Kultura

Depesza kulturalna - urodziny Komedy

Depesza kulturalna - urodziny Komedy

Depesza kulturalna - urodziny Komedy

Na dobry początek tygodnia Biblioteka Gdynia i Gdynia Kulturalna zapraszają do kina, na koncert, do teatru i do czytania. A przede wszystkim na urodziny.
 
Krzysztof Komeda (z prawej) i Marek Hłasko. fot. Marek Nizich-Niziński / wikipedia.org
27 kwietnia to dzień urodzin Krzysztofa Komedy - wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego. Proponujemy celebrować urodziny artysty na dwojaki sposób. W końcu był on nie tylko muzykiem ale i lekarzem.
Obejrzyjmy zatem na Ninatece dokument „Komeda – muzyczne ścieżki życia” w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy. Oraz poczytajmy „Komeda. Osobiste życie jazzu” – biografię muzyka pióra Magdaleny Grzebałkowskiej.
Film pokazuje muzyczne fascynacje Komedy, życie w komunistycznej Polsce, sprzeciw wobec władzy, który manifestował się przede wszystkim w jego twórczości.
Komeda – muzyczne ścieżki życia
Książka to pozycja nie tylko dla fanów kompozytora, ale i dla osób ciekawych życia twórcy i tego, jak wyglądało poza kulisami. Niejedna informacja nas zaskoczy i zszokuje, a fakty, które przeczytamy, mogą zupełnie zmienić nasze postrzeganie Krzysztofa Komedy!
Komeda. Osobiste życie jazzu
 
Basia Misiek Zdzisiek i głupi wirus
Opowiadanie dla dzieci o rodzinie w domowej izolacji w czasie pandemii "Basia Misiek Zdzisiek i głupi wirus". Tekst Zofia Stanecka, ilustracje Marianna Oklejak.
Basia Misiek Zdzisiek i głupi wirus
 
Wisława Szymborska. Źródło: Fundacja Wisławy Szymborskiej
Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła umilić nam czas spędzany w domach i poprosiła artystów o przeczytanie utworów noblistki. Tak powstało „Sto pociech - Szymborska na czas kwarantanny”. Wśród aktorów czytających wiersze znalazły się takie gwiazdy jak Sonia Bohosiewicz, Krystyna Janda, Wojciech Malajkat, Janusz Gajos czy Agata Buzek.
„Sto pociech” to jeden z wierszy Wisławy Szymborskiej. Opowiada on o pocieszności człowieka. Z drugiej strony nasuwa na myśl pocieszenie. To właśnie cel akcji fundacji.
Sto pociech - Szymborska na czas kwarantanny
 
"M. czyli historia, której poznać nie chcecie - czytanie otwarte". fot. K. Chmura / Teatr Dramatyczny
"M. czyli historia, której poznać nie chcecie - czytanie otwarte" – sztuka Moniki Siary w reżyserii Ewy Małeckiej w Teatrze Dramatycznym.
Burzliwy romans z oficerem gwardii carskiej i tajemnicze morderstwo z rąk kochanka, to tylko fragment życiorysu Marii Wisnowskiej – aktorki teatru dramatycznego nazywanej „następczynią Heleny Modrzejewskiej”. Femme fatale w życiu i na scenie, wzbudzała kontrowersje na każdym kroku. Cofając się do roku 1890 Monika Siara zagłębia się w psychikę kobiety, która na scenie i poza nią poszukiwała prawdy o sobie i otaczającym świecie. „M. czyli historia, której poznać nie chcecie” to opowieść o marzeniach, namiętności i pasji życia, przy którym Wisnowską utrzymywała tylko miłość.
Poniedziałek, 27 kwietnia, start godz. 19.00, link aktywny przez 12 godzin.
M. czyli historia, której poznać nie chcecie - czytanie otwarte
 
Kayah, fot. Maciej Matysiak / wikipedia.org
Koncert live z domu Kayah w ramach cyklu "Kwarantanna na na!".
Poniedziałek, 27 kwietnia, start o godz. 18.00.
Koncert Kayah
 
Filmowy poniedziałek
Filmowy poniedziałek proponuje Gdynia Kulturalna
„Antek” / reż. Sylwia Galon / Gdyńska Szkoła Filmowa
Nostalgiczny dokument powstał z fragmentów archiwalnych amatorskich nagrań filmowych przekazanych przez mieszkańców Gdyni. W ramach otwartej zbiórki materiałów filmowych, ogłoszonej w 2016 roku z okazji 90-lecia miasta, udało się zebrać blisko 140 godzin materiału. Były to głównie nieme filmy czarno-białe i kolorowe, zarejestrowane na taśmach, kasetach VHS i innych nośnikach. Najstarsze wykorzystane w filmie ujęcia pochodzą z lat 50. ubiegłego stulecia. Najnowsze dotyczą wydarzeń 1989 roku. Dominują sceny z życia codziennego gdynian – spotkania rodzinne, spacery, przejażdżki samochodem, zabawy z psem – z miastem w tle. Uroczysta premiera filmu „Gdynia. Moje miasto”, z udziałem jego współtwórców, odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym 10 lutego 2018 roku, w dniu 92. urodzin Gdyni.
Start 18.00
„Czułość” / reż. Emilia Zielonka / Gdyńska Szkoła Filmowa
Historia pary dwudziestolatków, która spodziewa się dziecka. Nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Pod wpływem napięć i emocji decydują się rozstać, a dziecko oddać do adopcji. Nie jest im z tym łatwo. Do porodu zostały dwa miesiące. Dochodzi do rozmów i przeżyć kluczowych dla całego ich życia.
Start 22.00
Filmowy poniedziałek Gdyni Kulturalnej

  • ikonaOpublikowano: 27.04.2020 14:45
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.04.2020 16:12
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona