Gdynia Mobilna

Rowerem elektrycznym po Gdyni

Zainteresowane wprowadzeniem dotacji na zakup roweru elektrycznego są inne polskie miasta // fot. Paweł Kukla

Zainteresowane wprowadzeniem dotacji na zakup roweru elektrycznego są inne polskie miasta // fot. Paweł Kukla

Mieszkańcy Gdyni jako pierwsi w Polsce będą mogli skorzystać z miejskich dotacji na zakup roweru elektrycznego. Już od 10 czerwca mieszkańcy będą mogli zgłaszać się do Urzędu Miasta po nawet dwa i pół tysiąca złotych na zakup e-jednośladu. To działanie innowacyjne nie tylko w skali miasta, ale i całego kraju.

- Dotacja do zakupu roweru elektrycznego jest kolejną usługą kierowana do osób zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Gdyni, która ma zmienić ich nawyki transportowe. Chcemy, aby mieszkańcy mniej podróżowali samochodami, a więcej korzystali z alternatywnych sposobów przemieszczania się- tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. I dodaje: - Po ogłoszeniu informacji dostaliśmy mnóstwo zgłoszeń nie tylko od mieszkańców zainteresowanych dotacją, ale również od innych samorządów, którym pomysł bardzo się spodobał. Chcemy, aby dotacja na stałe wpisała się w gdyńskie działania na rzecz równoważenia transportu.

Jak złożyć wniosek?
Osoba zainteresowana uzyskaniem dotacji, poza swoimi podstawowymi danymi (w tym adresem mailowym), zgodnymi ze stanem faktycznym, musi określić czy rower elektryczny, który planuje zakupić jest zgodny z obowiązującymi przepisami Prawa o ruchu drogowym. Ponadto, wnioskodawca musi wskazać planowany koszt zakupu (warunkuje on wysokość dotacji), czas realizacji zakupu (nie dłuższy niż dwa miesiące) oraz załączyć oświadczenie o zakupie roweru w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
 
Kilka dni przed 10 czerwca w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni pojawi się zakładka z niezbędnymi informacjami i wzorami wniosku oraz umowy. Każdy mieszkaniec może złożyć wniosek elektronicznie przez platformę ePUAP, która wygeneruje datę i godzinę doręczenia, co jest równoznaczne ze złożeniem wniosku.

 
Istnieje również druga opcja. Wnioski będzie można złożyć w formie pisemnej w kancelarii UMG w siedzibach przy ul. 10 Lutego 24 oraz przy al. Marszałka Piłsudskiego 52/54. Z uwagi na duże zainteresowanie prosimy o nieużywanie urzędowych wrzutni na dokumenty, wysyłkę pocztową lub Paczkomatem, gdyż istotna jest data i godzina rejestracji wniosków w systemie urzędowym, co nie jest tym samym co data i godzina wysłania wniosku lub wrzucenia go do wrzutni.Rozpatrzenie wniosków nastąpi w ciągu 21 dni od daty ich złożenia. W pierwszym miesiącu zajmie się tym specjalnie powołana komisja.
 
W przypadku niepełnego lub źle uzupełnionego wniosku, mieszkaniec będzie miał możliwość jego uzupełnienia, jednak wtedy wiążąca będzie data wpływu do urzędu tych uzupełnień.
 
Wiceprezydent Marek Łucyk podczas podróży rowerem elektrycznym

Krok od zakupu roweru z dotacją – umowa

Każdy mieszkaniec, którego wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, podpisze umowę z Gminą Miasta Gdyni, w której zobowiąże się do m.in.: nieprzerwanego zamieszkiwania na terenie Gminy Miasta Gdyni przez okres minimum 3 lat po zakupie roweru (rower zakupuje się po podpisaniu umowy), zachowania prawa własności do zakupionego roweru przez kolejne 3 lata, udziału w okresowych badaniach ewaluacyjnych dot. wykorzystania roweru elektrycznego.
 
- Udział w badaniach jest dla nas bardzo istotny, ponieważ chcemy sprawdzić, czy dotacja ma przełożenie na zmianę nawyków transportowych wśród osób z niej korzystających. Patrzymy długofalowo i dzięki temu np. możemy pozyskać nowe projekty unijne na rzecz zrównoważonej mobilności – zauważa Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.
 
Zakup roweru i rozliczenie dotacji
Osoba zainteresowana dotacją ma dowolność w wyborze roweru oraz źródła jego zakupu na terenie Polski. Istotne jest jednak, aby zakup nastąpił po podpisaniu umowy dotacyjnej – inaczej dofinansowanie nie będzie. Mieszkaniec ma na zakup roweru elektrycznego dwa miesiące. Kwota dotacji wynosi 50% wartości roweru, ale nie więcej niż 2500 zł. Dotyczy to  samego roweru, bez dodatkowego wyposażenia lub usług. Dotacja nie przysługuje w przypadku płatności ratalnej.
 
Dokumentem potwierdzającym, który należy dostarczyć do UMG jest faktura imienna VAT z wyszczególnionym modelem i numerem ramy zakupionego roweru.
 
- Wielu mieszkańców pytało nas, czy może zakupić rower używany. Chcąc spełnić ich oczekiwania, uwzględniliśmy również możliwość dotowania sprzętu z tzw. drugiej ręki. Należy jednak pamiętać, że taki rower musi być przez nich wykorzystywany przez kolejne 3 lata, co jest istotne biorąc pod uwagę żywotność baterii – mówi wiceprezydent.
 
W przypadku zakupu roweru używanego, dokumentami niezbędnymi do rozliczenia dotacji są umowa sprzedaży roweru (z wyszczególnionym modelem i numerem ramy) wraz z potwierdzeniem przelewu ceny zakupu na rachunek bankowy sprzedawcy i potwierdzeniem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej polegającej na zakupie roweru, jeśli podlega ona opodatkowaniu.
 
Po złożeniu dokumentów potwierdzających zakup oraz ich pozytywnej weryfikacji, wypłata dotacji będzie dokonana na wskazany rachunek bankowy nie później niż w terminie miesiąca od daty ich złożenia.
 
Promocja Dotacji
Każdy rower, który zostanie zakupiony przy udziale dotacji będzie miał naklejkę informującą o tym, że jest zakupiony w ramach gdyńskiego programu.
 
- Chcemy, aby beneficjenci dotacji byli ambasadorami gdyńskich działań na rzecz równoważenia transportu. Współpraca z nimi jest niezwykle istotna w aspekcie promocji tego ważnego zagadnienia. Z góry dziękujemy mieszkańcom za aktywną promocję naszej nowej miejskiej usługi – dodaje Łucyk.
 
Rowerem przez cały rok
Duże zainteresowanie projektem sprawia, że jest ona planowana do realizacji w kolejnych latach. Wnioski, które nie zostaną rozpatrzone ze względu na wyczerpanie środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie w danym roku kalendarzowym, zostaną  rozpatrzone w pierwszej kolejności w następnym roku (zachowana zostaje kolejność wg daty i godziny wpływu wszystkich wniosków) pod warunkiem zabezpieczenia środków finansowych w budżecie miasta. Wnioski o dotację przyjmowane będą przez cały rok.
 
- Dotacja jest formą zachęty do wyboru alternatywnego środka transportu To działanie równoległe z poprawą jakości dróg oraz prowadzonymi przez miasto kampaniami i inicjatywami promującymi zrównoważoną mobilność, np. „Oprowadzam Sam”, „Do pracy jadę rowerem”, „Rowerowy Maj” czy wypożyczalnia lub dotacja do zakupu rowerów towarowych. Każda z wymienionych akcji przyczynia się do wzrostu ruchu rowerowego w mieście. Mamy nadzieję, że nasze działania będą inspiracją dla innych polskich miast, a nasze doświadczenie doprowadzi do sytuacji, że taka dotacja będzie udzielana na poziomie centralnym, gdyż rower jest jednym z najbardziej efektywnych środków transportu w nowoczesnych i zrównoważonych miastach – kończy Marek Łucyk.

  • ikonaOpublikowano: 03.06.2022 10:00
  • ikona

    Autor: Michał Kozłowski (m.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.06.2022 12:35
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także