Kultura

Depesza literacka – czytajcie o kobietach

Depesza literacka - czytajcie o kobietach

Depesza literacka - czytajcie o kobietach

Dziś Biblioteka Gdynia poleca kilka pięknych i mądrych książek o kobiecości w szerokiej perspektywie społecznej. Wszystkie o sile w pokonywaniu trudności i o solidarności.
Oczywiście propozycje nie wyczerpują tematu!
 
“Buntowniczki” Charlotte Gordon, fot. archiwum Biblioteki Gdynia 
“Buntowniczki” Charlotte Gordon w tłumaczeniu Pauliny Surniak: porywająca biografia, historia Mery Shelley, autorki Frankensteina i jej matki Mary Wollstonecraft - prekursorki angielskiego feminizmu. Tak pisze o nich wydawca: “Obydwie zyskały sławę jako pisarki, pokochały błyskotliwych acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowywały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, a przy tym przełamywały po kolei wszystkie możliwe konwencje – Wollstonecraft ganiała piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, natomiast Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiała czoła neapolitańskim bandytom”.
"Buntowiczki" Charlotte Gordon

“Invisible Women” Caroline Criado Perez, fot. archiwum Biblioteki Gdynia 
“Invisible Women” Caroline Criado Perez to wnikliwa analiza elementów świata stworzonego dla mężczyzn. Czy wiecie na przykład, że kobieta ma mniejsze szanse przeżycia wypadku samochodowego, ponieważ mechanizmy bezpieczeństwa w aucie dostosowane są do przeciętnego wzrostem i wagą mężczyzny? I że temperatura klimatyzacji w biurach dostosowana jest do odczuwania ciepła przez mężczyzn? Tę książkę w oryginale możecie zamówić w księgarniach internetowych. My z niecierpliwością czekamy na polskie tłumaczenie.
O książce w Wysokich Obcasach:
www.wysokieobcasy.pl
Do kupienia:
“Invisible Women” Caroline Criado Perez

“To jest wojna” Klementyna Suchanow, fot. archiwum Biblioteki Gdynia 
“To jest wojna” Klementyny Suchanow, autorski monumentalnej biografii Gombrowicza, przywołuje strajki kobiet w Polsce i na świecie sprzed kilku lat. Autorka opowiada je w pierwszoosobowej narracji - sama w nich uczestniczyła. Analizuje też sytuację radykalizujących się krajów, wysuwając wniosek, że inspiratorem działań może być Kreml.
"To jest wojna" Klementyna Suchanow
 
"Przemilczane" Joanny Ostrowskiej, fot. archiwum Biblioteki Gdynia 
"Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" Joanny Ostrowskiej to efekt badań naukowych autorki wokół tabu pracy seksualnej kobiet w czasie II wojny światowej. To książka o konieczności milczenia o cierpieniu, ale też wyrzuceniu przymusowych pracownic seksualnych z pamięci historycznej. Za relacje seksualne z wrogiem - ogolenie głowy. Nie wsparcie i nie współczucie.
"Przemilczane" Joanna Ostrowska

"Posełki" Olga Wiechnik, fot. archiwum Biblioteki Gdynia 
"Posełki". Olga Wiechnik bierze na warsztat osiem pierwszych posełek - kobiet o różnych poglądach, ale z jednakową odwagą. Wydawnictwo Poznańskie pisze: "100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Do Sejmu Ustawodawczego, który miał na nowo określić sposób funkcjonowania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet – była wśród nich Moraczewska. Nazywano je posełkami albo posełkiniami, czasem poślicami. Wywodziły się z różnych środowisk, ale – często wbrew swoim partiom – działały wspólnie w sprawach, które uważały za ważne: sprawach kobiet. Nie mają swoich ulic, nie mają pomników, nie uczy się o nich w szkołach. Kim były posełki, o co walczyły i jaki poniosły koszt tej walki?"
"Posełki" Olga Wiechnik

"Własny pokój" Virginia Woolf, fot. archiwum Biblioteki Gdynia 
"Własny pokój" Virginii Woolf - ikoniczny esej prekursorki feminizmu, aktualny nadal. O potrzebie niezależności, także finansowej, która warunkuje niezależność podejmowania decyzji. Ale też o potrzebie tworzenia, posiadania własnej przestrzeni (tej fizycznej i emocjonalnej) i włączenia kobiet w dyskurs twórczy i akademicki.
Książka do kupienia na stronie wydawnictwa Osnowa:
www.osnovapublishing.pl

"Druga płeć" Simone de Beauvoir, fot. archiwum Biblioteki Gdynia 
"Druga płeć" Simone de Beauvoir. Pierwszy raz wydana w 1949 roku monumentalna praca francuskiej myślicielki. Filozofka dokładnie analizuje podrzędne traktowanie kobiet we wszystkich płaszczyznach życia, zwraca uwagę, że podczas gdy mężczyźni rządzą światem, kobiety często poświęcają się małżeństwu i macierzyństwu. Absolutny must read.
Drugą płeć regularnie wznawia wydawnictwo Czarna Owca.
"Druga płeć" Simone de Beauvoir

ikona