1234 (1034) 2016-04-22 - 2016-04-28

Podebatują o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów

Jak poprawić bezpieczeństwo wśród rowerzystów i pieszych w Gdyni? O tym dowiemy się na debacie publicznej, która odbędzie się w środę 27 kwietnia 2016 r. o godzinie 13.00 w Akademii Morskiej (ul. Morska 81-87). Rozmowy odbędą się w gronie urzędników, policjantów, naukowców i reprezentacji środowisk rowerzystów i kierowców. Początek o godzinie 13.00. Wstęp wolny.


Dyskusja jest oddolną inicjatywą, która jest efektem debaty o bezpieczeństwie organizowanej, na początku tego roku przez policję. Zwróciliśmy uwagę na to, że takie rozmowy są potrzebne i przynoszą pozytywne efekty. Zamiast czekać na kolejną taką okazję postanowiliśmy sami ją zorganizować - mówi Lechosław Dzierżak, współorganizator debaty. Na ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Chętniej wychodzimy na spacery. Uznaliśmy, że to najlepszy moment aby porozmawiać o bezpieczeństwie właśnie rowerzystów i pieszych na samym początku sezonu. Wierzymy, że dzięki takiej rozmowie uda nam się wypracować jak najlepsze rozwiązania, a także zrozumieć niektóre działania podejmowane przez służby - dodaje.

Jak podkreśla policja, w Gdyni bezpieczeństwo można ocenić wysoko. Od 15 miesięcy nie zginął żaden kierowca, pasażer, motocyklista, ani rowerzysta. Pięć wypadków śmiertelnych, do których doszło w ciągu tego okresu, to wypadki z udziałem pieszych. Do kilkunastu bardzo ciężkich wypadków z poważnymi obrażeniami, najczęściej dochodziło na przejściach sygnalizacje świetlne - mówi rzecznik gdyńskiej policji komisarz Michał Rusak.


Udział w debacie jest bezpłatny, zaproszeni na nią są wszyscy zainteresowani - piesi, kierowcy i rowerzyści.

ikona