Gdynia Innowacyjna

Koronawirus, statystyka i blogerzy

Grafika promująca cykl webinarów InnovaBio Pomorze // materiały prasowe

Grafika promująca cykl webinarów InnovaBio Pomorze // materiały prasowe

14.10.2020 r.

Pisarz i przyrodnik – Konrad Malec czy autorka bloga Janina Daily – to tylko niektóre z osób, z którymi można się spotkać online podczas trwającej właśnie VII edycji programu InnovaBio Pomorze (IBP). W ramach rozszerzonej formuły programu IBP naukowcy, twórcy oraz pasjonaci nauki rozprawiają się z aktualnym tematami jak wirusy, klimat, czy antybiotykoterapia. Wszystko w formie ciekawych, niekiedy dowcipnych i zaskakujących wykładów.


Dla ciekawych świata

Dotąd odbyły się już trzy z sześciu zaplanowanych, wirtualnych spotkań. Organizatorzy przyznają, że obserwują tendencję zwyżkową, jeśli chodzi o zainteresowanie webinarami. Wśród słuchaczy dominują uczniowie i studenci nauk przyrodniczych, ponieważ głównie do nich skierowany jest program IBP. Wykłady mają jednak otwartą formułę, więc każdy może dołączyć online.

Skąd pomysł na poszerzenie tegorocznej formuły?

Niewątpliwie pandemia COVID-19 wymusiła na nas wszystkich konieczność dostosowania się do nowej sytuacji i tak jak każda zmiana wymagała zupełnie nowego podejścia. Oczywiście obawialiśmy się, jak nasi odbiorcy zareagują na formę wykładów prowadzonych online. Ku naszemu zaskoczeniu, nauczyciele oraz uczniowie bardzo chętnie skorzystali z tej formy pogłębiania wiedzy. Wykłady spotkały się z pozytywnym odbiorem, a ich niewątpliwą zaletą jest możliwość obejrzenia  materiału w dowolnym momencie, dopasowanym do zajęć szkolnych. Ich forma niweluje konieczność organizowania wyjścia poza szkołę, co czasami wiązało się z trudnościami. Podczas webinaru uczestnicy mają również możliwość zadawania pytań i prowadzenia dyskusji z wykładowcą – mówi dr Jolanta Grzenkowicz–Wydra, kierownik PPNT Gdynia, Bio Laboratorium.


Najlepsi eksperci

Trzeba przyznać, że organizatorom udało się w tym roku przyciągnąć rozchwytywanych na co dzień ekspertów. Jak powstawał program wykładów?

Tematyka wykładów była ustalana tak, by ich treści rozbudzały zainteresowanie, uzupełniały wiedzę i czyniły ją bardziej praktyczną zarówno wśród uczestników projektu IBP, studentów, uczniów, jak i ludzi po prostu kochających przyrodę. Staramy się, aby nasi wykładowcy z jednej strony przekazywali treści, które są wiedzą niezbędną (jak wykład o alternatywach dla antybiotyków) oraz te, które dotykają spraw bieżących, budzących powszechne zainteresowanie – jak temat związany z COVID-19.  Nie zapominamy o tych, dla których istotne są sprawy ekologiczne, związane z ochroną przyrody (wykład o torfowiskach). Chcemy przybliżyć zagadnienia, które wydają się nam zawiłe i niedostępne, a są potrzebne nie tylko we wszystkich dziedzinach nauki, ale i w naszym codziennym życiu – mówi dr Joanna Głowacka z PPNT Gdynia, Bio Laboratorium. 

 

To dopiero półmetek

W październiku przyrodniczka Paulina Dzierża opowie o torfowiskach i ich ochronie. Z kolei 10 listopada Wiktor Kotowski rozwinie temat bagien i roślinności tam występującej.

Cykl wykładów zakończy się z przytupem, ponieważ 20 listopada gdańska badaczka i wirusolożka - doktor Alicja Chmielewska omówi „Fakty i mity o Sars-CoV-2”. Na co dzień, w ramach prowadzonych badań, testuje terapię zwalczającą chorobę COVID-19 i inne groźne choroby wirusowe.

Wszystkie webinary można oglądać bezpłatnie na platformie YouTube Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, a informacje o kolejnych wykładach śledzić na parkowym Facebooku.

Warto dodać, że nie zmieniło się główne założenie programu InnovaBio Pomorze, zgodnie z którym uczniowie i studenci kierunków przyrodniczych mogą zdobywać doświadczenie w pracy przy realnych projektach badawczych pod okiem ekspertów PPNT Gdynia, Bio Laboratorium. Równolegle do wykładów prowadzone są prace badawcze przy kilku innowacyjnych projektach. Tegoroczna edycja Innova Bio Pomorze potrwa do końca listopada.

Harmonogram wykładów w ramach VII edycji InnovaBio Pomorze:

15.09.2020 | godz. 13:00
Magdalena Płotka – „Alternatywy dla antybiotykoterapii”ZOBACZ NAGRANIE

29.09.2020 | godz. 13:00
Konrad Malec – „Mało słone, czyli kto żyje w Bałtyku”ZOBACZ NAGRANIE

13.10.2020 | godz. 12:00
Janina Bąk – „Statystyka – królowa nauk czy popychadło medialnego świata” – ZOBACZ NAGRANIE

28.10.2020 | godz. 12:00
Paulina Dzierża – „Czynna ochrona torfowisk: cele, metody, sukcesy i porażki”
– wykład w ramach podsumowania i promocji projektu „Czynna ochrona gatunkowa roślinności torfowiskowej –etap II”

10.11.2020 | godz. 12:00
Wiktor Kotowski – „Bagna, ludzie i klimat”
– wykład w ramach podsumowania i promocji projektu „Czynna ochrona gatunkowa roślinności torfowiskowej –etap II”

20.11.2020 | godz. 11:00
dr Alicja Chmielewska – „Fakty i mity o Sars-CoV-2”
– ZAKOŃCZENIE IBP