1234 (1034) 2016-04-22 - 2016-04-28

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Emigracji

Jakość a nie ilość – to podstawowa zasada jaka obowiązuje podczas zwiedzania muzeum w „Dniu Wolnej Sztuki”.
W akcję, która odbywa się już po raz piąty, włączyło się w tym roku Muzeum Emigracji (ul. Polska 1). W sobotę 23 kwietnia o godz. 12.00 zaprasza na godzinne zwiedzanie, inne niż zwykle. Uwadze poleci zaledwie pięć wybranych eksponatów. Każdy z nich ma swoją historię do opowiedzenia, wystarczy się w nią wsłuchać.

W Dniu Wolnej Sztuki Muzeum Emigracji w Gdyni będzie przekonywać, że wystawę można oglądać bez pośpiechu i bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy czy wykształcenia. Każdy obiekt ze zbiorów muzeum ma do opowiedzenia historię, którą można odkryć samodzielnie. Wystarczy się w niego wsłuchać bez presji obejrzenia wszystkiego podczas jednej wizyty na wystawie. W Dniu Wolnej Sztuki ważny jest sam proces delektowania się sztuką i czerpanie przyjemności z przebywania w muzeum – mówi Katarzyna Mejna z Muzeum Emigracji.
Każdy z pięciu obiektów prezentowanych tego dnia związany jest ciekawą, często bardzo osobistą historią. Część z nich na co dzień nie jest prezentowana na wystawie stałej, więc będzie to także wyjątkowa okazja, by przyjrzeć się im z bliska. Przy każdym przedmiocie będą stali [U]czynni Kulturalnie - wolontariusze MEG, którzy pomogą w odkrywaniu historii tych szczególnych obiektów i zaproszą do rozmowy o nich. W przestrzeni wystawy stałej znajdą się:
- list miłosny z Bremy,
- paszport bez zdjęcia,
- portret nieznanej kobiety,
- menu z polskich transatlantyków,
- szkicownik Jerzego Tomaszka.
W Dniu Wolnej Sztuki bilety na wystawę stałą będą do kupienia w cenie ulgowej 6 zł. Zbiory Muzeum Emigracji można oglądać również online: www.zbiory.muzeumemigracji.pl
Akcja jest częścią ogólnopolskiego Dnia Wolnej Sztuki: www.dzienwolnejsztuki.pl

ikona