1041 (641) 2012-03-02 - 2012-03-08

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 31 marca 2012 r. - wystawa fotografii „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd - niezwykła podróż Kazimierza Nowaka przez Afrykę w latach 1931 - 1936. Na wystawie prezentowanych jest blisko 100 fotografii, które nie tylko dokumentują trudy tej niezykłej podróży, ale i ukazują życie plemion zamieszkujących Czarny ląd oraz piękno egzotycznej przyrody;
- do 4 marca 2012 r. - wystawa poświęcona Jubileuszowej Księdze Gdynian;
- do 29 kwietnia 2012 r. - „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968" z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie;
- do 29.12.2012 roku - wystawa „Ginące zawody" („Domek Abrahama", ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Do 14 marca 2012 r. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa malarstwa Sabiny Szlahs pn. „Zatrzymać Przemijanie". Autorka mieszka w Tuchomiu. Tworzy od 5 lat. Tajniki malarstwa odkrywała stopniowo. Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w warsztatach prowadzonych przez art. plastyka, marynistę Andrzeja Sobieraja w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera". Inspiracje czerpie z kaszubskich, malowniczych pejzaży. W tych klimatach spędziła dzieciństwo i młodość i tym klimatom w swojej twórczości pragnie pozostać wierna. Najchętniej maluje pejzaże, kwiaty i martwą naturę, przy użyciu techniki olejnej. Aktualną wystawę Sabina Szlahs dedykuje swojemu niedawno zmarłemu mężowi.
Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni, Koło Plastyków im. prof. W. Szczeblawskiego zapraszają do swojej siedziby przy ul. Władysława IV 51 na wystawę fotograficzną Haliny Wasielke Cieślak pt.: „Panorama Gdyni". Prezentowane prace to panoramiczne widoki naszego miasta, fotografowane z różnych najwyższych budowli gdyńskich.
Wystawa czynna do 9.03.2012 r. w poniedziałek, środę i piątek w godz. 11.00 - 15.00 oraz we wtorek i czwartek w godz. 13.00 - 17.00.
Wstęp wolny.
***
Caffe Anioł przy ul. Kilińskiego w Gdyni zaprasza na finisaż wystawy zdjęć Iwony Wojdowskiej „Czego oczy nie widzą...", który odbędzie się 8 marca o godz. 18.00. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem przemocy wobec kobiet i jest ona echami prowadzonej corocznie przez Gdyński MOPS akcji „Biała wstążka". Artystka już wielokrotnie angażowała się w działalność mającą na celu pomoc kobietom w odkrywaniu ich naturalnej siły i piękna.
Pomysłodawczyni i współorganizatorem wystawy jest Sylwia Modrzejewska, zaangażowana w problemy społeczne związane z przemocą i uzależnieniami.
Wstęp wolny.
Patroni wystawy: MOPS Gdynia, Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia, Magazyn Prestiż.
***
Gdyńska Szkoła Społeczna, ul. Kapitańska 37, oraz Galeria Sztuki Szkolnej zapraszają na wystawę „Zbiorów Paleontologicznych" ucznia klasy II Gimnazjum Gdyńskiej Szkoły Społecznej Jakuba Nowickiego pt.: „Od prekambru do paleozoiku". Wystawa otwarta do 31 marca 2012 r.
***
„Oblicza plastyka" to tytuł wystawy malarskich prac dyplomowych uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni, która prezentowana jest w gdyńskiej Stoczni Kultury (ul. Waszyngtona 1). Zespół Szkół Plastycznych w Orłowie powstał w 1945 r. (jako Miejska Szkoła Plastyczna). W ciągu prawie 70 lat mury szkoły opuściło około 4500 absolwentów. Wśród nich odnaleźć można znanych artystów plastyków, m.in. wybitną rzeźbiarkę prof. Magdalenę Abakanowicz, profesorów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych: Hugona Laseckiego, Włodzimierza Łajminga, Stanisława Radwańskiego, muzyków, takich jak: Janusz Strobel, Mikołaj Trzaska, literatów, np. Stefana Chwina, popularną ilustratorkę Agatę Nowicką (znaną lepiej jako Endo), a także kapitanów żeglugi, lekarzy, działaczy kultury i polityków. Wystawa prezentowana do 19 marca 2012 r.
Więcej informacji: www.zsplast.gdynia.pl. 
***
Galeria sztuki współczesnej „Od czasu do czasu...", ul. Armatorów 31, zaprasza do obejrzenia wystawy: ColourFull. Wystawa linorytów Natalia Buza, Alicja Czarna, Marta Garbaczewska, Magdalena Hanysz-Stefańska. Autorki pokażą szerokiej publiczności rozbudowaną ekspozycję aktualnych prac - wielowarstwowych, bogatych kolorystycznie linorytów o dużych rozmiarach.
Ekspozycja prezentowana będzie do 24 marca 2012 r. Galeria czynna: od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00 oraz w soboty w godz. 11.00 - 16.00, tel.: 58 624 84 03, 501 53 70 19, e-mail: art@galeriaoddo.pl, strona internetowa: www.galeriaoddo.pl.
***
YMCA Gdynia, zaprasza do oglądania wystaw:
- malarstwa, którą prezentują uczestnicy „Studia Artystycznego" z programu „Gdynia 55+" pod kierunkiem mgr Marty Kapuścińskiej. Prace można oglądać do 6 marca br. w holu budynku YMCA Gdynia, ul. Żeromskiego 26. Projekt prowadzony przez Ognisko ZMCh Polska YMCA Gdynia dofinansowany jest z budżetu Miasta Gdyni;
- „Gdynia oczami Seniora", którą prezentują uczestnicy Małej Akademii Fotografii z projektu „Gdynia 55+", dofinansowanego z budżetu Miasta Gdynia. Wystawa potrwa do 15 marca br. w godzinach otwarcia YMCA Gdynia, ul. Żeromskiego 26, w salach 18 i 22.Tematy prac to przede wszystkim Gdynia, ale znajdują się też fotografie wnuków, domowych zwierząt, czy też wspomnienia z podróży tych bliższych i dalszych, są również ciekawe zdjęcia wykonane w nocy.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę rysunku, malarstwa i tkaniny unikatowej Haliny i Mariana Steców „SZKICE HELSKIE" do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV.
Wystawa będzie czynna do 11 kwietnia 2012 r.
Halina Stec ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku; malarstwo u prof. Stanisława Borysewskiego i tkaninę u prof. Józefy Wnukowej.
Po studiach wiele lat pracowała jako nauczyciel rysunku oraz jako projektant mody i biżuterii. Była wieloletnim rzeczoznawcą w spółdzielni Arpo, w Sztuce Polskiej w Gdańsku i Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Cepelii. Przez cały czas pracowała twórczo w dziedzinie malarstwa, rysunku i tkaniny artystycznej. Ma na swoim koncie udział w ponad 130 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz 25 wystaw indywidualnych. Marian Stec ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Sopocie. W czasie studiów miał możliwość poznać idee jakie realizowała „szkoła sopocka" i jej profesorowie. Studiował w pracowni profesora Teisseyra, Stanisława Michałowskiego i prof. Jacka Żuławskiego. Przez 22 lata pracował jako nauczyciel malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, w tym 5 lat jako dyrektor tej placówki.
Wystawa dofinansowana przez Miasto Gdynia. Tel. kontaktowy 58 622 33 11, 696 023 935, www.eraartprofile.pl.
***
Do 8 marca 2012 r. można oglądać wystawę malarstwa gdynianina, Dariusza Bożyka w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera". W małej Galerii im. adm. floty Andrzeja Karwety zaprezentowanych zostało ponad 20 obrazów olejnych, dla których inspiracją jest polski pejzaż.
Dariusz Bożyk urodził się w Gdyni w 1961 roku. W 1980 brał lekcje rysunki i malarstwa Halszki Żukowskiej tzw. „Małej Akademii" w Gdyni Orłowie. W 1983 krótko studiował projektowanie wzornictwa przemysłowego w PWSSP w Gdańsku, gdzie największy wpływ wywarli na niego profesorowie Adam Haupt i Alojzy Trendel. Po odejściu z uczelni pracował w Teatrze Muzycznym, Polskich Liniach Oceanicznych oraz w szkołach, jako nauczyciel plastyki. Ukończył studia i uzyskał dyplom magistra sztuki w PWSSP w Poznaniu, na wydziale wychowania plastycznego. Uczestniczył w wielu konkursach, wystawach i plenerach. 

ikona