1472 (1172) 2021-10-22 - 2021-10-28

Gdyńscy „Liderzy Dostępności”

Laureaci konkursu „Lider Dostępności” w towarzystwie pary prezydenckiej // fot. Grzegorz Jakubowski (materiały Kancelarii Prezydenta RP)

Laureaci konkursu „Lider Dostępności” w towarzystwie pary prezydenckiej // fot. Grzegorz Jakubowski (materiały Kancelarii Prezydenta RP)

Muzeum Emigracji i Dom Marzeń z tytułem „Lidera Dostępności”. W odbywającym się już po raz szósty konkursie wyróżniono przestrzenie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prezydent RP Andrzej Duda objął honorowy patronat nad wydarzeniem. Gala wręczenia nagród odbyła się w środę, 13 października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.


Konkurs urbanistyczno-architektoniczny „Lider Dostępności” odbył się już po raz szósty. Został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Prezydent RP Andrzej Duda objął honorowy patronat nad wydarzeniem.
 
Po raz kolejny doceniono rozwiązania architektoniczne, które są w pełni dostosowane do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Podczas pierwszej edycji konkursu – w 2016 roku – Grand Prix oraz tytuł „Lidera Dostępności” zdobyła Gdynia.

W tym roku tytuł przyznano w siedmiu kategoriach. Dwie nagrody trafiły do gdyńskich placówek.
 
W kategorii „obiekt zabytkowy” nagrodę zdobyło Muzeum Emigracji w Gdyni. O podejmowanych przez instytucję działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością niejednokrotnie pisaliśmy na portalu gdynia.pl. Jednym z przykładów dobrych praktyk jest najnowsza wystawa czasowa „Klimaks”. Dostosowano ją m.in. do potrzeb osób ze spektrum autyzmu czy wysoko wrażliwych, o czym informowaliśmy w artykule „Muzeum Emigracji stawia na dostępność”. W placówce działają także pętle indukcyjne, dzięki którym osoby z niepełnosprawnością słuchową mogą wyraźnie słyszeć i rozumieć docierające do nich dźwięki, nawet w niekomfortowych warunkach. Muzeum Emigracji pochwaliło się swoim sukcesem i zdobytym tytułem na Twitterze:

– Ta nagroda to dla nas potwierdzenie, że dostępność ma swój początek w naszych głowach, że zawsze można znaleźć rozwiązania, które ułatwią dostęp osobom z niepełnosprawnościami, nawet jeśli mówimy o budynkach zabytkowych. Traktujemy ją jako wspaniale wyróżnienie w ciągle trwającym, złożonym procesie, jakim jest udostępnianie naszej instytucji dla każdego odbiorcy bez wyjątku – czytamy we wpisie Muzeum Emigracji.

fot. Grzegorz Jakubowski / materiały Kancelarii Prezydenta RP
Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni podczas gali wręczenia nagród // fot. Grzegorz Jakubowski / materiały Kancelarii Prezydenta RP

Z kolei w kategorii „obiekt mieszkalny/hotelowy” nagrodę zdobył gdyński Dom Marzeń. To placówka, w której dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną pod okiem pedagogów, instruktorów i terapeutów uczą się wszystkiego, co jest potrzebne, by mogły funkcjonować samodzielnie. Dom Marzeń prowadzi fundacja o takiej samej nazwie. W działaniach wspiera ją gdyński samorząd.

W pozostałych kategoriach nagrodzono:
  • „Architekt/urbanista” – Krzysztof Chwalibóg,
  • „Przestrzeń publiczna” (wyróżnienie) – Park Miejski w Starogardzie Gdańskim,
  • „Duży obiekt użyteczności publicznej” – Stacja metra Młynów,
  • „Obiekt usług lokalnych”:
    – Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu
    – Szkoła Podstawowa nr 174 im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej,
    oraz wyróżnienie: Budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie,
  • „Obiekt biurowo-handlowy”:
    – Budynek biurowo-usługowy „Nowy Targ” we Wrocławiu,
     Varso Place.

Gala konkursu „Lider Dostępności” odbyła się w środę, 13 października w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele współorganizatorów konkursu: Ewa Pawłowska – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Anna Aneta Tomczak – wiceprezes zarządu głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, a także prezydent RP – Andrzej Duda wraz z małżonką oraz Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej.

ikona

Zobacz także