Gdynia Mobilna

Dwa tygodnie dla elektromobilności #wGdyni

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gdyni to okazja na przyjrzenie się zeroemisyjnemu transportowi zbiorowemu, rowerom towarowym czy infrastrukturze rowerowej w mieście, fot. gdynia.pl / archiwum

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gdyni to okazja na przyjrzenie się zeroemisyjnemu transportowi zbiorowemu, rowerom towarowym czy infrastrukturze rowerowej w mieście, fot. gdynia.pl / archiwum

15.09.2020 r.

Będziemy testować rowery towarowe, prezentować pojazdy elektryczne i zachęcać do korzystania z zeroemisyjnej komunikacji miejskiej. Już w sobotę, 19 września rozpoczynamy Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności w gdyńskim wydaniu. Aż do 4 października na placu przy ul. Zawiszy Czarnego będzie gościć zielona przestrzeń.

Świętujemy i prezentujemy


Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności w Gdyni to już lokalna tradycja. Zbliża się dwunasta edycja, a razem z nią – promocja wszystkich ekologicznych i przyjaznych środowisku środków transportu. To święto trolejbusów, pojazdów elektrycznych czy rowerów. W tym roku wydarzenie przez dwa tygodnie odmieni oblicze placu przy ul. Zawiszy Czarnego, który na co dzień pełni funkcję parkingu.

- Jako miasto już od lat jesteśmy polskimi liderami we wdrażaniu elektromobilności. Stawiamy na ekologiczny transport zbiorowy, szukamy nowych możliwości i chcemy zapewniać mieszkańcom dobre alternatywy dla własnego samochodu. Regularnie otrzymujemy sygnały o innych samorządach wzorujących się na naszych działaniach i nie zwalniamy tempa. Aby dotrzeć z misją promowania elektromobilności do szerszego grona, kolejny raz organizujemy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Zachęcam, żeby w ciągu tych dwóch tygodni znaleźć odrobinę czasu i osobiście przekonać się, dlaczego zeroemisyjne autobusy czy rowery towarowe w miejskiej przestrzeni są tak ważne dla naszego środowiska – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Dokładnie w sobotę, 19 września rozpoczną się obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności w Gdyni. Od tego dnia wspomniany plac przed Muzeum Miasta Gdyni zmieni się w zieloną przestrzeń z wystawą poświęconą zero- i niskoemisyjnym środkom transportu oraz strefom czystego transportu.

Przetestuj i zapytaj o rower cargo


Przy okazji będzie można przetestować miejskie rowery towarowe ze wspomaganiem elektrycznym – do wyboru sześć miejskich rowerów, dwukołowych i trójkołowych. Swoje stoisko z modelami pojazdów przygotuje też towarowe.pl, jeden z polskich dystrybutorów rowerów cargo.

Rowery tego typu będą gorącym tematem, bo na stoiskach informacyjnych projektów CAR, COBIUM oraz CityChangerCargoBike będzie można zaproponować lokalizacje możliwych usprawnień dla cargo-bike’ów i dowiedzieć się więcej o realizacji samych projektów. Mieszkańcy otrzymają możliwość przedstawienia swoich sugestii dotyczących infrastruktury rowerowej w mieście.

Muzeum wychodzi na zewnątrz


Podczas wydarzenia nie zabraknie też stoiska sąsiedniego Muzeum Miasta Gdyni – placówka przygotuje plenerową wystawę i przeniesie swój sklepik z pamiątkami na zewnątrz. Dodatkowo wszyscy odwiedzający, którzy przyjadą na miejsce zeroemisyjnym środkiem transportu będą mieli możliwość zwiedzania Muzeum Miasta Gdyni za darmo! Grę plenerową przygotuje natomiast Biblioteka Gdynia.

Miasto szykuje także niespodziankę - pasażerom transportu zbiorowego podczas trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu rozdawane będą „śniadania rowerowe”, które dobrze poznali już uczestnicy konkursu „Do pracy jadę rowerem”.

Zabytkowe pojazdy na trasach


To nie wszystko – dla tych, którzy preferują komunikację miejską, ZKM Gdynia przygotowało specjalną ofertę na sobotę, 19 września. W godzinach od 10:00 do 18:30 tradycyjnie funkcjonować będzie bezpłatna dla pasażerów linia autobusowa 101 w relacji: Gdańsk Śródmieście SKM – Gdynia Dworzec Gł. PKP, z kursami co 30 minut.

W godzinach 11:00–18:00 zwiększona do 15 minut zostanie częstotliwość kursowania pojazdów na linii 320 w relacji Gdynia Dworzec Gł. PKP (pl. Konstytucji) – Skwer Kościuszki. Dodatkowe kursy przewidziane zostały do obsługi zabytkowym autobusem marki San H100A, odrestaurowanym przez firmę Przewozy Autobusowe GRYF. Uwaga pasjonaci – to pierwsze pojawienie się tego pojazdu w sieci komunikacyjnej ZKM w Gdyni!

Zabytkowy autobus marki San H100A, odrestaurowany przez firmę Przewozy Autobusowe GRYF, fot. ZKM Gdynia

Ponadto w godzinach 10:00-17:30, według rozkładu niedzielnego uruchomiona zostanie linia 326 w relacji Grabówek SKM – Orłowo SKM „Klif”, obsługiwana zabytkowymi trolejbusami.

Linie 320 i 326 w dniu 19 września będą bezpłatne dla pasażerów.

Właściciele aut pojadą za darmo


W „Dzień bez samochodu” przypadający oficjalnie na wtorek, 22 września każdy pasażer będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego ma prawo do bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach ZKM w Gdyni – na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem.