Co nowego

Muzeum Emigracji stawia na dostępność

Na zdj. kurator wystawy Maksymilian Bochenek z widoczną w tle fotografią pochodząca z projektu „Czekając na Śnieg” Katarzyny i Marianne Wąsowskich // fot. Bogna Kociumbas

Na zdj. kurator wystawy Maksymilian Bochenek z widoczną w tle fotografią pochodząca z projektu „Czekając na Śnieg” Katarzyny i Marianne Wąsowskich // fot. Bogna Kociumbas

Gdyńskie Muzeum Emigracji stara się, aby z ich przestrzeni oraz działań mogli korzystać wszyscy. Tak samo jest z aktualną wystawą czasową „Klimaks". Skorzystać z niej może każdy: osoby o indywidualnych potrzebach edukacyjnych, w spektrum autyzmu, wysoko wrażliwe lub poruszające się na wózku. Wystawa „Klimaks" jest dostępna do 12 grudnia.


Muzeum Emigracji dokłada wszelkich starań, aby tamtejsza przestrzeń oraz działania były możliwie jak najbardziej dostępne i odpowiadały na potrzeby każdego zwiedzającego. Nie inaczej jest z aktualną wystawą czasową „Klimaks". Na stronie internetowej muzeum znajdziemy  informacje dotyczące zwiększenia dostępności aktualnej ekspozycji. Wśród materiałów do pobrania pojawia się m.in.: przewodnik po wystawie z tekstem łatwym do czytania i rozumienia, audiodeskrypcje części materiałów prezentowanych na ekspozycji oraz teksty z wystawy możliwe do odczytania maszynowego.
 
W każdy wtorek w godz. 10:00-11:45 na wystawie „Klimaks" obowiązują tak zwane ciche godziny zwiedzania. We wrześniu i w październiku zaplanowano dwa oprowadzania po ekspozycji w polskim języku migowym. Tłumaczone na ten język są także inne wydarzenia towarzyszące wystawie.

Wszystkie przestrzenie wystawy są dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Można go również bezpłatnie wypożyczyć na miejscu. Taką potrzebę wystarczy zgłosić, wysyłając e-mail na adres: kasa@muzeumemigracji.pl lub dzwoniąc pod numer tel.: +48 58 670 41 61. Na wystawie znajdują się też turystyczne krzesła, na których zwiedzający mogą sobie w każdej chwili odpocząć.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą bezpłatnie wypożyczyć szkła powiększające. Dzięki nim będzie im łatwiej oglądać eksponaty. Na miejscu dostępne są także tyflografiki z wizerunkami roślin przedstawionych na wystawie.  

Z kolei filmy są prezentowane z napisami, co ułatwia ich odbiór osobom niesłyszącym. Poza tym spotkania towarzyszące wystawie będą tłumaczone na język migowy.

Biorąc pod uwagę potrzeby osób w spektrum autyzmu i wysoko wrażliwych, w holu Dworca Morskiego emitowane są dźwięki lasu tropikalnego. Natomiast w sali wystaw czasowych prezentowany jest film z dźwiękiem. Na ekspozycji jest naturalne światło, a niektóre obiekty są dodatkowo oświetlone. Poza tym w kasach można bezpłatnie wypożyczyć słuchawki wyciszające (dla dzieci i dla dorosłych). 

 Więcej informacji oraz przydatne materiały na temat dostępność wystawy czasowej „Klimaks” znajdują się na stronie Muzeum Emigracji.

  • ikonaOpublikowano: 26.07.2021 11:05
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.11.2021 11:01
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze