Kultura

Depesza kulturalna – książki i historia

Depesza kulturalna - książki i historia

Depesza kulturalna - książki i historia

O książkach i jeszcze raz o książkach. Ale i zwiedzanie muzeum oraz poznawanie historii. To propozycje Biblioteki Gdynia i Gdyni Kulturalnej na dziś.
 
British Museum, fot. Viktor Forgacs / unsplash.com, źródło: Biblioteka Gdynia
Wirtualne zwiedzanie British Museum w Londynie. Podróżuj dzięki linii czasu od prehistorii przez starożytność do współczesności i wybieraj kategorię eksponatów, które cię interesują – sztuki, dizajnu, życia codziennego, władzy, religii, handlu, wojen.
Najstarszy eksponat ze zbiorów szacownego muzeum jaki znajdziemy na linii czasu to kamienne narzędzie sprzed prawie dwóch milionów lat znalezione w Tanzanii.
British Museum

Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem 
Z cyklu #premieraonline Empiku spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem.
Rozmowę o najnowszej książce pisarza "Cham z kulą w głowie" poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge z Radia Zet.
„Cham z kulą w głowie” to epicka powieść, utrzymana w klimacie kryminału noir. Drugiej wojny światowej nie było. Warszawa nigdy nie została zniszczona, dzisiaj pod łukami triumfalnymi spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Warszawa – Buenos Aires Słowiańszczyzny – swego tanga nikomu nie szczędzi. Ale teraz to miasto, które nie przegrało, spływa krwią. Ulica szepcze o Kubie Hieroglifie i spisku tajnych stowarzyszeń. Kolejne trupy bez głów walają się po ulicach, a świat pogrąża się w chaosie. Zbrodnia, namiętność i wojna na wszystkich szczeblach. Kryminał i epicka powieść w jednym. A w tle ulubiony temat pisarza – wielka historia.
Czwartek, 07 maja, godz. 18.00
Ziemowit Szczerek - spotkanie online
 
Spotkanie z Larsem Berge
Spotkanie online ze szwedzkim dziennikarzem Larsem Berge, autorem książki "Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo" (tłum. Irena Kowadło-Przedmojska), która znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2020 za reportaż literacki.
Spotkania poprowadzi Rafał Hetman, autor bloga „Rafał Hetman o książkach”. Tłumaczenie: Ewa Kanigowska-Gedroyć.
Szwedzi kochają przyrodę i są dumni, że natura od dekad odwzajemnia ich szacunek i oddanie. Jednym z miejsc, które miało odzwierciedlać to harmonijne współżycie, było Kolmården, największy ogród zoologiczny w krajach skandynawskich. Wilki były wizytówką ogrodu, a program Bliski Kontakt z Wilkiem przyciągał rocznie tysiące osób chcących stanąć oko w oko z oswojonymi drapieżnikami. Wśród odwiedzających pojawiały się najbardziej znane osoby ze świata mediów, sportu i polityki, a spragnieni wrażeń turyści zasypywali media społecznościowe sympatycznymi zdjęciami z wilczego wybiegu. Dlatego gdy w czerwcu 2012 roku wilki z Kolmården zagryzły swoją opiekunkę Karolinę, kraj był w szoku.
Czwartek, 07 maja, godz. 19.00
Lars Berge - spotkanie online

Cafe Księgarnia Vademecum, fot archiwum Cafe Księgarnia Vademecum 
Emilia Smentek z Cafe Księgarnia Vademecum poleca swoją listę książek do przeczytania.
Księgarnia znajduje się na Świętojańskiej 5. W czasie pandemii otwarta jest od 11.00 do 17.00, prowadzi też sprzedaż książek online.
Emilia Smentek poleca
Cafe Księgarnia Vademecum

Klif w Orłowie, fot. Jacek Plichta 
Niepodręcznik Oceaniczny – cykl edukacyjny Akwarium Gdyńskiego.
W kolejnym odcinku cyklu Dominika Wojcieszek z Akwarium Gdyńskiego nadaje spod orłowskiego klifu i wyjaśnia skąd na polskim wybrzeżu wzięły się klify.
Niepodręcznik Oceaniczny

  • ikonaOpublikowano: 07.05.2020 15:19
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.05.2020 10:22
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona