Społeczeństwo

Balansujemy na krawędzi! Maski mogą nas uchronić

Nośmy maseczki w komunikacji miejskiej! // fot. Magdalena Czernek

Nośmy maseczki w komunikacji miejskiej! // fot. Magdalena Czernek

Według wrocławskich naukowców z grupy MOCOS epidemia w Polsce znów się rozwija, a my balansujemy na krawędzi i to właśnie od naszych zachowań zależy, czy przyrost nowych zakażeń spadnie, czy będzie rósł.

Niestety poluzowanie w Polsce pewnych obostrzeń spowodowało w społeczeństwie duże rozprężenie. Na ulicach i w sklepach prawie nikt już nie zasłania nosa i ust. A przecież powinniśmy zachować ostrożność, szczególnie mając na uwadze sytuację w innych regionach naszego kraju, na przykład na Śląsku.

- Na Dolnym Śląsku przyrost nowych zakażonych jest z każdym dniem coraz mniejszy. Epidemia we Wrocławiu również powoli wygasa, ale jest tylko 10 procent szans na jej zakończenie przed nowym rokiem szkolnym. Dla Polski i Dolnego Śląska prognozy nie dają nawet tak niewielkich szans na koniec epidemii przed wrześniem - to główne wnioski z modelowania epidemiologicznego wrocławskich naukowców z grupy MOCOS.

Grupa MOCOS Wrocław to inicjator międzynarodowego projektu badawczego MOCOS International. Zespół zajmuje się analizą ryzyka, tworzy prognozy na kolejne dni i tygodnie, a także rekomendacje, jak zwalczyć COVID-19.
Grupę MOCOS założył 12 lutego profesor Tyll Krüger z Politechniki Wrocławskiej, zajmujący się modelowaniem matematycznym w medycynie i biologii. Naukowcy stworzyli zaawansowany model, który symuluje ludzkie zachowania i pozwala oszacować aktualne tempo rozprzestrzeniania się wirusa, a tym samym ocenić, na jakim etapie rozwoju jest obecnie epidemia.

W naukowym żargonie epidemia w Polsce znajduje się na krzywej krytycznej. Naukowcy z Mocos w swoim raporcie porównują to do balansowania na krawędzi - łatwo stąd przechylić się zarówno w stronę fazy wygasania, jak i przyspieszonego wzrostu, czyli konsekwentnego zmniejszania lub zwiększania się liczby nowo zakażonych w określonej jednostce czasu.

A to, który scenariusz się ziści, zależy od nas wszystkich. Od przestrzegania higieny, noszenia masek oraz ograniczania kontaktów międzyludzkich.

Akcja Straży Miejskiej w gdyńskich autobusach

Straż Miejska sprawdzała, czy osoby podróżujące autobusami noszą maseczki, fot. Magdalena Czernek

Zespół prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka ds. koronawirusa podjął decyzję, aby wysłać patrol Straży Miejskiej do działań prewencyjnych w pojazdach komunikacji miejskiej, polegających na przypominaniu pasażerom o obowiązku zakrywania ust i nosa. Osoby bez maseczki - otrzymały ją od strażników.

- Drodzy Mieszkańcy, dzisiejszą akcją w komunikacji miejskiej apelujemy do naszego zdrowego rozsądku oraz uszanowania pozostałych pasażerów, którzy stosują się do przepisów i maseczki noszą - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Wiele osób przechodzi chorobę bezobjawowo albo ma tylko niewielkie dolegliwości. Czasami możemy sobie sami nawet nie zdawać sprawy, że zarażamy innych, a przecież ten wirus rozprzestrzenia się właśnie drogą kropelkową. Pamiętajmy, że osłona twarzy pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się aerozolu. Wciąż nośmy maski tam, gdzie spotykamy innych ludzi: na przykład w sklepie, autobusie czy w miejscu pracy. Musimy troszczyć się o siebie nawzajem - dodaje prezydent.


Dlaczego wciąż trzeba nosić maseczki, zwłaszcza w miejscach publicznych?


- Stosowanie maseczek, podobnie jak mycie rąk, czy zachowanie tak zwanego dystansu społecznego jest ważne i powinno być nadal kontynuowane. Takie postępowanie może zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, takich jak m.in. COVID-19 - informuje prof. dr hab. n. med. Marcin Renke, dyrektor szpitala UCMMiT w Gdyni. - Dowodem na skuteczność podejmowanych działań może być między innymi niewielka ilość zakażeń wśród odpowiednio zabezpieczonego personelu medycznego. Powinniśmy zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażeń COVID-19 i w ten sposób chronić osoby narażone na ciężki przebieg infekcji. 


Grafika ze strony www.szpitalepomorskie.eu
Grafika ze strony internetowej www.szpitalepomorskie.eu

  • ikonaOpublikowano: 12.06.2020 16:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.06.2020 16:09
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także