Gdynia Mobilna

Rowerem cargo po zwycięstwo

Na zdjęciu od lewej: Alicja Pawłowska, Justyna Suchanek, Karolina Marszałkowska, Anna Jaremko z Referatu Zrównoważonej Mobilności//fot. mat. pras.

Na zdjęciu od lewej: Alicja Pawłowska, Justyna Suchanek, Karolina Marszałkowska, Anna Jaremko z Referatu Zrównoważonej Mobilności//fot. mat. pras.

Kolejna edycja konkursu „Miasto z klimatem” i kolejny gdyński akcent. Kapituła konkursu doceniła system wypożyczalni rowerów cargo oraz dotacji na jego zakup. Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych inicjatyw były uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji.Ministerstwo Klimatu i Środowiska od lat nieustannie wspiera ekologiczną i proklimatyczną transformację polskich miast. W uznaniu dla dotychczasowych starań samorządów z całej Polski zorganizowano konkurs „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Został on skierowany do miast, które w ostatnich trzech latach zakończyły inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko oraz życie mieszkańców. Gdynia zgłosiła do konkursu projekt „Rowery cargo w Gdyni – wypożyczalnia i dofinansowanie zakupu”, za który otrzymała I nagrodę w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Na zdjęciu minister Michał Kurtyka i Jakub Furkal, Oficer Rowerowy Gdyni//mat. pras.
Na zdjęciu minister Michał Kurtyka i Jakub Furkal, Oficer Rowerowy Gdyni//mat. pras.
Bardzo się cieszymy, że gdyńskie doświadczenia w zakresie popularyzacji elektrycznych rowerów cargo zostały docenione przez ministerstwo. Pojazdy te, obecne na ulicach Gdyni już od 2 lat, mają duży potencjał i z powodzeniem mogą w wielu sytuacjach zastępować samochody – także w kwestii logistyki. Wystarczy wspomnieć, że potrafią przewieźć ładunek do 100 kg, co skrzętnie wykorzystują kolejne firmy kurierskie. Elektryczny rower cargo jest pojazdem uniwersalnym, pozwala zarówno na przewóz dzieci, jak i cięższych towarów. – mówi Jakub Furkal, kierownik Referatu Opiniowania, Oznakowania i Rozwoju Komunikacji Rowerowej.

Zeroemisyjne i wielofunkcyjne

Rowery cargo cieszą się wśród mieszkańców coraz większym powodzeniem. Piknik, rodzinna wycieczka, dostawa lub mobilna biblioteka – wachlarz możliwości i kreatywność mieszkańców nie zna granic. Jest to również odpowiedź na problem natężenia ruchu czterokołowego w mieście.
O tym, jak można w mieście wykorzystać ten nietypowy pojazd, pisaliśmy już wielokrotnie – bez problemu posłuży przy odwożeniu dzieci do szkoły, rodzinnej wyprawie na piknik, przy przewożeniu większych zakupów czy towarów (cargo bike’i jako jedni z pierwszych testowali gdyńscy przedsiębiorcy).
W środku bez problemu przewieziemy dodatkowy ładunek ważący kilkadziesiąt kilogramów, a pomaga w tym elektryczny napęd. Rowery pomyślnie przetestowali też urzędnicy, bibliotekarze czy pracownicy promujący gdyński Budżet Obywatelski. Nic dziwnego, że ich funkcjonalność docenili też mieszkańcy i zdecydowali się zastąpić nimi np. samochód osobowy.
Gdynianie uzyskali możliwość bezpłatnego wypożyczenia rowerów cargo, a z czasem także uzyskania dofinansowania do ich zakupu.

Ocenione i nagrodzone inwestycje zostały zrealizowane w obszarze rozwoju błękitnej i zielonej infrastruktury (w tym retencja wody) lub zrównoważonego transportu.

Więcej na stronie internetowej konkursu.

Projekt CityChangerCargoBike był realizowany od września 2018 roku do sierpnia 2021 roku. Projekt dofinansowano z Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Gdyńska wypożyczalnia rowerów towarowych jest prowadzona przez Referat Zrównoważonej Mobilności z Wydziału Inwestycji. Wszelkie informacje na temat wypożyczalni można znaleźć pod adresem: www.mobilnagdynia.pl/rowercargo. Kontakt na fb Mobilna Gdynia lub mailowo pod adresem: rowercargo@gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 19.10.2021 13:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.10.2021 18:43
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także