w Polsce już możemy się pochwalić przełomową współpracą pomiędzy Gdynią a Vooom.

O firmie Vooom

Vooom działa na rzecz poprawienia jakości życia w miastach za pomocą zaawansowanych rozwiązań informatycznych wspierających rozwój usług MaaS. Misją firmy jest zmniejszenie ruchu na ulicach polskich miast i redukcja liczby prywatnych samochodów na drogach. Spółka na swoje innowacyjne rozwiązania pozyskała prawie 4 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach konkursu „Szybka ścieżka” organizowanego przez NCBR, a także inwestycję kapitałową banku ING.
 
- Przy dobrze zintegrowanym ekosystemie transportu multimodalnego z komunikacją miejską i aktywnej polityce władz miasta, własne auto z czasem stanie się mniej praktyczną oraz bardziej kosztowną alternatywą. Takie przedsięwzięcie wymaga przede wszystkim bliskiej i otwartej współpracy lokalnych władz i sektora prywatnego - mówi Włodzimierz Łoziński, CEO Vooom.

 
Vooom - aplikacja mobilna, która ułatwi poruszanie się po mieście. Mat. Vooom


Współpraca Gdyni z Vooom to szansa na wypracowanie wzorcowego rozwiązania, po wdrożeniu którego śladem Gdyni mogą pójść inne miasta.

  • ikonaOpublikowano: 15.12.2020 10:04
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.12.2020 19:59
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona