Gdynia Innowacyjna

Gdynia ma chief data officera

Małgorzata Czaja została nowym pełnomocnikiem prezydenta Gdyni. To pierwszy w Polsce samorządowy chief data oficer // fot. Przemysław Kozłowski

Małgorzata Czaja została nowym pełnomocnikiem prezydenta Gdyni. To pierwszy w Polsce samorządowy chief data oficer // fot. Przemysław Kozłowski

06.07.2021 r.

Gdynia, podążając wzorem europejskich standardów, cały czas rozwija zasoby danych publicznych. Dlatego dzisiejsze posiedzenie prezydenckiego kolegium poprzedziła uroczystość, podczas której Wojciech Szczurek mianował swojego nowego pełnomocnika. Od teraz za koordynację działań pomiędzy wszystkimi podmiotami w mieście w zakresie otwartych danych publicznych będzie odpowiadać Małgorzata Czaja. To pierwszy w Polsce samorządowy chief data officer.

– Bardzo dziękuję za wyróżnienie, jakim jest dołączenie do grona pełnomocników prezydenta. Motywuje mnie to do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz propagowania miejskich otwartych danych. Od 2017 roku Gdynia sukcesywnie rozwija miejski portal o nowe zbiory i nowych dostawców, a obecnie należy do liderów wśród polskich miast otwierających swoje dane. Jednak wiele wyzwań jest jeszcze przed nami, a ja dołożę wszelkich starań, aby nasze miasto było transparentne dla wszystkich – zapewnia Małgorzata Czaja, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. otwartych danych.

Do zadań pełnomocnika prezydenta ds. otwartych danych będzie należało pozyskiwanie, dostosowywanie i publikowanie zbiorów gdyńskich danych publicznych, certyfikacja miasta w zakresie norm z obszaru ISO 37120 - ISO 37123 oraz opracowywanie raportów na temat jakości życia. Gdyński chief data officer ma również dbać o aktualność danych publikowanych na portalu www.otwartedane.gdynia.pl oraz tzw. wskaźników oświatowych dostępnych na stronie www.edukacja.gdynia.pl. Zajmie się także szkoleniami wewnętrznymi pracowników w zakresie otwierania danych i organizacją wydarzeń promujących otwarte dane. Jednym z głównych obowiązków będzie także poszukiwanie narzędzi wykorzystujących dane publikowane na portalu, które mogą mieć wpływ na poprawę usług miejskich.

– Małgorzata Czaja od 6 lat doskonale wywiązuje się z powierzanych jej zadań. Otwarte dane, które udostępniamy w Gdyni, wymagają szczególnej opieki. Mieszkańcy mogą być pewni, że trudno o lepszego koordynatora i opiekuna, który czuwa nad dostępem i bezpieczeństwem danych – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Otwarte dane to forma udostępniania danych publicznych. Są one kopalnią wiedzy o wielu obszarach życia miasta. Wykorzystują je nie tylko naukowcy, ale i sami mieszkańcy zainteresowani tym, co liczby mówią o miejscu, w którym mieszkają. Otwarte dane to bowiem najprostszy sposób na uzyskanie informacji, które są prezentowane w sposób przejrzysty oraz zgodny ze światowymi standardami i przepisami prawa. Łatwo tu znaleźć między innymi sposoby wydatkowania budżetu miasta, czy obserwować rozwój infrastruktury rowerowej.

– Gdyński samorząd od wielu lat wspiera dostęp mieszkańców do informacji. Dzięki otwartym danym każda osoba może zapoznać się z najróżniejszymi wskaźnikami i zyskać szeroki obraz tego, jak wygląda sytuacja w mieście i jak przedstawia się, w oparciu o twarde liczby, jakość życia jego mieszkańców. Jako samorząd mamy ambicję, żeby kreować środowisko rozwiązań smart city nie tylko we własnych działaniach, tworząc nowe cyfrowe możliwości, takie jak Konto czy Karta Mieszkańca, ale także jak najskuteczniej wspierać wszystkie rozwiązania z obszaru nowych technologii, nad którymi pracują także przedsiębiorstwa z obszaru ICT – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Małgorzata Czaja będzie doskonale koordynować współpracę z nowymi gdyńskimi dostawcami danych i skutecznie rozwijać otwarte dane w naszym mieście.
 
W Gdyni nieustannie przybywa zarówno danych, jak i ich dostawców. Tylko przez ostatnie 1,5 roku opublikowano około 40 nowych zbiorów. Pozyskiwane i udostępniane na portalu informacje mają wiele zastosowań. Są szczególnie przydatne w budowaniu nowych aplikacji i innowacyjnych miejskich technologii.
 
Największą popularnością cieszą się dane na temat ruchu drogowego oraz te z zakresu projektów realizowanych z udziałem środków europejskich. Przykładem może być publikacja na temat ruchu miejskiego podczas pandemii COVID-19, która powstała w oparciu o informacje pozyskane z systemu Tristar. Gdyńskie dane zostały użyte także między innymi w projekcie Przyjazdy.pl, który ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej w Polsce. Innym z narzędzi jest także Morabus, stworzony przez trzech gdyńskich licealistów. Dzięki ich aplikacji użytkownik ma dostęp do aktualnej informacji o ewentualnych opóźnieniach pojazdów komunikacji miejskiej.
  • Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wręcza Małgorzacie Czai nominację na stanowisko pełnomocnika Prezydenta Gdyni ds. otwartych danych