Gdynia Innowacyjna

Nagrody dla młodych naukowców przyznane

Laureatki nagród głównych w 10. edycji Konkursu Naukowego Explory // fot. ma. pras organizatorów

Laureatki nagród głównych w 10. edycji Konkursu Naukowego Explory // fot. ma. pras organizatorów

Wielkie święto innowacji i nauki za nami! W piątek, 22 października zakończył się Gdynia Explory Week. To były trzy dni wypełnione debatami, spotkaniami i warsztatami. Wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej. Zwieńczyła je gala wręczenia nagród dla najlepszych młodych innowatorów. I miejsce w Konkursie Naukowym Explory zajęła Nina Cielica, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach, która bada zachowania wirów formujących się w filiżance podczas procesu dyfuzji kawy i mleka oraz innych substancji.


Gdynia Explory Week to wydarzenie, które promuje naukę, a także święto miłośników technologii. W tym roku odbyła się jego jubileuszowa 10. edycja. Imprezę zorganizowano w formule hybrydowej. Prowadzący i niektórzy goście spotkali się w Gdyni. Transmisja na żywo była nadawana wprost z Parku Konstruktorów. Z kolei finaliści konkursu naukowego łączyli się zdalnie z jury.
 
Impreza rozpoczęła się w środę, 20 października i trwała trzy dni. W tym czasie odbyły się sesje i webinaria tematyczne online dotyczące świata nauki, innowacyjnych pomysłów, studiowania za granicą czy różnego rodzaju programów naukowych dla młodzieży. Z okazji jubileuszu zorganizowano również spotkania z laureatami poprzednich edycji konkursu Explory, a także warsztaty w 10 wybranych szkołach z całej Polski. Przeprowadzono je w: Warszawie, Gdańsku, Gościcinie, Jastrzębiu-Zdroju, Dębicy, Tarnowie, Włocławku, Ostrowie Wielkopolskim, Tuszynie i Kwidzynie.
 
Nie zabrakło również ciekawych debat. Jedna z nich odbyła się w piątek, 22 października. Zaproszeni goście rozmawiali o zaangażowaniu młodych ludzi i o tym, jak mogą oni rozwijać swoje pasje. W dyskusji „Młode talenty – jak możemy pomóc rozwinąć ich potencjał” wzięli udział: wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, dr hab. Maria Bieniaszewska z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Sylwia Pawlak – dyrektor ds. innowacji w Grupie Lotos, a także jeden z laureatów poprzednich edycji konkursu Explory.
 
– Jestem pod wrażeniem zarówno poziomu, jak i zaawansowania projektów młodych naukowców i tego, że chcą robić takie rzeczy po godzinach, w czasie wolnym, kiedy mogliby spędzać czas zupełnie inaczej – podkreślała dr Sylwia Pawlak, dyrektor ds. innowacji w Grupie Lotos i jurorka w konkursie.
 
O tym, jak ważni są mądrzy mentorzy, którzy stają na drodze młodych naukowców i pomagają im rozwijać skrzydła, mówiła wiceprezydent Gdyni.
 
– Ważne jest silne i mądre wsparcie, dużo mentorów, dużo zaufania i projekty, które dają siłę i satysfakcję. Dzięki temu młodzi ludzie mogą sprawdzić swoje możliwości i uwierzyć w siebie. Kiedy mają szansę się zobaczyć, że coś potrafią i osiągnęli sukces, to naprawdę dodaje skrzydeł – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
 
Uczestniczki debaty. Od lewej: dr hab. Maria Bieniaszewska z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni oraz dr Sylwia Pawlak – dyrektor ds. innowacji w Grupie Lotos // fot. materiały prasowe

Finał Gdynia Explory Week


Gdynia Explory Week zakończył finał Konkursu Naukowego Explory dla młodych naukowców gotowych do podejmowania wyzwań. Mogą brać w nim udział osoby w wieku od 13 do 20 lat. Jego uczestnicy mają szansę pokazać swoje pomysły światu i skonsultować je z ekspertami, a także wygrać prestiżowe nagrody.
 
W tym roku do konkursu zgłoszono 160 projektów. 121 z nich zaprezentowano podczas regionalnych etapów we Wrocławiu, Warszawie, Olsztynie i Łodzi. Do finału zakwalifikowały się 33 projekty. Podczas Gdynia Explory Week ich autorzy przedstawili je zdalnie członkom jury.
 
– Konkurs Explory powstał po to, aby wspierać młode talenty, osoby, które mają fajne pomysły i chcą, aby ktoś to dostrzegł i docenił. Poszukujemy takich ludzi już od 10 lat, organizujemy dla nich konkurs. Najlepsze projekty przechodzą do finału. Poziom, jak mówią nasi jurorzy, z roku na rok jest coraz wyższy. Projekty są niesamowite, bardzo różnorodne. Zawsze bardzo mnie wzrusza to, jak ci młodzi ludzie z wielką wrażliwością obserwują świat, szukają rozwiązań różnych problemów, takich jak np. zanieczyszczenie powietrza czy wody – mówi Dorota Braziewicz, koordynatorka konkursu naukowego Explory.
 


Gala finałowa odbyła się w piątkowe popołudnie i miała formułę hybrydową. Transmisja online była prowadzona z Parku Konstruktorów. Podczas gali wyłoniono laureatów tegorocznej edycji Konkursu Naukowego Explory.
 
I miejsce zajęła Nina Cielica, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach. Jury doceniło jej projekt „Huragan w filiżance”. Bada on zachowania wirów, które formują się podczas procesu dyfuzji kawy i mleka. W jego ramach autorka rejestruje kamerą termowizyjną i aparatem tworzenie się spirali podobnej do mechanizmów rządzących huraganami i chmurami burzowymi na Jowiszu oraz wirami wodnymi. Laureatka otrzymała stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych, które ufundował mecenas Explory – Grupa Lotos. Weźmie też udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych talentów na świecie – Regeneron ISEF 2022.


 
II miejsce zdobyła Gabriela Szczepanik z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie za projekt „Charakterystyka preferencji penetrowania pożytku w zależności od jego zróżnicowania gatunkowego przez wybranych przedstawicieli rzędów błonkoskrzydłych, muchówek, chrząszczy i motyli w kontekście działań rewitalizacyjnych przestrzeni zieleni miast i pól uprawnych”. Na podstawie swoich badań  autorka stwierdziła, że pożytki monokulturowe nie stanowią długoterminowej bazy żywieniowej, a ich skład gatunkowy stanowi czynnik wykluczający obecność i możliwość zdobycia pożywienia. Szczepanik otrzymała stypendium naukowe w wysokości 7 tysięcy złotych na rozwój swojego projektu badawczego. Weźmie również udział w Regeneron ISEF w Stanach Zjednoczonych.


 
III miejsce przyznano drużynie, w której skład wchodzili: Martyna Łuszczek, Emilia Cywińska, Oliwia Raniszewska Krystyna Samson. Uczennice reprezentowały: Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, Uniwersyteckie III Liceum Ogólnokształcące im. Adama w Katowicach oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Doceniono je za projekt „Aquacollector – przenośne urządzenie do zbierania i degradacji zanieczyszczeń syntetycznych z akwenów”. Chcą one stworzyć mechanizm, który pozwoli zbierać i utylizować mikroplastik nagromadzony w akwenach. Urządzenie ma się wyróżniać prostą obsługą, mobilnością oraz niską ceną. W nagrodę autorki otrzymały stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych.


 
Laureatów wybrało jury złożone z 15 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy. Przewodniczyła mu prof. Magdalena Mikołajczyk-Chmiela z Uniwersytetu Łódzkiego.
 
Podczas gali przyznano również szereg wyróżnień i nagród specjalnych.

Nagroda prezydenta Gdyni trafiła do Macieja Uranowskiego z Katolickiego Liceum Księży Pallotynów w Chełmnie za projekt pod nazwą „Badanie ilości betuliny w pniarku brzozowym w zależności od rozwoju owocnika oraz składu grzybni”.
 
– Nagroda specjalna wędruje do osoby, która zajmuje się swego rodzaju grzybem – pniarkiem, który od lat był stosowany w medycynie ludowej do tamowania krwawień, ale także jako środek na pasożyty. Celem tego projektu jest zbadanie, czy te ludowe wierzenia są prawdziwe i czy rzeczywiście można się spodziewać takiego działania po substancjach, które są zawarte w pniarku. Żeby było ciekawiej, projekt będzie realizowany w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Aby nie naruszać drzewostanu brzozy, którą porasta pniarek, zostanie on wyhodowany in vitro. I to na tych komórkach będą prowadzone badania. Sama opowieść o tym jest dla mnie fascynująca, a myśl, że młody człowiek mógł coś takiego wykonać, jest naprawdę fantastyczna i cieszę się, że Gdynia przykłada do tego rękę – podkreśliła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
 


Swoją nagrodę przyznała również publiczność – internauci, którzy mogli głosować na ulubione projekty. Najwięcej głosów otrzymał projekt „Beeapp – pasieka na miarę XXI wieku”. Jego autorami są: Hubert Misiąg, Eryk Maśkiewicz, Michał Pędziński oraz Michał Knap z Zespołu Szkół Technicznych i ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.


 
Opisy wszystkich finałowych projektów można znaleźć na stronie konkursu Explory.
 
Wśród finalistów nie zabrakło również gdyńskich akcentów. Nasze miasto reprezentowali Igor Rusiecki i Artur Kamieniecki, którzy w ciągu ostatnich miesięcy pracowali nad projektem nowoczesnego drona portowego USV „Czajka”. Idea skupia się na kontroli czystości wód portowych zgodnie z wizją portu przyszłości. To mała i tania platforma, pozwalająca jednemu lub kilku operatorom nadzorować stan wody na terenie całego basenu portowego, co sprawi, że ochrona środowiska wodnego będzie tańsza i skuteczniejsza.
 
Kolejny gdyński projekt to ExtremeBox, czyli inicjatywa Roberta Miśkiewicza, Bartosza Kostarczyka i Jana Łubińskiego. Uczniowie gdyńskiej Trójki skupili się na rozwiązaniu, które umożliwi pomiary parametrów geofizycznych (w tym meteorologicznych) prowadzonych w miejscach trudno dostępnych lub nieosiągalnych dla konwencjonalnych stacji. Cel to przede wszystkim stworzenie wieloparametrowego systemu pomiarowego, używanego w warunkach ekstremalnych, działającego autonomicznie i przez jak najdłuższy czas. Docelowe miejsce testowania to Spitsbergen, a po udanych testach – Antarktyda.
 
Młode naukowe talenty już teraz mogą zgłaszać swoje pomysły organizatorom rywalizacji. Trwa rekrutacja do kolejnej edycji Konkursu Naukowego Explory. Chętni mogą się zgłaszać do 7 stycznia 2022 roku.

Zapis transmisji gali Konkursu Naukowego Explory jest dostępny poniżej:

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.10.2021 18:45
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.10.2021 20:04
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Zobacz także