Gdynia Innowacyjna

Młodzi projektanci nagrodzeni

Jurorki konkursu Elle Decoration

Jurorki konkursu Elle Decoration "Młodzi na Start" Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna magazynu Elle Decoration (z lewej) i Ewa Janczukowicz-Cichosz, wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (z prawej) oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydeny Gdyni ds. gospodarki oglądają jeden z nagrodzonych projektów: zestaw mebli "Nauka czy zabawa" Aleksabdry Basa. Fot. Przemysław Kozłowski

10. edycja konkursu Elle Decoration „Młodzi na Start” rozstrzygnięta. Na wystawę pokonkursową w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, która towarzyszy festiwalowi Gdynia Design Days, trafiło ponad czterdzieści prac. Dwie z nich otrzymały nagrodę ex aequo, cztery wyróżniono.

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano ponad 70 prac. To nieco mniej niż w poprzednich latach, gdy zgłoszeń bywało nawet 100. Przyczynę jurorzy widzą bardzo prozaiczną, w czasie pandemii i lockdownów młodzi projektanci mieli ograniczone możliwości finansowe, by realizować swoje pomysły. Na zgłaszających się do konkursu spoczywa bowiem obowiązek wykonania w skali 1:1 zaprojektowanych przedmiotów, z odpowiednich materiałów docelowych i z zachowaniem należytej staranności, tak by spełniały podstawowe warunki techniczne, w tym bezpieczeństwa prawidłowego montażu i użytkowania.

Zakwalifikowane na wystawę projekty możemy już oglądać na ekspozycji w budynku IV Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wystawa towarzyszy festiwalowi Gdynia Design Days.

- Konkurs Elle Decoration „Młodzi na Start" ma już 10 lat. Od wielu lat Gdynia jest jego partnerem poprzez działania festiwalu Gdynia Design Days i ogromnie mnie to cieszy. Zawsze przede wszystkim cieszy mnie to, że młodzi dizajnerzy mogą tutaj rozpocząć kariery, tutaj odebrać nagrody i później pamiętać, że to właśnie od Gdyni zaczęły się wielkie sukcesy w ich życiu. A mam nadzieję, patrząc na poziom tych prac, że one rzeczywiście będą wielkie – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. Gospodarki. - Konkurs co roku ma jakieś hasło. W tym roku jest ono dla mnie wyjątkowo frapujące i brzmi: "Motyw przewodni". Myślę, że ten motyw przewodni to ważna rzecz i jeśli cokolwiek w życiu robimy, a już szczególnie projektujemy, to warto go świadomie wybrać i dobrze sobie zdawać sprawę z tego, czy jest obrany właściwie.



Rozpiętość tematyczna prezentowanych prac jest bardzo duża, od sztuki, grafiki książkowo-albumowej, czy gier dla dzieci, poprzez formy użytkowe drobne, aż po meble. Dlatego też jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia, aby porównać ze sobą tak różnorodne prace i wybrać te najciekawsze i najlepiej wpisujące się w temat tegorocznej edycji konkursu.

- W tym roku tematem konkursu jest hasło „Motyw przewodni". Z jednej strony bardzo prosty temat, bo właściwie, tak jak Pani Prezydent powiedziała, wszystko ma w życiu motyw przewodni. Z drugiej strony dosyć trudny, ponieważ bardzo mocno trzeba było się skupić na temacie i zastanowić się, co chcemy powiedzieć odbiorcy. Ala taka jest rola projektanta, że powinien dobrze znać nie tylko, to co chce zrobić, ale też dla kogo chce zrobić. Ja zawsze powtarzam, że najważniejszą rolą projektanta jest wiedzieć, po co projektujemy i dla kogo projektujemy – mówi członkini jury Małgorzata Szczepańska, redaktorka naczelna magazynu Elle Decoration i dodaje, że pandemia wpłynęła nie tylko na ilość nadesłanych prac, ale i na finał konkursu, z którym zawsze wiązało się spotkanie jurorów z projektantami.

- Konkurs powstał po to, żeby wspierać młodych projektantów, nie tych, którzy już są na rynku, tylko tych, którzy dopiero zaczynają, bo jest to dosyć ciężka i trudna praca. Konkurs miał też być platformą porozumienia między projektantem, producentem i odbiorcą, dawać szanse powiedzenia o swoich problemach i rozwiązania tych problemów. Dlatego bardzo żałujemy, że nie możemy z uczestnikami się spotkać i porozmawiać, bo to zawsze była wielka wartość zarówno dla jurorów, jak również projektantów, którzy zgłaszali swoje prace. Mieliśmy możliwość wymiany myśli, spostrzeżeń, dopytania o pewne rzeczy i odpowiedzenia na pytania, które dręczyły projektantów: dlaczego nie ja, dlaczego ktoś inny, gdzie popełniłem błąd, albo gdzie coś można było zrobić lepiej? My zawsze mówimy - nie ma tak naprawdę rzeczy złych, zawsze można zrobić coś lepiej, a w tym konkursie bierzemy udział po to, żeby się wielu rzeczy nauczyć – tłumaczy Małgorzata Szczepańska.

Nagrodzony projekt lampa "Space as an Object" Anny Jurgielewicz. Fot. Przemysław Kozłowski
Nagrodzony projekt lampa "Space as an Object" Anny Jurgielewicz. Fot. Przemysław Kozłowski
Spośród ponad 70 zgłoszonych prac jury w składzie: Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna magazynu Elle DecorationEwa Janczukowicz-Cichosz, wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-TechnologicznegoEwa Gołębiowska, współinicjatorka i dyrektorka Zamku CieszynRyszard Balcerkiewicz, prezes zarządu firmy Noti oraz przewodniczący rady nadzorczej Fabryki Mebli Balma SA, prof. dr hab Marek Adamczewski i niezależny projektant Tomasz Augustyniak nagrodziło ex aequo dwa projekty: lampę „Space as an Object” Anny Jurgielewicz oraz zestaw mebli „Nauka czy zabawa” Aleksandry Basa.

Nagrodzony projekt zestaw mebli "Nauka czy zabawa" Aleksandry Basa. Fot. Przemysław Kozłowski
Nagrodzony projekt zestaw mebli "Nauka czy zabawa" Aleksandry Basa. Fot. Przemysław Kozłowski
Ponadto wyróżniono cztery inne projekty: zestaw talerzy „Poetry, Pottery I dzieła sztuki na talerzu” Aleksandry Liszewskiej, kredki „Bubel” Marty Rzepińskiej, bieliznę dla kobiet z problemami zdrowotnymi „Negliż – akceptacja” Igi Puzdrowskiej i zestaw do produkcji chleba „Chleb wspólnie” Julii Kędzierskiej.

Autorki nagrodzonych prac otrzymały po 8.000 złotych, a wyróżnionych po 1.000 zł. Ale to nie nagrody finansowe są w tym konkursie najważniejsze. Udział w wystawie oraz publikacja w prestiżowym i najbardziej luksusowym, międzynarodowym (26 edycji na świecie) magazynie o wnętrzach i dizajnie to wrota do sukcesu i kariery. Niektórzy laureaci poprzednich edycji konkursu to dziś już uznani dizajnerzy. Redaktorka Elle Decoration zdradza, że produkcją jednego z tegorocznych projektów jest już zainteresowany jeden z producentów.

Jurorki konkursu Elle Decoration "Młodzi na Start" Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna magazynu Elle Decoration (z lewej) i Ewa Janczukowicz-Cichosz, wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (z prawej) oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała oglądają wyróżnione projekty. Fot. Przemysław Kozłowski
Jurorki konkursu Elle Decoration "Młodzi na Start" Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna magazynu Elle Decoration (z lewej) i Ewa Janczukowicz-Cichosz, wicedyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (z prawej) oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki oglądają wyróżnione projekty. Fot. Przemysław Kozłowski

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.07.2021 14:20
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.07.2021 16:15
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona