Gdynia Mobilna

Orłowo. Modernizacja drogi rowerowej

Kolaż zdjęć: lewy górny róg- robotnicy w trakcie prac na odcinku remontowanej ścieżki rowerowej, prawy górny róg- nowa ścieżka i chodnik, na dole okolica stacji beznzynowej i przejścia dla pieszych na  al. Zwycięstwa // fot.ZDiZ

Kolaż zdjęć: lewy górny róg- robotnicy w trakcie prac na odcinku remontowanej ścieżki rowerowej, prawy górny róg- nowa ścieżka i chodnik, na dole okolica stacji beznzynowej i przejścia dla pieszych na al. Zwycięstwa // fot.ZDiZ

07.01.2021 r.

Koniec 2020 roku przyniósł wiele pozytywnych informacji dla gdyńskich rowerzystów. Zakończono m.in. budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Władysława IV czy nowego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Huzarskiej. A już od nowego roku można korzystać ze zmodernizowanego fragmentu trasy na wysokości orłowskiego parku Kolibki.


Jak dotąd zimowe temperatury nadal sprzyjają podróżom jednośladami, dlatego każda rowerowa inwestycja może być użytkowana w cyklu całorocznym. Tak jest w przypadku nowo oddanych realizacji w postaci infrastruktury rowerowej, wyremontowanych oraz wybudowanych dróg. Osoby wybierające rower zarówno podczas dojazdów do pracy, jak na weekendowe podróże, mogą swobodnie korzystać ze wszystkich gdyńskich udogodnień.

- W ręce gdyńskich rowerzystów oddajemy kolejną oczekiwaną przebudowę. Właśnie zakończyliśmy remont 150-metrowego odcinka trasy rowerowej biegnącej wzdłuż al. Zwycięstwa - od ul. Świętopełka, w kierunku granicy z Sopotem. Teraz odcinek na wysokości parku Kolibki oferuje równą, asfaltową nawierzchnię. Warto podkreślić, że poprawiliśmy nie tylko komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale też wyremontowaliśmy sąsiadujący chodnik. Skorzystają zatem nie tylko rowerzyści, ale i piesi – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Dotychczas fragment tej popularnej trasy odbiegał od przyjętych w Gdyni standardów. Stara nawierzchnia z kostki fazowanej wymagała pilnej interwencji. W ramach modernizacji zastąpiono ją nawierzchnią z masy bitumicznej. To bezsprzecznie poprawiło komfort i bezpieczeństwo jazdy. Podczas robót zadbano też o wyregulowanie studni teletechnicznych. Chodnik wzdłuż 150-metrowej ścieżki oferuje teraz nową nawierzchnię wykonaną z kostki betonowej o wymiarach 20 x 20 cm.

- Odcinek drogi rowerowej w sąsiedztwie parku Kolibki gwarantuje teraz płynną i bezpieczną jazdę. Ale w ramach tego remontu wymieniliśmy nie tylko nawierzchnię drogi. Zniwelowaliśmy do zera wszystkie poprzeczne krawężniki. Zależy nam, aby wszystkie przejazdy przez krzyżujące się ulice były dla rowerzystów niewyczuwalne – zaznacza Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Wykonanie inwestycji nadzorował Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Koszt modernizacji wyniósł 213 tys. zł.