Gdynia Innowacyjna

Duński potentat elektrowni wiatrowych #wGdyni

Morze, częsciowo zachmurzone niebo, na linii horyzontu kilkanaście turbin wiatrowych

W Gdyni powstanie centrum usług spółki, która pracuje m.in. nad innowacjami dla morskich elektrowni wiatrowych, zdj. ilustracyjne

Semco ETP Renewables, spółka zajmująca się innowacjami dla duńskiego potentata branży morskich elektrowni wiatrowych otworzy swoje biura w Gdyni, w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii. Za ponad 8 milionów złotych uda się stworzyć ponad 40 nowych, wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.


Kolejna firma działająca na rzecz morskiej energetyki wiatrowej wiąże swoje plany z Gdynią. W budynku Bałtyckiego Portu Nowych Technologii przy ul. Czechosłowackiej swoją działalność będzie prowadzić Semco ETP Renewables – spółka, która świadczy specjalistyczne usługi dla branży.

Innowacje dla morskich farm wiatrowych


W Gdyni za około 8 milionów złotych powstanie firmowe centrum usług, w którym wykwalifikowani inżynierowie będą pracować m.in. przy doradztwie technicznym i projektach technicznych obiektów energetycznych. Głównym kontrahentem będzie duńska spółka Semco Maritime A/S – jeden z liderów sektora podstacji morskich na rynku światowym.

Najprawdopodobniej wspólne działania firm będą w największym stopniu dotyczyć projektów przyszłych morskich farm wiatrowych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Wiadomo już, że dzięki inwestycji w gdyńskie centrum usług uda się stworzyć ponad 40 nowych miejsc pracy - dla konstruktorów, mechaników, automatyków, inżynierów 3D czy HVAC.

- Morska energetyka wiatrowa to potężna szansa polskiej gospodarki. Potencjał Morza Bałtyckiego w kontekście pozyskiwania energii z morskich farm wiatrowych jest ogromny. (…) Nasi specjaliści będą zaangażowani w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego oraz innych podobnych projektach realizowanych przez Semco Maritime A/S na całym świecie - zapowiada Michał Kurowski, prezes Semco ETP Renewalbes.

Silne wsparcie PSSE


Otwarcie nowego oddziału spółki to dobra wiadomość także w kontekście przyszłego terminalu instalacyjnego polskich farm wiatrowych, który – zgodnie z rządowymi założeniami – ma powstać w gdyńskim porcie (w sierpniu tego roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie). Obecność wyspecjalizowanej spółki tworzącej innowacje dla branży offshore to dowód na to, że w Gdyni mogą z powodzeniem funkcjonować i inwestować branżowi potentaci. To zarazem kolejne miejsca pracy dla inżynierów, których mogą dzięki rozszerzonej ofercie kształcić miejscowe uczelnie i placówki edukacyjne.

Realizacja centrum usług Semco ETP Renewables jest możliwa dzięki wsparciu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która jest właścicielem Bałtyckiego Portu Nowych Technologii w Gdyni.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wsparła projekt spółki Semco ETP Renewables w Gdyni, fot. mat. prasowe / PSSE

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wsparła projekt spółki Semco ETP Renewables w Gdyni. Na zdjęciu Michał Kurowski, prezes Semco ETP Renewalbes i Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, fot. mat. prasowe / PSSE

- (…) Obecność Semco ETP Renewables w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii to także szansa dla polskich przedsiębiorców. Niewątpliwie dążymy do tego, aby morska energetyka wiatrowa była jednym z głównych filarów naszego systemu energetycznego, jednak aby tak się stało, musimy zapewnić krajowym przedsiębiorcom współpracę z międzynarodowymi korporacjami i uczestnictwo w łańcuchach dostaw – komentuje Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  • ikonaOpublikowano: 10.11.2021 14:15
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.11.2021 14:29
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona