1117 (717) 2013-09-27 - 2013-10-03

Odwiedź 11 Baterię Artylerii Stałej

Fundacja Kulturalne Pomorze zaprasza seniorów na spacer z historią pt. „11 Bateria Artylerii Stałej w Gdyni".
Bateria artyleryjska jest zlokalizowana w północno-wschodniej części rezerwatu „Kępa Redłowska"- jednego z najstarszych rezerwatów w Polsce. Wraz z kilkoma podobnymi bateriami zabezpieczała podejścia do gdyńskiego portu. Na ich tle redłowska bateria wyróżnia się w sposób szczególny.

Jest ona zlokalizowana w wyjątkowo malowniczym miejscu, na szczycie klifowego brzegu, wznoszącego się ponad 50 m nad poziom morza. Zadrzewione wzgórza Kępy Redłowskiej porozcinane licznymi dolinami o stromych zboczach, broniły baterii nie tylko w dawnych latach jej świetności, ale i obecnie, chroniąc jej działa kalibru 130 mm przed ich demontażem. Mimo zakończenia „zimnej wojny" redłowska bateria dalej walczy... z siłami morskich fal, które nieubłaganie wgryzają się w klify Kępy Redłowskiej, pochłaniając napotkane fortyfikacje bez względu na ich siłę ognia. Dlatego spieszmy się zwiedzać redłowską baterię, bo choć wyjątkowo urokliwa, jej los przez siły natury został już jasno określony...

Wycieczka odbędzie się w sobotę 28 września 2013 r. Wskazany jest strój rekreacyjny, wygodne obuwie i pogoda ducha. Będzie to czwarta wycieczka z cyklu „Niezwykle miejsca"- projektu który otrzymał dofinansowanie Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.
Zapisy telefoniczne na wycieczkę przyjmuje Agnieszka Robakowska: tel. 502 112 394, e-mail: kulturalnepomorze@gmail.com.
Ilość miejsc ograniczona. 

ikona