UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
Gdynia Innowacyjna

Gdynia z międzynarodową nagrodą za jakość życia

Miasto Gdynia, reprezentowane przez Bartosza Bartoszewicza - wiceprezydenta ds. jakości życia, zdobyła trzecie miejsce na świecie // fot Przemysław Kozłowski

Miasto Gdynia, reprezentowane przez Bartosza Bartoszewicza - wiceprezydenta ds. jakości życia, zdobyła trzecie miejsce na świecie // fot Przemysław Kozłowski

08.12.2021 r.

LivCom Awards to konkurs, który skupia się na najlepszych międzynarodowych praktykach w zakresie zarządzania lokalnym środowiskiem i rozwojem. Spośród analizowanych ponad 160 miast na świecie, Gdynia - jako jedyne miasto z Polski – znalazła się w gronie najlepszych 22. Ostatecznie nasze miasto zdobyło brązową nagrodę w dziedzinie miejskich projektów.To wyjątkowy sukces Gdyni, zresztą kolejny w tym konkursie. Tym razem wyróżniona została jakość życia w mieście. Zgłoszony projekt „Gdynia jako przykład czystej jakości życia”, skupiał się na zagadnieniach istotnych w każdym mieście na świecie - od terenów zielonych, poprzez sztukę i kulturę, aż do zdrowia i rozwiązań dla mieszkańców. W gronie finalistów Gdynia znalazła się obok m.in. miast z Wielkiej Brytanii, Chin, Turcji, Japonii i Nowej Zelandii. Ostatecznie nasze miasto zdobyło trzecie miejsce na podium.
 
- Od lat konsekwentnie realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju, której celem jest zabezpieczenie wszystkich potrzeb obecnych mieszkańców, jak i kolejnych pokoleń gdynian. Dlatego, niezmiernie cieszy, że grono międzynarodowych ekspertów potwierdziło słuszność naszych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym - mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.
 
Wyjaśnijmy, że jury LivCom ocenia projekty pod kątem kilkunastu celi dla zrównoważonego rozwoju. Ważne są np. akcje dla klimatu, zdrowy tryb życia, innowacje i odpowiedzialne zarządzanie. Ceremonię wręczania nagród poprzedziły 2 dni prezentacji projektów. W swoim 40-minutowym wystąpieniu Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia przedstawiał gdyńskie inicjatywy takie jak projekty zdrowotne, edukacyjne, smart city, zieleń w mieście czy akcje na rzecz klimatu. Wszystko poparte twardymi danymi i skupione w prezentacji przygotowanej przez Samodzielny Referat ds. jakości życia pod kierownictwem Sylwii Szumielewicz-Tobiasz.
 
- To olbrzymie wyróżnienie. Po raz kolejny zostaliśmy docenieni przez międzynarodowe jury  – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia – Mnóstwo inicjatyw, nie tylko miasta, ale i samych mieszkańców oraz organizacji pozarządowych pokazało, że możemy tworzyć miasto, w którym chce się żyć. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach działania na rzecz zrównoważonego rozwoju będą jeszcze bardziej widoczne. To nagroda dla wszystkich naszych mieszkańców, bardzo zasłużona. To też Wasze odpowiedzialne zachowanie i kierowanie nas w stronę oczekiwanych rozwiązań procentuje właśnie w formie takich nagród, a przede wszystkim jakości życia.
 
International Awards for Liveable Communities zostały zapoczątkowane w 1997 roku. Od 2007 roku z przedsięwzięciem współpracuje ONZ a dokładniej agenda - Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku LivCom otrzymał ponad 160 rejestracji z ponad 30 krajów. Do finału zaproszono 22 miasta i 34 projekty z ponad 32 krajów. Celem LivCom Awards jest rozwijanie i dzielenie się najlepszymi praktykami międzynarodowymi, które w perspektywie mają poprawić jakość życia poszczególnych obywateli.
  • Gdynia zdobyła trzecie miejsce na świecie wśród projektów miejskich dotyczących zrównoważonego regionu // fot zrzut ekranu
  • Gdynia zdobyła trzecie miejsce na świecie wśród projektów miejskich dotyczących zrównoważonego rozwoju // fot zrzut ekranu