Gdynia Innowacyjna

Polacy będą cieszyć się zdrowiem o blisko 200 lat dłużej!

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

15.03.2021 r.

Tysiące Polaków już w pierwszym miesiącu działania Viki, aplikacji od rodzimych lekarzy i naukowców, skutecznie poprawiło nawyki i popraw iło stan zdrowia.


Wszyscy chcielibyśmy się cieszyć zdrowiem jak najdłużej. Niestety złe nawyki mogą skrócić nasze życie aż o 25 lat.
Pandemia COVID-19 spowodowała, że mniej się ruszamy, więcej siedzimy i przytyliśmy średnio 2 kilogramy. Codzienne nawyki są mniej zdrowe i będziemy chorować w młodszym wieku niż nasi dziadkowie i rodzice.

Vika, aplikacja od polskich lekarzy, pomaga nam sprawdzić i odzyskać zdrowie. Codziennie proponuje nowe wyzwania, kształtując dobre nawyki, poprawiając stan organizmu i samopoczucie. Jak mówią jej twórcy, Vika działa jak gra, w której wygrywa się zdrowie.
 
- Vika wystartowała na początku roku. Już w pierwszym miesiącu jej użytkownicy skutecznie uzdrowili swój styl życia. Łącznie będą się cieszyli blisko 200 latami zdrowia więcej! - mówi Łukasz Osowski, współtwórca Viki. - Co więcej, po 2 tygodniach korzystania z Viki zdobywają średnio aż 47 dni zdrowia! Vikowicze najchętniej pracują nad poprawą nawyków związanych z odżywianiem, w następnej kolejności snem i aktywnością fizyczną - dodaje.
 
Vika to pierwsza na świecie aplikacja, która analizując styl życia i aktywność fizyczną, wylicza przewidywaną długość zdrowia.

- Vika działa na podstawie danych o stylu życia ponad 550 tysięcy osób. Dzięki temu dokładność jej wyliczeń nie ma sobie równych - mówi dr hab. inż. Jacek Rumiński, profesor Politechniki Gdańskiej.

- Elementy stylu życia, takie jak żywienie czy aktywność fizyczna, w ogromnym stopniu wpływają na jego długość oraz jakość. Musimy szukać sposobów, aby zdrowy styl życia stał się społeczną normą. Nowoczesne technologie dają nam nowe możliwości w tym zakresie - podkreśla prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.
 
Dwa miesiące temu Vika, pokonując blisko 800 konkurentów, zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Społeczeństwo” w konkursie „Aplikacje Jutra” Polskiego Funduszu Rozwoju dla najlepszych polskich projektów, które pomogą walczyć ze skutkami pandemii, a także będą wspierać Polaków po kryzysie COVID-19.
 
Aplikację Vika - asystenta zdrowego życia można pobrać za darmo z Google Play i Apple App Store. Średnia ocena aplikacji wynosi 4.8 gwiazdek w Apple App Store i 4.1 gwiazdki w Google Play.
 

O zespole Vika:

Zespół Vika działa w ramach firmy Lab4Life powstałej w 2018 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Składa się z naukowców, lekarzy, inżynierów, a także ekspertów dietetyki i treningu sportowego. Misją firmy jest wsparcie Polaków w zdobyciu miliona lat zdrowia więcej. Szczegółowe informacje na temat firmy i aplikacji można znaleźć na oficjalnej stronie Viki oraz w mediach społecznościowych.
  • Zespół Vika Life z PPNT Gdynia