Gdynia Innowacyjna

Przykład dla Europy. Gdyńskie innowacje stawiane za wzór

Kolaż sześciu zdjęć prezentujących projekty Innovation in Politics: grupa pracowników GCWP z wiceprezydent, osoba z zespołem downa trzymająca lalkę dziecka, ogród deszczowy przy Gdynia InfoBox, plansza promująca Gdyński Falochron, zdjęcie ulotki promującej Kartę Mieszkańca i pracownicy UrbanLab pozujący do zdjęcia z wiceprezydentem Guciem

Aż sześć gdyńskich projektów, które wcześniej pojawiały się w konkursach „Innovation in Politics Awards” znalazło się w showroomie prezentującym wzorcowe działania, fot. mat. prasowe / gdynia.pl

Aż sześć zrealizowanych w ostatnich latach gdyńskich projektów znalazło się w tzw. showroomie europejskiego konkursu „Innovation in Politics Awards”. Oznacza to, że miejskie innowacje, które wcześniej doceniło już międzynarodowe, demokratyczne jury, teraz są stawiane za wzór dla tych, którzy pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami w innych krajach. Dostrzeżono m.in.: Gdyński Falochron, program miejskich ogrodów deszczowych, inicjatywę „Oswajanie dorosłości” czy UrbanLab Gdynia.


Gdynia świeci przykładem. Wiedeński Instytut Innowacji w Polityce właśnie opublikował tzw. showroom (Best Practice Showroom), czyli przegląd oraz podsumowanie najciekawszych i najlepszych działań, które znalazły się w trzech ostatnich edycjach prowadzonego przez tę samą organizację corocznego konkursu „Innovation in Politics Awards”.

To z założenia przegląd projektów realizowanych przez odważnych i kreatywnych polityków ze wszystkich szczebli demokratycznej władzy w Europie, który ma promować dobre praktyki i nieszablonowe podejście do codziennych wyzwań.

Miasto, które stawia na innowacje


Przypomnijmy, że wśród nominowanych projektów, które ocenia demokratyczne jury złożone z ponad tysiąca osób, regularnie znajdują się pomysły realizowane właśnie w Gdyni.

Tylko w ubiegłorocznej edycji konkursu nominację uzyskały aż cztery gdyńskie projekty, w czego jeden - „Wsparcie dla przedsiębiorców w czasie COVID-19” – został uhonorowany nagrodą w kategorii „Gospodarka”.

Odpowiedzialna za jego opracowanie i wdrożenie Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, otrzymała tym samym po raz pierwszy nagrodę „The Innovation in Politics Awards”. To jedyny projekt z Polski, który zwyciężył wówczas w gronie finalistów. „(...) Ten projekt jest nie tylko innowacyjny, nie tylko łączy, nie tylko wspiera, ale jest też dowodem, że Gdynia to wciąż miasto wizjonerów” – czytał w laudacji Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.



Ogłoszenie wyników ubiegłorocznej edycji konkursu - nagroda w kategorii „gospodarka” za gdyńskie wsparcie dla przedsiębiorców podczas pandemii COVID-19, mat. wideo: The Innovation in Politics Institute / YouTube

Również we wcześniejszych latach wśród finalistów w poszczególnych kategoriach nie brakowało pomysłów rodem z miasta z morza i marzeń.

– Gdynia zawsze, można rzec: z natury, była miastem, które stawiało w swoich działaniach na nowoczesność i innowacyjne podejście. Nieszablonowość i otwartość jest tym, co do dziś cechuje podejmowane przez nas decyzje. Regularne docenianie realizowanych w mieście projektów przez międzynarodową organizację, jaką jest Instytut Innowacji w Polityce, to dla nas potwierdzenie, że obraliśmy właściwy kierunek. Chcemy, aby mieszkańcy mogli korzystać z pionierskich rozwiązań, które są godne naśladowania. Jeżeli wdrożone przez nas pomysły mogą przekonać też innych do podniesienia jakości życia w swoich miastach, to możemy być z tego faktu naprawdę dumni – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wsparcie, działanie i rozwiązania


Organizatorzy postanowili wyróżnić i umieścić w swoim showroomie aż sześć projektów pochodzących z Gdyni. To zarówno działania związane z szeroko pojętym życiem gospodarczym, ale także inicjatywy o wymiarze społecznym czy wręcz proekologicznym.

Poniżej lista wzorcowych gdyńskich projektów, które wybrał Instytut Innowacji w Polityce, wraz z krótkim opisem:
 
  • „Wsparcie dla przedsiębiorców podczas pandemii COVID-19” (2020) – Gdynia przygotowała dla lokalnych firm kompleksowe wsparcie ekspertów jeszcze w trakcie trwania pierwszej fali pandemii koronawirusa. Były to vouchery na profesjonalne usługi doradcze realizowane online, które dotyczyły różnych dziedzin funkcjonowania biznesu. Przedsiębiorcy zgłaszali się do Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, skąd byli kierowani bezpośrednio do doradców w kwestiach prawnych, podatkowych, finansowych, biznesowych, strategicznych i marketingowych. Łącznie do 100 przedstawicieli gdyńskiego biznesu trafiło 239 godzinnych voucherów.

  • „Gdyński Falochron” (2020) – wyjątkowy, miejski program wsparcia różnych grup społecznych w dobie nagłego kryzysu. Miasto jeszcze podczas pierwszej fali pandemii wyciągnęło pomocną dłoń m.in. do lokalnego biznesu, twórców kultury czy organizacji pozarządowych i klubów sportowych. Zaproponowano konkretne ulgi, ułatwienia i odroczenia oraz przeznaczono dodatkowe środki, aby lokalna społeczność jak najmniej dotkliwie odczuła skutki tzw. lockdownu. Z oferowanego wsparcia chętnie skorzystały dziesiątki podmiotów i organizacji działających na terenie Gdyni.

  • „UrbanLab Gdynia” (2020) – pionierski w skali całego kraju model współpracy mieszkańców, ekspertów, aktywistów, urzędników i władz miasta. Koncentruje się na poszukiwaniu nowych sposobów pracy nad wyzwaniami stojącymi przed Gdynią. Oprócz dyskusji grup eksperckich jest to także przestrzeń do spotkań i rozmów o codziennym życiu we współczesnym mieście. Pracę UrbanLabu koordynuje Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.

  • „Konto Mieszkańca” (2020) – cyfrowa innowacja, która ułatwia mieszkańcom wielokanałowy kontakt z Urzędem Miasta poprzez wielofunkcyjne narzędzie. Konto Mieszkańca umożliwia załatwianie różnych spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Można też zgłaszać i monitorować nieprawidłowości w przestrzeni miejskiej, organizować miejsce dla swoich dzieci w przedszkolu, identyfikować się za pomocą karty w komunikacji miejskiej i gdyńskich bibliotekach. Z kolei Gdyńskie Centrum Kontaktu to nowoczesne call center, dzięki któremu mieszkańcy mogą się skontaktować z urzędem za pośrednictwem jednego numeru. Dzięki temu nawet do 85% spraw jest załatwianych już przy pierwszym kontakcie. Rozwiązanie sprawdziło się szczególnie w nowych pandemicznych realiach.

  • „Oswajanie dorosłości” (2019) – innowacja Fundacji „Dom Marzeń” dotycząca seksualności dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W jej ramach jako narzędzie oswajania dorosłości przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną jest wykorzystywany symulator niemowlęcia. Podczas warsztatów wyjazdowych osoby z niepełnosprawnością w praktyce przekonują się, na czym polega opieka nad dzieckiem, a specjaliści poznają specyfikę pracy z symulatorem.

  • „Gdyński ogród deszczowy” (2018) – miejski program zachęcający mieszkańców do tzw. małej retencji wody deszczowej oraz edukujący na temat roli i znaczenia wody deszczowej w środowisku miejskim. System ogrodów deszczowych sprawia, że woda opadowa jest konstruktywnie wykorzystana, czyli zatrzymywana, oczyszczana i infiltrowana w głąb ziemi. Projekt zachęca społeczność lokalną do działań na rzecz środowiska naturalnego oraz do wykorzystywania zasobów naturalnych na rzecz poprawy jakości życia w mieście. Miasto uruchomiło też system dotacji dla mieszkańców na zakładanie własnych ogrodów deszczowych.

Cały showroom skupiający najlepsze praktyki z trzech ostatnich edycji konkursu „Innovation in Politics Awards” to łącznie 366 projektów zrealizowanych w 37 europejskich krajach.

Z ich szerszymi opisami i zdjęciami można zapoznać się na stronie www.innovationinpolitics.eu w zakładce „showroom”.

  • ikonaOpublikowano: 06.08.2021 10:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.08.2021 20:32
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także