Gdynia Innowacyjna

Gdynia w liczbach. O otwartych danych w UrbanLabie

Spotkanie o otwartych danych

Spotkanie o otwartych danych

Czym są otwarte dane, gdzie je można znaleźć, jak z nich korzystać i przede wszystkim – jakie jeszcze można udostępnić, by służyły mieszkańcom? O tym można było porozmawiać na spotkaniu z twórcami miejskiego portalu otwartedane.gdynia.pl, które odbyło się w gdyńskim UrbanLabie.
 
- Nad tematem otwartych danych w Urzędzie Miasta zaczęliśmy się zastanawiać już kilka lat temu. Jakie dane możemy udostępnić, które mogą być ciekawe dla mieszkańców, z jakich będą korzystać. Miasto bowiem dysponuje nieskończoną ilością danych biorąc pod uwagę możliwości ich zestawiania. Dzisiaj mamy trzy miejsca, w których pokazujemy dane miejskie – portal otwartedane.gdynia.pl, o którym dziś będziemy rozmawiać, portal edukacja.gdynia.pl gromadzący dane oświatowe oraz wskaźniki w ramach międzynarodowej normy ISO 37120 dostarczające informacji o usługach miejskich i jakości życia. Dzięki nim możemy m.in. stwierdzić, w którym miejscu znajduje się miasto i jaki jest poziom życia w porównaniu z najbardziej rozwiniętymi ośrodkami miejskimi na świecie. Chciałbym, abyście doradzili nam państwo, jakie dane jeszcze powinniśmy zebrać i udostępnić, jakie dane mają znaczenie dla mieszkańców. Zapraszam do rozmowy. – przywitał zebranych Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Spotkanie rozpoczął Jacek Tomaszewski z firmy Master Telecom / City Data, która stworzyła portal. Wyjaśnił zasady jego działania, a następnie, razem z Małgorzatą Czają z Samodzielnego referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania, odpowiadali na pytania publiczności.  
 
Otwarte dane to forma udostępnienia danych publicznych w sposób przejrzysty, przydatny i zgodny ze standardami oraz przepisami prawa. Gdyńska platforma jako pierwsza w Polsce wykorzystała innowacyjne połączenie przeznaczonego do gromadzenia i udostępniania danych oprogramowania CKAN oraz autorskiego oprogramowania Monalisa. Służy do aktywnego zbierania danych z różnych źródeł, standaryzowania i składowania ich na serwerze, a także automatycznej wizualizacji wybranych danych w formie tematycznych prezentacji. Zestawienia dotyczą m.in. gospodarki, transportu, środowiska lub finansów. Znajdziemy tu na przykład liczbę mieszkańców poszczególnych dzielnic Gdyni, liczbę samochodów zarejestrowanych w mieście, liczbę łóżek szpitalnych w czy liczbę działających firm.
 
Pytania publiczności dotyczyły rodzaju udostępnianych danych, np. czy można tam znaleźć informacje dotyczące budżetów i prowadzonych przetargów, miejsc parkingowych, ruchu pojazdów komunikacji miejskiej i czym się różni taka baza od Biuletynu Informacji Publicznej. Padła także propozycja utworzenia specjalnej zakładki dla rad dzielnic oraz zorganizowania dodatkowego spotkania warsztatowego dla radnych. W planach jest także hackaton, czyli maraton projektowania aplikacji opartych otwarte dane.
 
Prowadzący spotkanie podkreślali ważność opinii użytkowników dla rozwoju portalu. Wniosek o udostępnienie danych można złożyć za pośrednictwem właśnie tej strony. Trwa to szybciej niż złożenie tradycyjnego pisma w siedzibie Urzędu Miasta. Każdy też może zaproponować i przekazać dane, którymi dysponuje.  Zachęcamy do eksplorowania strony: otwartedane.gdynia.pl.
 
 
UrbanLab Gdynia – miejsce spotkań mieszkańców, aktywistów i urzędników, którzy wspólnie wypracowują i wdrażają rozwiązania odpowiadające na wyzwania stojące przed Gdynią.
lis.gdynia.pl/urbanlab | fb.com/UrbanLabGdynia

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.08.2019 08:46
  • ikona

    Autor: Katarzyna Mejna (k.mejna@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.08.2019 10:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także