Gdynia Innowacyjna

Tydzień Mobilności w Gdyni trwa cały rok

W Gdyni posiadacze Karty Mieszkańca będą mogli korzystać z darmowych odblokowań elektrycznych hulajnóg firmy TIER do końca roku // fot. materiały TIER

W Gdyni posiadacze Karty Mieszkańca będą mogli korzystać z darmowych odblokowań elektrycznych hulajnóg firmy TIER do końca roku // fot. materiały TIER

Europejski Tydzień Mobilności i Dzień bez Samochodu to dwa wydarzenia minionego tygodnia, które możemy w Gdyni jednak świętować dłużej. Zachęcają one mieszkańców miast do wybierania bezemisyjnych form transportu, dzięki którym wspólnie dbamy o lepsze powietrze w naszej okolicy.

 
Temat ten ściśle łączy się z kwestiami rozwoju mikromobilności w Polsce oraz rosnącym zainteresowaniem Polaków neutralnymi klimatycznie formami transportu. A takimi są popularne na ulicach miast hulajnogi. Neutralny klimatycznie charakter e-hulajnóg docenia aż 30% badanych. Natomiast 83% użytkowników twierdzi, że zrównoważony rozwój jest dla nich bardzo ważny.
 
Obecnie taka forma transportu dostępna jest w 149 polskich miastach. W całym Trójmieście takich pojazdów jest ponad 10 tysięcy. W całej Polsce tylko mieszkańcy Warszawy mają większą liczbę e-hulajnóg do dyspozycji.
 
- Dbamy o ekologiczny charakter naszego transportu publicznego, a oferty firm prywatnych zajmujących się mikromobilnością, także wpisują się w ten trend – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Warto podkreślić, że nasi mieszkańcy posiadający Kartę Mieszkańca mogą korzystać z takich rozwiązań taniej.
 
Przez całe wakacje mieszkańcy Gdyni posiadający Kartę Mieszkańca korzystali ze zniżki przygotowanej przez Gdyńskie Centrum Kontaktu we współpracy z partnerem – firmą TIER Connect. Promocja uległa przedłużeniu do końca roku. Za pośrednictwem Konta Mieszkańca lub aplikacji mobilnej cały czas można odebrać kod promocyjny na darmowe odblokowania hulajnóg. Mieszkańcy posiadający aktywną Kartę Mieszkańca, otrzymują bezpłatne, nielimitowane odblokowania hulajnóg w terminie do 31 grudnia 2022 r. Minuty za przejazd naliczane są zgodnie z obowiązującym cennikiem. Przy każdej podróży hulajnogą daje to kilka złotych oszczędności.
 
- To jedna z kolejnych naszych inicjatyw pozwalająca na łatwe i proste zastosowanie oferty partnera. Ta funkcjonalność możliwa jest dzięki innowacyjnemu podejściu do rozwiązań skierowanych dla naszych mieszkańców. Konto Mieszkańca i aplikacja cały czas się rozwijają tworząc przyjazne i inteligentne narzędzie do poruszania się w Gdyni, już nie tylko w kontekście komunikacji ale i załatwiania swoich urzędowych spraw – mówi Piotr Wiśniewski, naczelnik Gdyńskiego Centrum Kontaktu.
 
Korzystanie z aut wypożyczanych na minuty, rowerów i hulajnóg elektrycznych powoduje, że w centrach wielu miast zmniejsza się ruch samochodowy a co za tym idzie, zmniejsza się też zanieczyszczenie powietrza i hałas. To rozwiązania cenione przez mieszkańców, bo znacznie ułatwiają poruszanie się po mieście, bez konieczności posiadania własnego auta.
 
- Dostępne na terenie Gdyni e-hulajnogi TIER posiadają wymienne baterie, które w przypadku niskiego poziomu naładowania są wymieniane na miejscu, bez konieczności przewożenia całego pojazdu do magazynu. Jest to jeden z wielu sposobów, w jaki zwiększamy redukcję gazów cieplarnianych. Jako TIER, angażujemy się w wiarygodne projekty związane z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla – przykład stanowi usługa TIER Connect, integrująca tradycyjny transport miejski z mikromobilnością. Od czerwca bieżącego roku, czyli momentu uruchomienia funkcjonalności, użytkownicy z Gdyni skorzystali z bezpłatnego odblokowania e-hulajnóg aż 2419 razy – mówi Magdalena Pawłowska, City Manager North Poland, TIER.
 
Aby skorzystać z oferty wystarczy:
 
  • zalogować się do Konta Mieszkańca w aplikacji Gdynia.pl lub na gdynia.pl/konto
  • w zakładce zniżki wybrać TIER Mobility
  • kliknąć "Odbierz swój kupon" w celu wyświetlenia kodu jednorazowego kodu
  • w aplikacji mobilnej TIER wybrać zakładkę "Promocje i oszczędności"
  • otrzymany kod wpisać w polu "Masz voucher?" i potwierdzić klikając "Zastosuj".
 
TIER Mobility jest czołowym europejskim operatorem w sektorze mikromobilności, którego misją jest „Zmiana Mobilności na Dobre”. Udostępniając mieszkańcom szereg współdzielonych, lekkich pojazdów elektrycznych, od e-hulajnóg po e-rowery i e-skutery, zasilanych przez własną sieć energetyczną, TIER pomaga miastom zmniejszyć ich zależność od samochodów. TIER, założony w 2018 roku przez Lawrence`a Leuschnera, Matthiasa Lauga i Juliana Blessina, ma swoją główną siedzibę w Berlinie i obecnie działa w ponad 185 miastach w 20 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie. Z myślą o zapewnieniu najbezpieczniejszego, najbardziej funkcjonalnego i zrównoważonego rozwiązania w zakresie mobilności, TIER jest neutralny klimatycznie od stycznia 2020 r.
 
Jak zacząć jeździć?
Aby spróbować jazdy e-hulajnogą TIER, pobierz aplikację, zarejestruj się i przypisz swoją metodę płatności. Następnie znajdź e-hulajnogę na mapie lub na ulicy i odblokuj ją, skanując za pomocą aplikacji umieszczony na niej kod QR. Aby zakończyć jazdę, znajdź bezpieczne miejsce do zaparkowania, opuść podpórkę, otwórz aplikację TIER i wybierz opcję „Zakończ przejazd".
 
Przypominamy zasady bezpiecznego przejazdu
Na e-hulajnodze można jeździć wyłącznie w pojedynkę oraz w stanie trzeźwości. Jeśli to możliwe należy przemieszczać się po drodze rowerowej. Gdy nie ma takiej możliwości, można poruszać się po chodniku, jednak zawsze mając na uwadze dostosowanie prędkości do mijanych pieszych. Z e-hulajnogi można korzystać również jadąc po ulicach z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.
 
Pamiętajmy, że porzucona lub zaparkowana w nieodpowiednim miejscu e-hulajnoga może stanowić przeszkodę na drodze, szczególnie niebezpieczną dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. By zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, hulajnogę należy zaparkować w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma, jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (oddalonej od jezdni). Szerokość pozostawiona dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Zaparkowana odpowiednio hulajnoga powinna przylegać do ściany budynku lub stać za pozostawioną tam wcześniej inną hulajnogą i nie blokować przejścia lub przejazdu.

  • ikonaOpublikowano: 30.09.2022 12:14
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.09.2022 12:54
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona