Gdynia Mobilna

Zdradź, jak poruszasz się po metropolii

Na zdjęciu widoczne skrzyżowanie alei Piłsudskiego z ulicą Świętojańską w Gdyni i róg budynku Urzędu Miasta Gdyni. Przez przejście dla pieszych przejeżdża hulajnoga, w tle ulicą Świętojańską jedzie trolejbus

Wypełnij ankietę i zdradź, jak na co dzień poruszasz się po metropolii, fot. Paweł Kukla / archiwum

01.10.2020 r.

Nieważne, czy korzystasz z autobusu, kolei czy na co dzień podróżujesz samochodem – podstawowe dane o twoich nawykach transportowych pomogą w ocenie komunikacyjnych potrzeb całej metropolii. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot uruchomił internetową ankietę, która zdiagnozuje nasze przyzwyczajenia.Po raz pierwszy badanie zachowań transportowych obejmie cały obszar metropolii. Wystartowała internetowa ankieta, która w kilkanaście minut zbiera najważniejsze dane dotyczące codziennych podróży mieszkańców Trójmiasta i okolicznych gmin.

Wystarczy odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. posiadanych na własność środków transportu, korzystania z komunikacji publicznej czy częstotliwości wykonywania podróży samochodem. Jedno z pytań polega na przedstawieniu schematu codziennej drogi do pracy, szkoły lub na uczelnię.

Przeanalizowanie zebranych odpowiedzi pozwoli określić, jaki sposób podróży preferują mieszkańcy, od czego są zależne konkretne wybory komunikacyjne i gdzie można szukać skutecznych rozwiązań m.in. na to, aby zachęcić więcej osób do korzystania z transportu zbiorowego.

- Zebrane informacje będą podstawą do opracowania strategicznych dokumentów dotyczących mobilności dla metropolii. Mogą być niezbędne m.in. do ubiegania się o wielomilionowe dotacje unijne dla rozwoju naszego regionu. Robimy to po to, aby mieszkańcy mieli lepszy transport publiczny, czystsze powietrze, wyższą jakość życia – wyjaśnia Karolina Orcholska, koordynatorka ds. transportu i mobilności Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.


Ankieta to także okazja, aby… wskazać swoją wizję przyszłości. Jedno z pytań dotyczy tego, jak wyobrażamy sobie transport na terenie metropolii za 20 lat. Warto podzielić się swoimi przemyśleniami - szczere odpowiedzi pomogą wybrać kierunek, którego oczekują sami mieszkańcy.

Badanie jest prowadzone w ramach przygotowań Planu Zrównoważonej Mobilności - SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). To długoterminowa strategia planowania przyjaznego transportu oraz maksymalnego wykorzystania infrastruktury dostępnej w miastach, gminach i powiatach OMGGS.

Ankieta jest do końca października dostępna pod linkiem: https://bit.ly/3mYRyRx